Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

واکنش اوکراینی ها به خبر استعفای نخست وزیرشان

واکنش اوکراینی ها به خبر استعفای نخست وزیرشان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین روز یکشنبه از تصمیم خود برای کناره گیری از قدرت خبر داد. استعفایی که قرار است سه شنبه تقدیم پارلمان شود و به لحاظ

آگهی

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین روز یکشنبه از تصمیم خود برای کناره گیری از قدرت خبر داد. استعفایی که قرار است سه شنبه تقدیم پارلمان شود و به لحاظ فنی نیازمند تایید رییس جمهوری و رای گیری پارلمان است.

آقای یاتسنیوک دو ماه پیش موفق به کسب رای اعتماد مجدد از پارلمان شده بود اما از مدتها پیش برای کناره گیری از قدرت تحت فشار بود. بنابراین هر چند این تصمیم آقای یاتسنیوک برای بسیاری از اوکراینی ها غیرمنتظره نبود ولی در مورد نتایج استعفای او اجماع نظری در جامعه وجود ندارد.

یکی از ساکنان کی یف می گوید: «یاتسنیوک یک فرد عوامگرا بود. همه کارهایی که کرده جنبه نمایشی داشتند و می خواست با آنها محبوبیت خود را بالا ببرد. در واقع قانونهایی که آنها تصویب می کردند هم، گروه ها و منافع خاصی را نشانه می رفت. آنها فقط پولها و ذخایر مملکت را بین خودشان تقسیم می کردند.»

اما دیگری معتقد است: «فکر می کنم با رفتن او شرایط بدتر شود. شاید این طور به نظر برسد که امکان ندارد شرایط از شرایط کنونی بدتر شود ولی آنطور که آگاهان می گویند قرار است وُلودیمیر گرویسمن جانشین او شود و در آن صورت وضعیت از این هم بدتر خواهد شد.»

از وُلودیمیر گرویسمن، رئیس کنونی پارلمان اوکراین به عنوان گزینه مورد نظر پترو پروشنکو، رییس جمهوری این کشور در پست نخست وزیری یاد می شود. آقای پروشنکو امیدوار است با تغییر نخست وزیر، بحران دولت ائتلافی حل و راه نزدیکی با غرب هموارتر شود.

عدم اجرای به موقع اصلاحات اقتصادی، دریافت کمک مالی ۱۷.۵ میلیارد دلاری صندوق بین المللی پول به این کشور بحران زده را به تعویق انداخته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر اوکراین از مقام خود استعفا می دهد

دولت ائتلافی اوکراین سقوط کرد

وزیر اقتصاد اوکراین استعفا کرد