ماکت طاق نصرت پالمیرا در لندن به نمایش گذاشته شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ماکت طاق نصرت پالمیرا در لندن به نمایش گذاشته شد

ماکتی از طاق نصرت پالمیرا که در ابعادی معادل دو سوم نسخه اصلی آن ساخته شده در میدان ترالفاگار لندن به نمایش گذاشته شد. این ماکت با استفاده از فن آوری نسخه برداری سه بعدی در ایتالیا ساخته شده است.

بوریس جانسون، شهردار لندن در این باره می گوید: «ما می خواهیم بی اعتنایی مان به آن مجنونان نادان و پوچگرایی را نشان بدهیم که این بنا را ویران کردند. این بنا دو هزار سال سر پا ایستاده بود. خیلی ها به پالمیرا حمله کردند و حتی آن را به تصرف خود در آوردند، یونانی ها، اسکندر کبیر، رومی ها، مسیحی ها، مسلمان ها. تا قبل از داعش و این به اصطلاح دولت اسلامی هیچ کس به فکر خراب کردن این بنا نیافتاده بود.»

مارگوت رایت، یک باستان شناس بریتانیایی نیز در این باره می گوید: «هیچ ماکتی مثل اصل یک اثر نمی شود. اما این کار قشنگی است، مردم دارند به پالمیرا فکر می کنند. من قبل از این ویرانی ها آنجا بودم، دیدن آنچه دارد اتفاق می افتد واقعاً دردناک است. این اتفاقات جهالت محض است.»

ستیزه جویان داعش، موسوم به دولت اسلامی، در جریان تصرف شهر باستانی پالمیرا در سوریه، که یونسکو آن را به عنوان میراث جهانی ثبت کرده، بسیاری از آثار باستانی این شهر را تخریب کردند.

ماکت طاق نصرت پالمیرا بعد از لندن، در شهرهای دیگری از جمله نیویوک و دوبی به نمایش گذاشته می شود.