Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

لیستی از اعضای خانواده علی اف در «اوراق پاناما»

لیستی از اعضای خانواده علی اف در «اوراق پاناما»
Copyright 
نگارش از Euronews با استفاده از  OCCRPICIJ
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان و همسرش مهربان و دخترانش نیز از افرادی هستند که نامشان در اسناد رسوایی مالی تاریخی موسوم به «اوراق پاناما» ذکر

آگهی

الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان و همسرش مهربان و دخترانش نیز از افرادی هستند که نامشان در اسناد رسوایی مالی تاریخی موسوم به «اوراق پاناما» ذکر شده است .

علی اف از سال ۲۰۰۳ میلادی و پس از مرگ پدرش در آذربایجان به قدرت رسید. بر اساس «اوراق پاناما» اعضای خانواده علی اف از سهامداران اصلی در شرکتهای برون مرزی بوده اند.

این اوراق بیانگر این است که چگونه فاضل ممدوف، وزیر دارایی وقت اذربایجان در سال ۲۰۰۳ و در زمان به قدرت رسیدن الهام علی اف شرکت «آتا هلدینگ» را تاسیس و خانواده علی اف را نیز در آن سهیم می کند. «آتا هلدینگ» منافعی در بخش های مختلف از جمله ساختمان سازی، بانک آذربایجان، معادن، صنایع نفت و گاز و شرکت ارتباطات این کشور دارد.

فاضل ممدوف با کمک «موساک فونسکا» دو نهاد را در پاناما تاسیس می کند. یکی از این نهادها با نام «بنیاد یو اف یونیورس» متعلق به همسر علی اف است و شرکت دیگر «اف ام منجمینت هلدینگ» نیز با شرکتی دیگر در جزایر ویرجین بریتانیا واقع در دریای کارائیب ارتباط دارد که خواهر رئیس جمهوری آذبایجان نیز سهامدار اصلی آن است. ۵۱ درصد از سهام این شرکت به «آتا هلدینگ» تعلق دارد. ارزش این سهام در سال ۲۰۱۴ میلادی معادل ۴۹۰ میلیون دلار برآورده شده است.

«اوراق پاناما» و نیز تحقیقات صورت گرفته در سال ۲۰۱۲ میلادی توسط رادیو آزادی/ اروپای آزاد و یکی از روزنامه نگاران عضو سازمان گزارش جرایم سازمان یافته و فساد (OCCRP) همچنین نشان می دهد که ۹ سال پیش رئیس جمهوری آذربایجان کنسرسیومی شامل ۶ معدن طلا با میلیاردها دلار ارزش را به شرکتی در بریتانیا و سه شرکت برون مرزی اهدا کرد. سهامدار اصلی همه این شرکتها، دختران آقای علی اف هستند.

لیلا و آرزو علی اف، ۴۵ درصد از سهام شرکت «لاندکس ریسورس اس ای» و ۱۱ درصد از سهام «گلوبکس اینترنشنال» را در اختیار دارند که در مجموع رقمی معادل ۵۶ درصد می شود.

دارایی خانواده علی اف حتی بیش از آنچه در این اوراق آمده پیش بینی می شود.

آذر قاسمف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری آذربایجان در پاسخ به سوال یورونیوز ضمن رد اتهامات مطرح شده، اعلام کرد: «کاملا مشخص است که رئیس جمهوری الهام علی اف پیش از کسب این مقام سیاسی تاجری موفق بوده است. فعالیتهای اقتصادی او کاملا قانونی و مشخص است و پس از کسب سمت ریاست جمهوری نیز تمامی آنها متوقف شده است. او هیچ شرکت برون مرزی ندارد و تمامی این اتهامات بی اساس است. این اتهامات همچنین نگرانی را برای نزدیکان رئیس جمهوری در زمینه فعالیتهای اقتصادی کاملا مشخص آنها ایجاد کرده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوراق پاناما؛ توفان پشت درهای فیفا رسید

تصاویری از آشوب و غارت در نومئا، پایتخت کالدونیای جدید؛ در این قلمرو فرانسه چه می‌گذرد؟

اعطای امتیازات ارضی دولت پاشینیان به آذربایجان؛ معترضان ارمنستان وارد ایروان شدند