دادگاه رسیدگی به پرونده «لوکزلیکس» برپا شد

دادگاه رسیدگی به پرونده «لوکزلیکس» برپا شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نخستین جلسه دادگاه متهمان به افشای اسناد محرمانه فرار مالیاتی شرکت های چند ملیتی در لوکزامبورگ روز سه شنبه برپا شد. پرونده این رسوایی که به

آگهی

نخستین جلسه دادگاه متهمان به افشای اسناد محرمانه فرار مالیاتی شرکت های چند ملیتی در لوکزامبورگ روز سه شنبه برپا شد.

پرونده این رسوایی که به «لوکزلیکس» شهرت یافته، سه متهم دارد و هر سه اتباع فرانسه هستند. دو تن از متهمان کارمند پیشین «پرایس واتر هاوس کوپرز» و دیگری یک خبرنگار است.

فیلیپ پنینگ، وکیل مدافع آنتونی دلتور، متهم و کارمند پیشین پرایس واتر هاوس کوپرز در حاشیه برپایی این دادگاه گفت: «آنتونی دلتور با قصد قبلی این اقدام به اصطلاح سرقت را انجام نداده است. ما درباره قوانین مالیاتی بحث خواهیم کرد و همچنین او در روز رفتنش از شرکت نیز، تحقیق هدفمندی درباره قوانین نکرده است. او این اسناد را وقتی به دنبال مدارک آموزشی بود یافته است.»

در صورت محکوم شناخته شدن متهمان، دادگاه می تواند برای هر یک از آنان تا ۱۰ سال حکم زندان صادر کند. دولت و شرکتهای یاد شده اعلام کرده اند که تخلفی درباره اظهار مالیاتی و پرداخت آن مرتکب نشده اند.

اگرچه افشاگران اسناد محرمانه در لوکزامبورگ تحت حمایت قوانین این کشور هستند با این حال آنان به اقدامی غیرقانونی متهم شده اند و این امر مخالفت مدافعان حقوق بشر را برانگیخته است.

فرانسوا یکی از حامیان این افشاگران است که در تجمعی در برابر دادگاه می گوید: «پیام این است که بگوییم امروز شهروندان خواستار عدالت مالی بیشتری هستند. آنها دیگر نمی خواهند که خوش شانس ترها، پولدارها و صاحبان مشاغل بزرگ راه هایی برای خودداری از مشارکت در همه چیز بیابند.»

حدود ۱۳۰ هزار تن با امضای یک دادخواست آنلاین از این متهمان حمایت کرده اند.

از سویی دیگر این رسوایی مالیاتی، فشارهایی را متوجه ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا کرده که در زمان اجرای معافیت های مالیاتی در لوکزامبورگ، نخست وزیر این کشور بوده است.

Beginning of #Luxleaks trial : don't jail the whistleblowers, tax #transparency now ! pic.twitter.com/Sz2PWt3p2S

— Lison Rehbinder (@LisonRehbinder) April 26, 2016

#LuxLeaks trial ended for today. We support Deltour. #Whistleblowers are brave – must be protected, not prosecuted! pic.twitter.com/vt8IAIgHTS

— Transparency Int'l (@anticorruption) April 26, 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگو با وکیل مدافع افشاگر، آنتوان دلتور

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد

ثروتمندترین زن ویتنام به اعدام محکوم شد؛ زنی که با دکه‌داری از فرش به عرش رسید