Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مقابله با ایدئولوژی داعش در مساجد و مدارس اقلیم کردستان عراق

مقابله با ایدئولوژی داعش در مساجد و مدارس اقلیم کردستان عراق
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نبرد با داعش در منطقه اقیلم کردستان عراق تنها به جنگ با اسلحه منتهی نمی شود. نگرانی از نفوذ ایده های افراط گرایان از طریق مذهب سبب شده تا امامان جمعه

آگهی

نبرد با داعش در منطقه اقیلم کردستان عراق تنها به جنگ با اسلحه منتهی نمی شود. نگرانی از نفوذ ایده های افراط گرایان از طریق مذهب سبب شده تا امامان جمعه و نیز معلمان در مدارس روشهایی را برای تفسیر درست دین اسلام و جلوگیری از برداشتهای افراطی در نظر گیرند.

مسوولان اقلیم کردستان در شمال عراق تنها راه جلوگیری از ورود تفسیر افراط گرایانه به دین را روشنگری می دانند. از جدیدترین اقدامات پیشگیرانه در این منطقه ممنوعیت حضور برخی از واعظان و امامان جمعه در مساجد است که در جهت گسترش افراط گرایی و متحد کردن جوانان با داعش فعالیت می کرده اند.

بارزان رشید، امام جمعه می گوید: « ما در خطبه های روز جمعه بر مبارزه با ایدئولوژی افراط گرایی برای رسیدن به همزیستی میان ادیان، میلت و فرقه ها تمرکز می کنیم تا بتوانیم صلح و دوستی را بین مردم ایجاد کنیم و درعین حال حفاظی برای امنیت داخلی بوجود آوریم. جنگ علیه داعش بر دوش ما است و بر همین اساس ما وظیفه بسیار سنگینی در مبارزه علیه افراطی گرایی و ایجاد ایده های جدید از طریق مساجد بر عهده داریم.»

به گزارش وزارت اوقاف و امورد دینی دولت اقلیم کردستان عراق، کمی بیش از ۵ درصد از خطبه های روز جمعه خارج از چارچوب و در جهت متقاعد کردن جوانان برای پیوستن به داعش بوده است. تصمیم برای جلوگیری از حضور تعدادی از ائمه برای سخنرانی و وعظ در مساجد پس از آن اتخاذ شد که گروهی از زندانیان داعشی تائید کردند که توسط برخی از امامان جمعه به سمت افراط گرایی هدایت شده اند.

مریوان نقشبندی، وزیر اوقاف و امور دینی اقلیم کردستان نیز در سال ۱۳۹۴ خورشیدی به خبرگزاری کردپرس گفته بود که تنها بین ۶۰ تا ۸۰ کرد عراقی در صفوف داعش باقی مانده اند.

با اشاره به اینکه تعدادی از کُردهای ترکیه و ایران نیز به داعش ملحق شده اند، گفته بود: «از مجموع ۵۰۰ کرد داعشی، ۲۶۰ تن از آنان کشته شده و ۱۸ تن توسط داعش اعدام شده اند، زیرا داعش به نیروهای کرد خود اعتماد ندارند و با این احتمال که آنان ممکن است نیروهای نفوذی پیشمرگ و نهادهای امنیتی اقلیم باشند، اجازه دسترسی آنان به پستهای بالای داعش و اطلاعات مهم این گروه را نمی دهد.»

همزمان مسئولان نسبت به از بین بردن نسخه های زیادی از کتب مذهبی و دینی از مساجد اقدام کرده اند. این کتابها تفسیرهایی افراط گرایانه از دین را ترویج می کرده اند.

مقابله با افراطی گرایی در منطقه کردستان عراق تنها به مساجد ختم نمی شود و تعلیم و تربیت و روشهای آموزشی در مدارس نیز در جهت آموزش اسلام واقعی به دانش آموزان در نظر گرفته شده است. این روشها شامل جایگزینی تعدادی از کتابهای مذهبی با کتابهای روشنگرانه در مورد دین است و معلمانی که ایده های افراطی درباره دین داشته اند نیز با افرادی با ذهنیت بازتر جایگزین شده اند تا بتوانند نسلی را پرورش دهند که به مسائل پیرامون، انسانی تر بنگرند و پذیرای عقاید دیگران نیز باشند.

محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار یورونیوز از شهر اربیل عراق می گوید: «افراط گرایی تفسیری از اسلام و مذهب از سوی گروهی است که خود را داعش نامیده اند و این ایده رحم و انسانیت را از بین می برد. دقیقا مواردی که اصل و محور همه ادیان آسمانی است. از اینجاست که عالمان دین باید تلاش کنند تا جوانان و افراد گمراه را از ادغام شدن با پدیده ای به نام تفسیر داعشی از اسلام محافظت کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک‌ سال پیش در شهر مهسا امینی چه‌ گذشت؛ روایت معلم سقزی از روز خاکسپاری ژینا و اعتراضات

درگیری‌ها بین سپاه و پژاک؛ یک عضو سپاه پاسداران در مریوان کشته شد

حمله به مرکز فرهنگی کردها در پاریس؛ مهاجم در جریان بازجویی‌های پلیس چه گفت؟