Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ظرفیت اروپا در مقابله با تروریسم از نظر یک کارشناس اسرائیلی

ظرفیت اروپا در مقابله با تروریسم از نظر یک کارشناس اسرائیلی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اسرائیل قصد دارد بلژیک را در مبارزه با تروریسم یاری دهد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور روز پنجشنبه به صورتی شفاف از آمادگی کشورش در کمک به

آگهی

اسرائیل قصد دارد بلژیک را در مبارزه با تروریسم یاری دهد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور روز پنجشنبه به صورتی شفاف از آمادگی کشورش در کمک به بلژیک در مبارزه با تروریسم خبر داد.

آقای نتانیاهو پیش تر در گفتگوی تلفنی با شارل میشل، همتای بلژیکی خود، با تاکید بر اینکه ترور زمان و مکان نمی شناسند، تنها راه ناکام کردن تروریست ها را اتحاد جبهه مقابل دانسته بود. طبق بیانیه نخست وزیری اسرائیل قرار است آقایان نتانیاهو و میشل به زودی دیدار کنند.

نخست وزیر اسرائیل روز پنجشنبه در این مورد گفت: «در پاریس یا بروکسل یا سن برناردینو یا تل آویو یا بیت المقدس ترور باید به یک اندازه محکوم شود و با آن به یک اندازه مبارزه شود. اسرائیل آماده همکاری با همه ملتها در مواجه با این چالش بزرگ است. تروریست ها به دنبال تخریب ما هستند ولی شکست خواهند خورد. و اگر با هم همکاری کنیم شکست آنها زودتر محقق می شود.»

این در حالیست که اظهار نظر وزیر اطلاعات و حمل و نقل اسرائیل در مورد ظرفیت بلژیک در مبارزه با تروریسم انتقاداتی را برانگیخته است. آقای کاتز گفته بود «بلژیکی ها بیشتر دوست دارند شکلات بخورند و از زندگی لذت ببرند و آدامهای دمکراتی به نظر بیایند تا اینکه بفهمند که با تروریسم اسلامی در حال جنگند».

حملات بروکسل از نگاه یک کارشناس امنیتی اسرائیلی

در ارتباط با حملات بروکسل، ظرفیت امنیتی اروپا و نحوه مهار تروریسم با یُرام شوایتزر، رییس پیشین واحد ضد تروریسم ارتش اسرائیل و کارشناس موسسه ملی مطالعات امنیتی اسرائیل گفتگو کرده ایم.

یورونیوز: به عنوان یک شهروند اسرائیل و یک کارشناس مبارزه با تروریسم، نخستین چیزی که در مورد حملات بروکسل به ذهن شما و همکارانتان می آید چیست؟

یُرام شوایتزر، رییس پیشین واحد ضد تروریسم ارتش اسرائیل: «متاسفانه آنچه انتظارش می رفت، اتفاق افتاد. از بعد راهبردی به نظرم غیرمنتظره نبود. برای اینکه آنرا پیش بینی کرده بودیم. می دانستیم که جوخه های ترور داعش در حال مهیا کردن خود در سطح دنیا هستند و اینگونه شاهد تکرار فعالیت آنها بعد از حملات پاریس بودیم.»

یورونیوز: ارزیابی شما از میزان کارایی نهادهای امنیتی بلژیک و اروپا در مبارزه با سلول های تروریستی چیست؟

یُرام شوایتزر، رییس پیشین واحد ضد تروریسم ارتش اسرائیل: «مطمئنم که توانایی این کار را دارند. نهادهای امنیتی و واحدهای اطلاعاتی اروپا ثابت کرده اند که از عهده چالش ها بخوبی برمی آیند. اکثر دسیسه های القاعده و زیر مجموعه های آنرا طی ده سال گذشته خنثی کرده اند.»

یورونیوز: آگاهی از شکست نهادهای اطلاعاتی در مهار حملات بروکسل بسیار نگران کننده است. چگونه شد که چنین اشتباهی از آنها سر زد؟ فکر می کنید می شد جلوی این حملات را گرفت؟

یُرام شوایتزر، رییس پیشین واحد ضد تروریسم ارتش اسرائیل: «به نظرم مجموعه ای از عملکردهای ضعیف و قصور در انجام وظایف، چنین هزینه سنگینی را به بار آورد. اما… باید این بررسی شود. در مبارزه با تروریسم همه کارها با موفقیت همراه نمی شود و جلوی همه عملیات ها را نمی توان گرفت و این یک واقعیت است.»

یورونیوز: طبق تازه ترین ارزیابی های امنیتی، داعش دست کم ۴۰۰ مبارز به اروپا اعزام کرده که در سلول های مجزا فعالیت می کنند؛ باضافه مبارزان اروپایی که خود به خانه هایشان برگشته اند. آیا این واقعبینانه است که از سرویس های اطلاعاتی انتظار داشته باشیم بتوانند همه مظنونان را کنترل کنند؟

یُرام شوایتزر، رییس پیشین واحد ضد تروریسم ارتش اسرائیل: «در شرایط کنونی به نظرم نهادهای امنیتی با حمایت روسای دولت و رهبران کشورها باید خود را مهیای مقابله با این مسئله کنند. باید منابع به آن اختصاص دهند. باید قدرت واحدهای اطلاعاتی را بشدت افزایش دهند و دست نیروهای پلیس را باز بگذارند.»

یورونیوز: «همزمان، به نظر می رسد در کشورهای اروپایی زمینه های پرورش تروریسم مهیا باشد. مولنبک در بروکسل به مرکز جهاد معروف شده. چگونه می توان به این شبکه ها نفوذ کرد؟

آگهی

یُرام شوایتزر، رییس پیشین واحد ضد تروریسم ارتش اسرائیل: «باید این کار را با دقت و ظرافت زیادی انجام داد برای اینکه یکی از ترفندهای تروریسم در چنین مواقعی پاسخ های شدید تر است و جهت پیکان هم قاعدتا مردم عادی هستند. به نظرم نیروهای پلیس باید با مشکلات حومه ها آشناتر باشند و مراقب افرادی که به فعالیت های تروریستی تمایل دارند باشند ولی بگذارند بقیه زندگی عادیشان را داشته باشند و حتی از ساکنان کمک بگیرند.»

یورونیوز: در برخی از فرودگاهها مدارک و بار مسافران قبل از اینکه به ترمینال برسند کنترل می شود؟ به نظر شما باید از این شیوه در اروپا استفاده کرد؟

یُرام شوایتزر، رییس پیشین واحد ضد تروریسم ارتش اسرائیل:«نکته این است که باید امکان رفت و آمد آزادانه مردم وجود داشته باشد و نباید خللی در این آزادی آنها به وجود آورد. در عین حال برای مقابله با مظنونانی که چنین حملاتی ممکن است از آنها سربزند هم باید آماده بود. نباید تسلیم شد و به سبک زندگی کنونی در اروپا و یا جاهای دیگر، پشت کرد.»

یورونیوز: آیا حملات بروکسل و پاریس را می توان بیدارباشی برای اروپا دانست؟

آگهی

یُرام شوایتزر، رییس پیشین واحد ضد تروریسم ارتش اسرائیل: «این بیدارباش یا زنگ خطر باید خیلی وقت پیش به صدا در می آمد. امیدوارم این مطلب در گوش آنهایی که مسئول اختصاص بودجه هستند، جا بیفتد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهان همکاری بیشتر در مبارزه با تروریسم شدند

واکنش جامعه مسلمانان بروکسل به حمله های تروریستی

مردم بروکسل به قربانیان حملات انتحاری ادای احترام کردند