تغییر قوانین پناهجویی در دستور کار کمیسیون اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تغییر قوانین پناهجویی در دستور کار کمیسیون اروپا

کمیسیون اروپا روز چهارشنبه پیشنهاد کرد تا قوانین مشترک پناهجویی در کشورهای عضو تغییر کرده و تدابیر سخت گیرانه تری اعمال شود.

این پیشنهاد در حالی در دست بررسی است که اروپا در سال گذشته میلادی با ورود بیش از یک میلیون پناهجو رو به رو بوده است. بحث بر سر تغییر قوانین مسوم به دابلین دست کم تا تابستان پیش رو به طول می انجامد.

در حال حاضر بر سر تشکیل گارد ساحلی و مرزی مشترک در اتحادیه اروپا توافق شده است. کمیسیون اروپا امیدوار است که در نیمه دوم سال جاری میلادی این طرح را در قالب تاسیس یک آژانس اجرایی کند.

فرانس تیمرمن، معاون رئیس کمیسیون اروپا در این نشست با اشاره به قوانین مشترک پناهجویی موسوم به دابلین گفت: «مشکلی که باید حل کنیم این است که سیستم بسیار زیاد بر نخستین جایی که فرد به اتحادیه اروپا وارد شده اتکا دارد تا تصمیم گرفته شود که کدام عضو اتحادیه باید به درخواست پناهجویی او رسیدگی کند. این با توجه به واقعیت نه منصفانه است و نه پایدار که بار شمار زیادی از این مردم بر دوش تعداد کمی از کشورها گذاشته شود.»

ترکیه و آلمان نیز اعلام کرده اند که توافق بین آنکارا و اتحادیه اروپا در رابطه با مقابله با موج مهاجران موفق آمیز بوده و تا حدی از هجوم به جزایر یونان جلوگیری کرده است. با این همه همچنان شماری از مهاجران در تلاش برای عبور غیرقانونی از دریای اژه هستند.