دولت مکزیک به کارشکنی در تحقیق درباره سرنوشت ۴۳ دانشجو متهم شد

دولت مکزیک به کارشکنی در تحقیق درباره سرنوشت ۴۳ دانشجو متهم شد
نگارش از Euronews

گروهی از کارشناسان بین المللی که مسئولیت تحقیق در مورد سرنوشت ۴۳ دانشجوی مکزیکی را برعهده داشتند، روز یکشنبه دولت مکزیک را به کارشکنی در روند تحقیق

گروهی از کارشناسان بین المللی که مسئولیت تحقیق در مورد سرنوشت ۴۳ دانشجوی مکزیکی را برعهده داشتند، روز یکشنبه دولت مکزیک را به کارشکنی در روند تحقیق خود متهم کردند. به نظر می رسد مفقودشدگان در سال ۲۰۱۴ قتل عام شده باشند.

این گروه از کارشناسان مستقل در کنفرانس خبری دو ساعت و نیمه خود روایت رسمی ارائه شده توسط دولت مکزیک در مورد نحوه مفقود شدن دانشجویان در منطقه ایگوآلا را زیر سوال برد. اعضای این گروه همچنین از مانع تراشی دفتر دادستانی کل مکزیک برای پرس و جو از متهمان پرونده خبر دادند.

ابر بتانزوس تورس، معاون دادستان کل مکزیک می گوید: «پرونده منطقه ایگوآلا گسترده ترین تحقیق جنایی در تاریخ نیروی انتظامی مکزیک است. خانواده های دانشجویان و دولت در یک جبهه قرار دارند و برای رسیدن به هدف مشترکی تلاش می کنند. این هدف عبارت است از یافتن آنچه بر سر دانشجویان آمده است و همچنین مجازات هر کسی که مسئول آن است.»

براساس روایت ارائه شده توسط دولت مکزیک، پلیس این کشور پس از درگیری با این دانشجویان در جریان تظاهراتی بر ضد شهردار ایگوآلا، آنها را بازداشت کرده و به سرسپردگان یک باند قاچاق مواد مخدر تحویل داده است و آنها دست به قتل دانشجویان زده اند. با این حال گروه کارشناسان بین المللی ضمن زیر سوال بردن این روایت خواستار گسترش دایره تحقیق در مورد این پرونده از پلیس محلی به پلیس فدرال شده است.

پرونده مفقود شدن دانشجویان منطقه ایگوآلا علاوه بر جلب توجه بین المللی اعتراضاتی را در داخل مکزیک نیز برانگیخت.

مطالب مرتبط