همه پرسی در بریتانیا: ماندن یا خروج از اتحادیه اروپا

همه پرسی در بریتانیا: ماندن یا خروج از اتحادیه اروپا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روز ۲۰ ماه فوریه گذشته بود که دیوید کامرون پس از نشستی دو روزه در بروکسل با رهبران اتحادیه اروپا از برپایی همه پرسی در بریتانیا خبر داد. بر این اساس

آگهی

روز ۲۰ ماه فوریه گذشته بود که دیوید کامرون پس از نشستی دو روزه در بروکسل با رهبران اتحادیه اروپا از برپایی همه پرسی در بریتانیا خبر داد. بر این اساس مردم این کشور روز بیست و سوم ژوئن (سوم تیر) برای تصمیم گیری در مورد ترک اتحادیه اروپا یا ماندن در آن، در یک همه پرسی شرکت خواهند کرد. ۲۲ فوریه تنها ۲ روز پس از اعلام این خبر، اختلاف نظر میان اعضای دولت و احزاب مختلف بر سر این همه پرسی بالا گرفت.

در کمپین حزب محافظه کار بریتانیا به رهبری دیوید کامرون، اختلاف و چند دستگی بیش از پیش به چشم می خورد. نخست وزیر بریتانیا که پیش از این متعهد شده بود که درباره عضویت یا خروج کشورش از اتحادیه اروپا تا پایان سال ۲۰۱۷ همه پرسی برگزار کند، موافق ادامه ماندن این کشور در اتحادیه اروپا است. این در حالی است که تعدادی دیگر از مقامات دولت بریتانیا حامی خروج کشور از این اتحادیه هستند.

بوریس جانسون، شهردار لندن و از چهره های سرشناس حزب حاکم محافظه کار بریتانیا ضمن حمایت از برپایی رفراندوم به صراحت اعلام کرد که از خروج این کشور از اتحادیه اروپا پشتیبانی می کند. آقای جانسون همچنین تاکید کرد که این همه پرسی «فرصتی برای یک تغییر واقعی» است.

با وجود اختلاف نظر میان محافظه کاران، دیوید کامرون با اشاره به حمایت دیگر احزب از جمله حزب کارگر با ماندن کشور در اتحادیه اروپا تاکید کرد: «درست است که اختلاف نظرهای فراوانی میان ما وجود دارد اما در ایده و ماندن در اروپا همه ما اشتراک نظر داریم.»

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا از هوادارانش خواسته تا در همه پرسی مشارکت کنند و به ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا رای دهند. او معتقد است:«ساختن دنیای بهتر بدون همراهی با جهان ممکن نیست.»

نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند نیز از هواداران جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا است. او که پیش تر وعده استقلال از بریتانیا را به شهروندانش داده بود، می گوید: «تنها زمانی به استقلال دست خواهیم یافت که اکثریت شهروندان خود را متقاعد کنیم این اقدام بهترین کار برای آینده کشور است.» او همچنین در تلاش است تا فعالیت کمپین جدایی اسکاتلند از بریتانیا را دوباره از سر گیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک نظرسنجی: اکثر بریتانیایی‌ها اکنون موافق پیوستن مجدد به بازار واحد اتحادیه اروپا هستند

شمار شهروندان بریتانیایی که گذرنامه دیگری هم دارند طی یک دهه ۲ برابر شده است

گزارش مدرسه اقتصاد لندن: اقتصاد بریتانیا هنوز نتوانسته با عواقب برکسیت کنار بیاید