رهبر ایران: امروز هم روزگار موشک است و هم مذاکره

رهبر ایران: امروز هم روزگار موشک است و هم مذاکره
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رهبر جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه با انتقاد از تسامح در برابر قدرت‌های غربی گفت: اینکه بگویند فردای دنیا، فردای مذاکره است، دنیای موشک نیست، این اگر از روی ناآگاهی گفته شود که ناآگاهی است؛ اما اگر از روی آگاهی باشد خیانت است.

به گزارش پایگاه خبر رسانی رهبر ایران، آقای خامنه‌ای که به مناسبت تولد دختر پیامبر اسلام در جمع گروهی از مداحان سخنرانی می کرد، افزود اگر نظام اسلامی دنبال فناوری و مذاکره باشد، اما قدرت دفاعی نداشته باشد، مقابل هر کشور «فزرتی» که تهدید کند باید عقب‌نشینی کند.

یک هفته پیش، توییتی از حساب منتسب به علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با این متن منتشر شده بود: دنیای فردا دنیای گفتمان‌ها است و نه موشک‌ها.

دنیای فردا، دنیای #گفتمان هاست نه موشک ها… #هاشمی#هاشمی_رفسنجانیpic.twitter.com/zncXKNuJJk

— هاشمی رفسنجانی (@rafsanjani_fa) 23 mars 2016

این سخنان رهبر ایران در حالی مطرح می‌شود که دو روز پیش، امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران با انتقاد از رسانه‌ای نشدن آزمایش‌های موشکی ایران گفته‌بود: احساس من این است با توجه به اینکه رزمایش‌های ما در ۲ سال اخیر رسانه‌ای نشده بود، شاید قدری آمریکایی‌ها را پر رو کرده است.

رهبر ایران در سخنرانی روز چهارشنبه، بار دیگر بر موافقت مشروط خود با ادامه محدود مذاکرات در عرصه جهانی تاکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی باید از همه‌ ابزارها استفاده کند. بنده با گفت‌وگوی سیاسی مخالف نیستم، البته نه با همه؛ در سطح مسائل جهانی با گفت‌وگوی سیاسی موافقم. امروز هم روزگار موشک است و هم مذاکره.

آقای خامنه‌ای در نخستین سخنرانی سالانه خود در مشهد، به شدت از خط مشی سیاسی و اقتصادی دولت انتقاد کرده بود. وی روز چهارشنبه مجددا از بی‌تاثیر بودن توافق هسته‌ای و لغو و تعلیق تحریم‌ها گلایه کرد و گفت: در مذاکره باید قوی بود. جوری باید مذاکره کرد که سرمان کلاه نرود. اینکه ما مذاکره کنیم روی کاغذ بنویسیم ولی تحریمها برطرف نمی شود و تجارت راه نمی افتد معلوم میشود اشکالی هست. در آنجا هم باید خود را قوی کنیم.

رهبر ایران همچنین با تمجید از مداحان ایرانی برای مدح و ستایش مدافعان حرم گفت: در کنار این، یک کار مهم‌تری هست و آن تقویت باورهای جوانان است. دشمن دارد علیه باور به اسلام، باور به کارآمدی نظام اسلامی و باور به امکان تداوم نظام اسلامی کار می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران، نظامیان و شبه نظامیان ایرانی، پاکستانی و افغان را که با شورشیان در سوریه می‌جنگند، مدافعان حرم می‌نامد. پس از انتقاد تند رهبر ایران نسبت به استفاده حسن روحانی از اصطلاح «برجام۲»، رئیس‌جمهوری ایران در نخستین جلسه هیات دولت در سال جدید گفت: «با صراحت اعلام می‌کنم که رهبری، رهبر همه ماست. طبق معیارهای شرعی، قانونی و ملی، دولت به طور کامل از رهنمودهای رهبری تبعیت می‌کند و هر زمانی که دستور بدهند، عیناً درصدد تحقق آن خواهیم بود.»

با این‌حال، با توجه به نتایج انتخابات هفتم اسفند و آرایش جدید نیروهای سیاسی در ایران، به نظر می‌رسد حسن روحانی در آخرین سال ریاست‌ جمهوری خود با چالش‌های بزرگی مواجه شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا روحانی از حمله به عین‌الاسد بی‌خبر بود؟ پاسخ کیهان: محرمانه بود، فقط ۱۰ نفر خبر داشتند

واشنگتن‌پست: ایران با دو هدف متفاوت خواستار خویشتنداری گروه‌های مسلح در عراق و لبنان شده است

واکنش وزارت امور خارجه ایران به سفر بازیگر آمریکایی فیلم‌های پورن؛ ویتنی رایت چگونه به تهران رسید؟