چانه زنی مسکو و واشنگتن بر سر روند گذار سیاسی در سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
چانه زنی مسکو و واشنگتن بر سر روند گذار سیاسی در سوریه

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که به فاصله نزدیکی از خروج بخشی از نیروهای روسیه از سوریه به مسکو سفر کرده، پس از دیدار با ولادیمیر پوتین و سرگئی لاوروف، رییس جمهور و وزیر خارجه روسیه تاکید کرد واشنگتن و مسکو در مورد تسریع در پیدا کردن یک راه حل سیاسی برای آینده سوریه اتفاق نظر دارند.

در این دیدار چهار ساعته واشنگتن و مسکو توافق کردند با استفاده از نفوذ خود، دمشق و اپوزیسیون سوریه را به لزوم برقراری «مذاکرات مستقیم» مجاب کنند.

در همین حال استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح در سوریه بحران زده را دور از دسترس نمی داند.

سازمان ملل امیدوار است به زودی برای بحران پنج ساله سوریه، راه حلی سیاسی پیدا شود؛ بحرانی که بیش از ۲۷۰ هزار نفر قربانی گرفته و صدها هزار نفر را آواره کرده است.

با اینکه آینده بشار اسد در بسته پیشنهادی سازمان ملل به دمشق شفاف نیست ولی آقای دی میستورا خوشبین است مذاکرات پیش از انتخابات پارلمانی ۱۳ آوریل سوریه از سر گرفته شود.

آقای دی میستورا در مورد وضعیت فعلی حاکم بر سوریه گفت: «اول از همه احساسم این است که تلاش های دو هفته گذشته ما مثمر ثمر بوده اند و شاهد نقض گسترده آتش بس و بوجود آمدن یک وضعیت دراماتیک نبودیم. یک کاغذ و سند بالقوه که هیچکدام از طرفین درگیر، اصل آنرا زیر سئوال نبردند و این بدین معناست که در دور بعدی مذاکرات اصولی را که درباره آن توافق وجود دارد کنار می گذاریم و توجهمان را به روند سیاسی معطوف می کنیم.»