«خیزش شبانه» در فرانسه؛ درخواست مجوز برای ادامه تجمع

«خیزش شبانه» در فرانسه؛ درخواست مجوز برای ادامه تجمع
نگارش از مهران احمدی

برگزارکنندگان تجمعات «خیزش شبانه» در فرانسه در نظر دارند دوشنبه شب نیز در میدان جمهوری پاریس دست به تجمع بزنند و در همین راستا درخواست مجوز جدیدی را

برگزارکنندگان تجمعات «خیزش شبانه» در فرانسه در نظر دارند دوشنبه شب نیز در میدان جمهوری پاریس دست به تجمع بزنند و در همین راستا درخواست مجوز جدیدی را تسلیم مقامات پلیس کرده اند.

این در حالی است که با به پایان رسیدن مهلت مجوز قبلی این تجمعات، در سحرگاه روز دوشنبه و برغم حضور صدها معترض، ماموران پلیس و شهرداری دست به تخلیه و پاکسازی میدان جمهوری پاریس زدند.

تجمعات «خیزش شبانه» به جز پاریس در دهها شهر دیگر فرانسه نیز برگزار می شود و اکثر شرکت کنندگان این تجمعات را دانشجویان و فارغ التحصیلان جوان تشکیل می دهند.

یکی از شرکت کنندگان در این تجمعات می گوید: «کارگزار معاملات ملکی هستم. بعد از کار و در بین دو قرار ملاقات و به محض اینکه بتوانم به اینجا می آیم.»

یکی دیگر از شرکت کنندگان می گوید: «نمی دانم دقیقا مشکل کجاست. فارغ التحصیلی جوان هستم، کار پیدا کردن دشوار است. مهندس زیست شناسی هستم ولی مجبورم بدون اینکه در زمینه تحصیلم کار کرده باشم به کار دیگری بپردازم. می گویند مسیر درست را طی کنید اما نتیجه نمی دهد. یک جای کار ایراد دارد.»

مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه قرار است روز دوشنبه با مسئولان هشت تشکل دانش آموزی و دانشجویی در مورد خواسته های آنان گفتگو کند.

تجمعات «خیزش شبانه» از روز ۳۱ مارس و در اعتراض به لایحه اصلاح قانون کار آغاز شد اما بتدریج خواسته های اجتماعی و سیاسی بیشتری در این گردهمایی ها مطرح شد.

مطالب مرتبط