توافق آتش بس میان آذربایجان و ارمنستان پس از درگیری ها بر سر قره باغ

توافق آتش بس میان آذربایجان و ارمنستان پس از درگیری ها بر سر قره باغ
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آتش بس در منطقه مورد مناقشه قره باغ پس از چهار روز درگیری شدید، از ظهر سه شنبه پنجم آوریل به اجرا درآمد. درگیری ها در قره باغ علیا میان نیروهای نظامی

آگهی

آتش بس در منطقه مورد مناقشه قره باغ پس از چهار روز درگیری شدید، از ظهر سه شنبه پنجم آوریل به اجرا درآمد.

درگیری ها در قره باغ علیا میان نیروهای نظامی ارمنستان و جمهوری آذربایجان شامگاه جمعه گذشته، اول آوریل (۱۳ فروردین) آغاز شد و دست کم ۴۰ کشته و ۲۰۰ زخمی برجای گذاشت.

الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان ضمن تایید اجرای آتش بس گفت: «من بار دیگر اعلام می کنم که آذربایجان بطور یکجانبه تمام اقدامات نظامی خود را در منطقه متوقف می کند به شرطی که طرف مقابل سوء استفاده نکند. آنها باید به آتش بس پایبند باشند و از هر گونه تحرکی در منطقه دست بردارند.»

سرژ سرکیسیان، رئیس جمهوری ارمنستان نیز خواستار نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا بر اجرای این آتش بس شده است. سازمان امنیت و همکاری اروپا ضمن استقبال از این توافق طرفین را به رعایت آتش بس فراخوانده است.

با اوج گیری تنش ها در منطقه، غرب و روسیه دو کشور را به آرامش فراخوانده و خواستار برقراری آتش بس فوری شده بودند. همزمان ایران نیز ضمن تاکید بر ضرورت توقف درگیری ها آمادگی خود را برای میانجیگری اعلام کرده بود.

قرار است در نشستی که تحت نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا در اتریش برگزار می شود تنش ها در منطقه قره باغ مورد بحث و گفت و گو قرار گیرد.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان فردا میزبان رئیس جمهوری ارمنستان است. در این دیدار رهبران دو کشور بر سر مسائل منطقه از جمله قره باغ علیا گفت و گو خواهند کرد.

به گفته وزارت خارجه فرانسه، برای فرونشاندن تنش ها پاریس، مسکو و واشنگتن نمایندگان خود را به ارمنستان و جمهوری آذربایجان اعزام کرده اند.

درگیری های اخیر در قره باغ شدیدترین آن طی دو دهه اخیر و پس از پایان جنگ در سال ۱۹۹۴ محسوب می شود، جنگی که بیش از ۳۰ هزار کشته و صدها هزار آواره برجای گذاشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وقایع مهم تاریخی طی ۳۰ سال تنش بر سر منطقه قره باغ علیا

ارمنستان و جمهوری آذربایجان مرز مشترک میان خود را تعیین می‌کنند

فن درلاین، بورل و بلینکن با پاشینیان دیدار کردند؛ حمایت «همه‌جانبه» اتحادیه اروپا از ارمنستان