پرده برداشتن از اسرار آسمانها، طرحهایی برای آموزش عملی نجوم

پرده برداشتن از اسرار آسمانها، طرحهایی برای آموزش عملی نجوم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آشنایی با علم نجوم کاری انتزاعی است فضا، ستاره ها، و کهکشانها عجایب مسحورکننده کیهان هستند که می توان رصد کرد و از اسرارشان پرده برداشت. در این

آگهی

آشنایی با علم نجوم کاری انتزاعی است فضا، ستاره ها، و کهکشانها عجایب مسحورکننده کیهان هستند که می توان رصد کرد و از اسرارشان پرده برداشت. در این برنامه جهان آموزش طرحهایی آموزشی را به شما نشان می دهیم که امکان آموزش عملی علم نجوم را برای دانش آموزان ممکن و فرصت هایی برای آشنایی با جهانی فراسوی دنیای ما را برایشان فراهم می کنند.

نروژ، رصد شفق قطبی

آیا حاضرید برای دنبال کردن علاقه تان سرمای زیاد، شب های طولانی و تاریک، و خرس های قطبی را تحمل کنید؟ چگونه می توان دانش آموزان را با مفاهیم اصلی و انتزاعی
نجوم آشنا کرد؟ آیا آشنایی با اسرار آسمانها می تواند در زندگی آینده دانش آموزان مفید باشد؟ در این برنامه «جهان آموزش» دو طرح آموزشی در نروژ و آفریقای جنوبی را بررسی می کنیم که امکان آموزش عملی علم نجوم را فراهم می کند.

جزیره اسپیتز برگن در اقیانوس منجمد شمالی ۱۳۰۰ کیلومتر با قطب شمال فاصله دارد. این جزایر محل شمالی ترین دانشگاه دنیاست: “ مرکز دانشگاهی سوالبارد” که به یونیس معروف است، در سال ۱۹۹۳ تأسیس شد. هر سال، این دانشگاه میزبان ۵۰۰ دانشجوست. امسال هم دانشجویان از ۴۴ کشور مختلف به اینجا آمده اند. برخی از آنها بورسیه برنامه تبادل دانشجوی اراسموس هستند.

گروهی ۱۷ نفره از این دانشجویان عازم رصدخانه کیل هنریکسن هستند که در قله کوهی به ارتفاع ۵۲۰ متری در این محل قرار دارد.

پس از چند گذراندن درس نظری، نوبت به کار عملی می رسد. اما دانشجویان داوطلب کار عملی باید قبل از هر چیز یاد بگیرند با تفنگ تیراندازی کنند. زیرا این رصدخانه در مکان دورافتادهای واقع شده وامکان دارد خرسهای قطبی به آنها حمله کنند.

دانشجویان دستگاه را روی سقف رصدخانه مستقر می کنند تا محل دقیق شفق را پیدا کنند. در ساختمان اصلی دانشجویان دستگاه هایی را که برای بررسی شفق قطبی لازم است آماده می کنند. شفق قطبی در اثر برخورد ذرات باردار خورشیدی با مولکولهای جو زمین به وجود می آید.

در این رصد خانه فقط وقوع شفق قطبی رصد می شود. سیستم رادارهای موسوم به ایسکات انجمن علمی اروپایی که کارش بررسی جو زمین و یونسفر در مناطق قطبی است، امکان رصد فعال را فراهم می کند.

آنیا استرومه، استاد دانشگاه یونیس می گوید که دانشجویان برای کار انجام کارهای عملی خیلی انگیزه دارند. کارهایی که دانشجویان در اینجا انجام می دهند بخشی از واحدهای درسی دوره دکتری آنها محسوب می شود.

آفریقای جنوبی؛«آگاهی کیهانی» برای کودکان، آموزش عملی علم نجوم

انجمن «آگاهی کیهانی» در ۶۱ کشور مفاهیم اصلی نجوم را به کودکان آموزش می دهد. آشنایی دانش آموزان کلاس هفتم با منظومه شمسی یکی از فعالیتهای باشگاه نجوم این انجمن در آفریقای جنوبی است.

بوزانی خومالو بر کارگاه هایی که در ناحیه کیپ تاون در آفریقای جنوبی برگزار می شود، نظارت می کند. وی می گوید: «الان [ با این برنامه] دانش آموزان ما خیلی زود با علم آشنا شوند و از همان ابتدا به آن علاقه پیدا کنند. امیدواریم بتوانیم آشنایی با علوم را در بین دانش آموزان پیش از این که وارد دبیرستان شوند، بیشتر کنیم.» به این ترتیب ذهن کنجکاور دانش آموز درگیر پرسشهای بیشتری می شود.

در مدارس آفریقای جنوبی اغلب تعداد دانش آموزان بیش از حد معمول است و تعداد درس های علوم هم در آنها کم است.

چهارصد کیلومتر دورتر از کیپ تاون، در قلب کشور، در صحرای نیمه خشکی که کارو نام دارد، چند گنبد به پایگاه فضانوردان روی کره ماه شباهت دارد. در این مرکز پژوهشی ستاره شناسان از سراسر جهان با کمک فناوری پیشرفته، به رصد و بررسی آسمان شب مشغولند.

ویلم پرینس، یکی از معلمهای طرح “آگاهی کیهانی” می گوید که ماه اولین چیزی است که می توان درباره آن با دانش آموزان صحبت کرد. چون براحتی در آسمان دیده می شود.

شهر سوترلند چند کیلومتر دورتر از سکوی رصد قرار دارد. جوانان این شهر با مشکلات فراوانی مثل نرخ بالای بیکاری و اعتیاد به الکل و جرم و جنایت دست و پنجه نرم می کنند. دنیا برای آنها جایی تنگ و تاریک است.

در نگاه اول، شاید آشنایی با نجوم جزء نیازهای جامعه ای نباشد که در مشکلات اقتصادی دست و پا می زند. اما ویلم پرینس می گوید تیم “آگاهی کیهانی” چشم انداز وسیع تری دارد: «بهترین راه این است که در نوجوانی به آنها امید و انگیزه بدهید. به آنها نشان دهید که دنیا چقدر بزرگ است و چه امکانات فراوانی پیش پای آنها می گذارد یعنی همان طور که می گویند آسمان بی کرانه است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان نروژ تهدید به بمب‌گذاری شد؛ پلیس خیابان‌های مجاور را بست

پادشاه بیمار و ۸۷ ساله نروژ تحت عمل جراحی قرار گرفت

استارتاپ نروژی سفارش‌های غذایی را با پهپاد به دست مشتریان می‌رساند