نگاهی به دو راه حل نوآورانه برای سرمایه گذاری در آموزش با کیفیت در برزیل و رواندا

نگاهی به دو راه حل نوآورانه برای سرمایه گذاری در آموزش با کیفیت در برزیل و رواندا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بهترین شیوه سرمایه گذاری برای آموزش و پرورش با کیفیت در مناطق محروم و در حال توسعه چیست؟ آیا این کار برعهده دولت است یا وظیفه خود دانش آموزان است؟

آگهی

بهترین شیوه سرمایه گذاری برای آموزش و پرورش با کیفیت در مناطق محروم و در حال توسعه چیست؟ آیا این کار برعهده دولت است یا وظیفه خود دانش آموزان است؟ تامین بودجه آموزش موضوع برنامه بعدی جهان آموزش است.

تامین بودجه آموزش با کیفیت در کشورهای در حال توسعه یا در خانواده های کم درآمد کار ساده ای نیست. طبق تخمین یونسکو آموزش اولیه در کشورهای محروم نیاز به ۲۶ میلیارد دلار هزینه دارد. اما این مبلغ هنگفت چگونه باید تامین و خرج شود؟

رواندا؛ حمایت مالی سازمانهای جهانی از دولت برای کمک به آموزش

۴۰ درصد جمعیت رواند زیر خط فقر زندگی می کنند. دولت رواندا از دهه گذشته بودجه آموزش را افزایش داده زیرا به این نتیجه رسیده که مشکلات کشور را با بهتر کردن کیفیت آموزش می توان حل کرد. اما دولت رواندا هنوز به کمک های بین المللی مثلا سازمان همکاری برای آموزش جهانی نیاز دارد.

از سال ۲۰۰۶ میلادی تا کنون، دولت رواندا حدود ۱۸۰ هزار یورو از طریق حمایت های مالی سازمان «آموزش جهانی برای همه» دریافت کرده است.

سال گذشته این سازمان الگوی جدیدی را برای اعطای کمک های مالی به اجرا در آورده است: اگر کشوری مانند رواندا بخواهد از این کمک ها بهره مند شود باید برنامه ای آموزشی ارائه کند، پس از پذیرفته شدن برنامه ، در گام اول هفتاد درصد کمک را دریافت خواهد کرد و برای دریافت ۳۰ درصد بقیه هم باید نشان دهد که در کار آموزش پیشرفت کرده است. در رواندا ۳۰ درصد این نوع کمکها به آموزش ابتدایی کودکان و همچنین آموزش معلم ها برای این دوره اختصاص می یابد.

وزیر آموزش و پرورش رواند می گوید که این کمک های مالی که بر اساس الگوی نتیجه محور است. دکتر پاپیاس مسافری، وزیر آموزش و پرورش رواندا می افزاید: «اولین بخش این برنامه ارائه نتایج آموزش است. جنبه دوم تمرکز بر داده هاست و داده ها باید برای هر کیفیت مورد نظر در کار آموزش، معیار جداگانه ای به دست بدهد که اطلاعاتی هم در بر داشته باشد. در این مدل جدید، کمک مالی برای آموزش پیش دبستانی هم اهمیت بسیار دارد چون ما اعتقاد داریم آماده کردن اولیه کودکان، بعدها توانایی خواندن و نوشتن و حساب کردن آنها را بیشتر خواهد کرد.»

دار سوبراتو از سازمان همکاری برای آموزش جهانی می گوید: «دولت رواندا به بهبود سیستم آموزشی بسیار متعهد است. دولت برای بخش آموزش استراتژی جامعی تهیه کرده که در آن نتایج کار مرتب بررسی می شود.»

تا روزی که همه کودکان در رواندا به آموزش ابتدایی دسترسی داشته باشند، نیاز به کار و بودجه بیشتری است.

برزیل؛ وامهای خصوصی برای تحصیلات تکمیلی

در برزیل برای ورود به دانشگاه دولتی کنکور ورودی هست و هزینه دانشگاه های خصوصی هم خیلی بالاست. زیرا پس از بحران اقتصادی، حمایتهای مالی دولت کاهش از آموزش یافته است. به این دلیل دانشجویان به سراغ شرکت هایی می روند که وام دانشجویی می دهند.

شرکت برزیلی “سرمایه گذاری ایدئال” یکی از این شرکتهاست که به دانشجویان وامی معادل ۸۰ یورو در ماه می دهد.

یک استاد حقوق می گوید که وام نقش مهمی دارد چون به دانشجو انگیزه می دهد بیشتر کار کند: «دانشجویانی که این وام ها را دریافت می کنند انگیزه بیشتری دارند چون به این وام نیاز دارند و باید روزی وام را پس بدهند.» از نظر کارلوس فورلان، مدیر شرکت “سرمایه گذاری ایدئال” سیستم وامهای خصوصی در پرکردن جاهای خالی حمایت های دولتی نقش اساسی دارد. او می گوید که دانشجویان از این سیستم وام گرفتن از شرکت های خصوصی خیلی استفاده می کنند چون نیمی از وام شان را پس از دریافت مدرک پرداخت خواهند کرد. علاوه بر این برخی دانشکده هایی که با شرکت قرارداد دارند، حاضر می شوند سود پول را بپردازند. آقای فولان می گوید: «دو سیستم وام های دولتی و خصوصی در کنار هم در برزیل وجود دارد. چون به خصوص در این کشور بسیاری از دانشجویانی که به دانشگاه می روند نیاز به کمک مالی دارند و اگر این دو سیستم با هم نباشند تقاضای همه دانشجویانی که می خواهند به دانشگاه بروند و نیاز به کمک مالی دارند تأمین نخواهد شد.»

یکی دیگر از مزیتهای وام شرکتهای خصوصی این است که روند اداری گرفتن این وام سریع است زیرا معمولا برای وام های دولتی بوروکراسی بیشتری وجود دارد و کار خیلی کندتر پیش می رود.

از سال ۲۰۰۶ تا کنون شرکت “سرمایه گذاری ایدئال به حدود ۵۰ هزار دانشجو وام داده است که حدود ۶۵ درصد آنها زن بوده اند، و حدود ۶۲ درصد این افراد از خانواده های کم درآمد می آیند و حدود ۶۶ درصد آنها اولین عضو خانواده هستند که به دانشگاه می رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میلیاردر آمریکایی بازپرداخت وام تحصیلی ۴۰۰ دانشجو را بر عهده گرفت

ایلان ماسک در برزیل متهم می‌شود؛ تحقیقات دادگاه عالی برزیل درباره ممانعت مالک توییتر از اجرای عدالت

کشف سنگ‌نگاره‌های باستانی از انسان‌های ماقبل تاریخ در کنار ردپای دایناسورها در برزیل