Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

افزایش مخالفت با طرح تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و آمریکا

افزایش مخالفت با طرح تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مذاکرات درباره طرح تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا از سال ۲۰۱۳ میلادی آغاز شده اما با گذشت زمان بر تعداد مخالفان این طرح افزوده

آگهی

مذاکرات درباره طرح تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا از سال ۲۰۱۳ میلادی آغاز شده اما با گذشت زمان بر تعداد مخالفان این طرح افزوده شده است.

روز شنبه هزاران نفر از مخالفان این طرح در شهر هانوفر آلمان در اعتراض به آنچه «پیمان تجاری و سرمایه گذاری ماورای آتلانتیک» یا (تی.تی.آی.پی) نامیده می شود، تظاهرات کردند. این تظاهرات تنها یک روز پیش از سفر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به آلمان صورت گرفت.

بر اساس نظر سنجی صورت گرفته توسط بنیاد (برتلزمن) تنها ۱۵درصد از مردم آمریکا و ۱۷ درصد از آلمانی ها با اجرای این طرح موافق هستند.

تاکنون ۱۲ دور از مذاکرات صورت گرفته و سیزدهمین دور آن نیز روز ۲۵ آوریل آغاز شد اما جزئیات گفت و گوها تا پایان مذاکرات و توافق طرفین، منتشر نخواهد شد. همین امر بی اعتمادی مخالفان را افزایش داده است.

معترضان به این طرح معتقدند با توجه به استاندارهای پایین تر بازار کار و محیط زیست در آمریکا در مقایسه با اروپا، تصویب این طرح به نوعی به ضرر اروپا است.

در صورت شکل گرفتن معاهده تجارت آزاد، صنایعی چون داروسازی، خودروسازی، انرژی، محصولات شیمیایی، موسسات مالی و اعتباری، پوشاک و اغذیه از آن متاثر می شوند.

به عنوان مثال در صنعت خودرو، آزمون ایمنی انجام شده در یک کشور آمریکایی باید توسط کشور اروپایی وارد کننده نیز مورد قبول قرار گیرد و نیازی به آزمون مجدد در کشور مقصد نیست.

اگرچه هدف از معاهده ارتقای سطح داد وستد و سرمایه گذاری های دوجانبه از طریق کاهش موانع تجاری برای شرکت های بزرگ است اما منتقدان می گویند این توافق موجب قدرتمندتر شدن تجارت جهانی و تضعیف مقررات حمایت از کارگران و مصرف کنندگان در کشورها می شود.

این معاهده در صورت تصویب همچنین می تواند یکی از پرمجادله ترین بحث ها را میان شرکت های بزرگ و دولت ها ایجاد کند چراکه بر اساس این توافق شرکت ها از حق شکایت از دولت ها در دادگاه های بین المللی برخوردار می شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایالات متحده: وقایع رفح موجب تغییر سیاست اسرائیل و توقف کمک‌های نظامی ما نمی‌شود

ارائه برنامه جاه‌طلبانه اتحادیه اروپا توسط رهبران آلمان و فرانسه؛ غلبه بر چالش‌ها در نقطه عطف تاریخی

پیش‌نویس قطعنامه‌ علیه ایران آماده در شورای حکام؛ آیا آمریکا و اروپایی‌ها بر سر صدور آن توافق دارند؟