رسوایی اوراق پاناما؛ آغاز تحقیقات دولتها از جمله دولت پاناما

رسوایی اوراق پاناما؛ آغاز تحقیقات دولتها از جمله دولت پاناما
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با انتشار اسناد مالی فرار مالیاتی و پولشویی برخی از ثروتمندان، افراد سرشناس و سیاستمداران جهان در پی نشت عظیم اطلاعات شرکت حقوقی پانامایی «موساک

آگهی

با انتشار اسناد مالی فرار مالیاتی و پولشویی برخی از ثروتمندان، افراد سرشناس و سیاستمداران جهان در پی نشت عظیم اطلاعات شرکت حقوقی پانامایی «موساک فونسکا» بسیاری از دولت ها در سراسر جهان از جمله دولت پاناما تحقیقات در این زمینه را آغاز کردند.

مارینا والکر گوارا، معاون کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی می گوید: «دنیای مبادلات مالی برون مرزی ویژگی های خاصی دارد و به سرعت خودش را تغییر می دهد. وقتی یک ترفند لو می رود آنها حسابداران و وکلای چیره دستی دارند که حقوق بالایی می گیرند تا ترفند دیگری به کار بگیرند. اما دیر یا زود داده های بزرگ فاش می شوند و با همکاری گسترده روزنامه نگاران سرسخت که با هم کار می کنند، روز به روز حفظ چنین اسراری سخت تر و سخت تر می شود.»

فاش شدن «اوراق پاناما» همانند زلزله ای در جهان انعکاس یافته است. ۱۴۰ سیاستمدار از بیش از ۵۰ کشور با متصل شدن به شرکتهای برون مرزی پنهانگاههای مالیاتی تشکیل داده اند. نام بسیاری از سیاستمداران از جمله نزدیکان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، نزدیکان نخست وزیران بریتانیا، نخست وزیران ایسلند و پاکستان و روسای جمهوری آرژانتین و اوکراین در این اسناد ذکر شده‌است. همچنین، برخی گزارش‌ها از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران به عنوان منتفعِ احتمالی شرکت نفتی پتروپارس در جریان دور زدن تحریم‌های هسته‌ای بین‌المللی و منطقه‌ای، نام برده‌اند.

شرکت موساک فونسکا بیش از ۲۴۰ هزار شرکت برون مرزی برای مشتریانش در سراسر جهان راه اندازی کرده بود و با انتشار بیانه ای در وب سایتش رخ دادن هر خطایی را رد کرده و خود را قربانی کارزاری دانسته که علیه حریم خصوصی به راه افتاده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوراق پاناما و پارلمان اوکراین پروشنکو را به توییت دفاعی واداشت

معترضان در ایسلند خواهان استعفای نخست وزیر شدند

اسناد پاناما: نخست وزیر ایسلند متهم به پنهان کردن دارایی ها شد