رضا ضراب در دادگاه نیویورک اتهامات خود را رد کرد

رضا ضراب در دادگاه نیویورک اتهامات خود را رد کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رضا ضراب، تاجر طلا و بازرگان ایرانی-ترکیه‌ای روز چهارشنبه در نخستین جلسه رسیدگی به اتهاماتش در دادگاهی در نیویورک اتهاماتش مبنی بر کمک به دولت ایران برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رضا ضراب ۳۳ ساله به همراه کاملیا جمشیدی و حسین نجف‌زاده (کارمند ارشد بانک ملت) متهم به فریب دادن ایالات متحده آمریکا، نقض قانون وضعیت اضطراری اقتصادی، تخلفات بانکی و پولشویی هستند. بنا به اعلام دادستان این پرونده، این افراد متهم هستند که با اقدامات خود صدها میلیون دلار را در تراکنش‌های بانکی برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران به نفع این کشور و از طریق شرکت‌های ترکیه‌ای و اماراتیِ تحت مالکیت و مدیریت رضا ضراب، جا به جا کرده اند.

آقای ضراب ماه گذشته در میامی آمریکا بازداشت شد. به گزارش رویترز دو متهم دیگر پرونده هنوز بازداشت نشده اند. هنوز خبری درباره زمان برگزاری جلسات دیگر دادگاه منتشر نشده است.

بنجامین برفمان، وکیل مدافع رضا ضراب با ابراز خرسندی از برگزاری این دادگاه گفت: «بسیار خوشحالیم که آقای ضراب سرانجام به نیویورک رسید و ما می‌توانیم دفاع از وی در این پرونده را آغاز کنیم.»

رضا ضراب، در سال ۲۰۱۳ به اتهام مشارکت در جریان یک پرونده بزرگ فساد مالی در ترکیه بازداشت شد. دادستان رسیدگی کننده به پرونده، برای آقای ضراب و دیگر متهمان، از جمله چند تن از فرزندان وزرای دولت وقت ترکیه قرار منع تعقیب صادر کرد. رجب طیب اردوغان نخست وزیر وقت ترکیه در آن سال این پرونده فساد مالی را تلاشی از سوی رقیب سیاسی‌اش فتح‌الله گولن برای اخلال در کار دولت ترکیه توصیف کرده بود.

در جریان رسیدگی به پرونده بابک زنجانی در ایران، وکیل مدافع آقای زنجانی بازداشت رضا ضراب را دلیلی بر تبرئه موکل خود دانست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«مامور وزارت اطلاعات ایران» در آمریکا تحت تعقیب قرار گرفت؛ اف‌بی‌آی به دنبال مجید دستجانی فراهانی

آمریکا برای اطلاعاتی درباره یک هکر ایرانی ۱۰ میلیون دلار پاداش تعیین کرد

وزیر دفاع آمریکا: شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران توانمندی فراوانی دارند، من بیشترش را دارم