امتیازات مازاد بر دستمزد نمایندگی در پارلمانهای اروپایی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
امتیازات مازاد بر دستمزد نمایندگی در پارلمانهای اروپایی

یورونیوز در ادامه تحقیقات خود درباره درآمد نمایندگان پارلمانهای اروپا به این موضوع پرداخته است که این افراد علاوه بر دستمزد، از چه مزایایی به دلیل شغل نمایندگی برخوردار می شوند. در جدول زیر می توانید سطح درآمد نمایندگان و اختلاف آن با حقوق یا درآمد متوسط در کشورهای اروپایی را ببینید:

برخی از نمایندگان پارلمان علاوه بر دریافت دستمزد، هزینه برخی از فعالیتهایشان را نیز از دولتها دریافت می کنند، آنهم هزینه فعالیتهایی که انجامشان نیاز به اثبات ندارد. مثلا نمایندگان پارلمان ایتالیا اجازه دارند بدون ارائه رسید سالانه تا ۴۴ هزار یورو دریافت کنند.

یک سوم کشورهای اروپایی به نمایندگان پارلمان پول قابل توجهی پرداخت می کنند تا به پرداخت هزینه هایشان برای استقرار در کشورهای بلژیک، بلغارستان، فرانسه، آلمان، لیتوانی، هلند، اسلوونی، اسپانیا بپردازند.

نمایندگان کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، بلژیک و قبرس بیش از دیگر نمایندگان حق هزینه کردن را دارند و نمایندگان اسلواکی در این زمینه در صدر قرار می گیرند. علاوه بر دریافت دستمزد، تمام هزینه های آنها تا سقف ۸۲.۴ درصد دستمزدشان نیز پرداخت می شود. نمایندگان اسپانیا می توانند تا سقف ۲۱۸۶۶ یورو یا ۶۴.۸ درصد از دستمزدشان هزینه کنند.

هزینه های موجه و قابل پرداخت در کشورهای مختلف می تواند شامل هزینه های سفر، اجاره یک خانه دوم در نزدیکی پارلمان یا هزینه کوتاه کردن مو باشد. نمایندگان کشور کرواسی می توانند از «کمک هزینه جدایی از خانواده» نیز برخوردار شوند تا بگونه ای زمان زیاد دور بودن آنها از خانه و خانواده هایشان را جبران کند.

داویده دل مونته، مدیر اجرایی سازمان غیردولتی شفافیت بین المللی ایتالیا می گوید: «مردم به دستمزد نمایندگان پارلمان اعتراضی ندارند بلکه برای امتیازاتی که به آنها داده می شود، خشمگین هستند. زیرا یک نماینده می تواند بدون هیچ هزینه ای زندگی کند. اکنون هزینه قطار، هواپیما و رستوران آنها پرداخت می شود. حتی پول آرایشگاه آنها نیز توسط دولت پرداخت می شود.»

علاوه بر این امتیازات، نمایندگان دانمارک می توانند از بلیط های رایگان و نامحدود ورزش، سینما و تئاتر برخوردار شوند. نمایندگان فرانسه نیز بطور رایگان از قطارهای گران قیمت درجه یک برای سفر استفاده می کنند.

بریتانیا یکی از معدود کشورهایی است که در سالهای اخیر اصلاحات اساسی را در پرداخت هزینه های نمایندگان انجام داده است. آنهم پس از انتشار تحقیقات تکان دهنده توسط روزنامه ها در سال ۲۰۰۹ میلادی درباره اینکه چگونه نمایندگان پارلمان از پول مالیات دهندگان برای پرداخت وام مسکن خود، بازسازی خانه هایشان، تغییر دکوراسیونها و حتی هزینه وجود «اشباحی» که هرگز وجود نداشته استفاده می کنند.