بن بست سیاسی در اسپانیا؛ برگزاری انتخابات جدید در ماه ژوئن

بن بست سیاسی در اسپانیا؛ برگزاری انتخابات جدید در ماه ژوئن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اسپانیا برای برگزاری انتخابات تازه ای در ۲۶ ژوئن سال جاری آماده می شود. پس از شکست دور دوم مذاکرات میان رهبران احزاب اصلی اسپانیا با فیلیپه ششم

آگهی

اسپانیا برای برگزاری انتخابات تازه ای در ۲۶ ژوئن سال جاری آماده می شود. پس از شکست دور دوم مذاکرات میان رهبران احزاب اصلی اسپانیا با فیلیپه ششم پادشاه این کشور و چهار ماه پس از انتخابات ماه دسامبر، روز چهارشنبه پادشاه اسپانیا اعلام کرد که هیچ یکی از رهبران احزاب قادر به تشکیل دولت نیستند.

هیچ یک از احزاب حاضر در پارلمان اسپانیا اکثریت لازم برای تشکیل دولت را ندارند. سیستم دو حزبی محافظه کار- سوسیالیست اسپانیا با ظهور دو حزب جدید پودموس و سیودادانوس کارایی خود را از دست داده و توافق روی فردی برای نخست وزیری بسیار دشوار شده است.

ماریانو راخوی رهبر حزب محافظه کار اسپانیا که حزبش در انتخابات ماه دسامبر بیشترین رای را کسب کرد، حتی خود را برای نخست وزیر نامزد نکرده است، واقعه ای که در تاریخ اخیر پارلمان اسپانیا بی سابقه است.

همچنین هنگامی که پادشاه اسپانیا از پدرو سانچز رهبز حزب سوسیالیست خواست که دولت را تشکیل دهد، این حزب نتوانست حمایت کافی برای تشکیل دولت کسب کند. حزب محافظه کار و پودموس راه سانچز را بلوکه کردند و تنها نمایندگان سیوددانوس (حزب جدید لیبرال اسپانیا) از سوسیالیست ها حمایت کرد که آنهم برای تشکیل دولت کافی نبود.

پیش از این سانچز و ریورا توافقی در ارتباط با ۲۰۰ موضوع اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به امضا رساندند با این حال پودموس حاضر به همکاری با آنها نشد.

اکنون چهار ماه است که اسپانیا توسط یک دولت موقت اداره می شود. این در حالی است که اسپانیایی ها امیدوارند که در آخرین لحظات و برای جلوگیری از تکرار انتخابات در ۲۶ ژوئن، احزاب کشور بتوانند به توافقی دست یابند.

یک شهروند اسپانیایی می گوید: «من رسیدن به یک توافق را ترجیح می دهم زیرا بدون توافق باید دوباره رای داد. این اندازه انتظار طولانی برای برگزاری انتخابات جدید وحشتناک است.»

به گفته اندریکه سربتو از روزنامه مادریدی ای بی سی، این وضعیت یک شکست است که پیامد های غیر قابل پیش بینی ای دارد.

او می گوید: «شهروندان حق دارند از این وضعیت نگران و خشمگین باشند زیرا آنها کاری که باید انجام می دادند یعنی رای دادن را انجام داده اند، چیزی که درست کار نمی کند باقی ماجراست. این شکستی برای احزاب و بطور کلی سیستم سیاسی اسپانیا است. خواهیم دید که رای دهندگان چه واکنشی نشان خواهند داد اما تنها چیزی که مشخص است این است که افراد کمتری رای خواهند داد.»

هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که پارلمان آینده بطور قابل ملاحظه ای متفاوت از پارلمان کنونی باشد. ترکیبی از نیروهای سیاسی که شش ماه است اسپانیا را از لحاظ سیاسی در وضعیت بلاتکلیف قرار داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم

روبیالس در پرونده بوسه اجباری با خطر محکومیت به دو سال و نیم زندان روبرو است

همه چیز درباره ویزای دورکاری در اسپانیا؛ چرا طرح دولت مادرید چندان با استقبال مواجه نشد؟