واکنش ها به محاکمه خلبان اوکراینی در روسیه

واکنش ها به محاکمه خلبان اوکراینی در روسیه
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

محاکمه نادیا ساوچنکو، خلبان بالگرد اوکراینی در دونتسک روسیه، واکنش هایی را در روسیه و اوکراین برانگیخت. دادگاه او را به اتهام مشارکت در قتل دو

آگهی

محاکمه نادیا ساوچنکو، خلبان بالگرد اوکراینی در دونتسک روسیه، واکنش هایی را در روسیه و اوکراین برانگیخت. دادگاه او را به اتهام مشارکت در قتل دو خبرنگار روس در جریان بمباران شرق اوکراین گناهکار شناخته و دادستان برای او تقاضای ۲۳ سال زندان کرده است. خانم ساوچنکو هم چنین عضو پارلمان اوکراین و مورد حمایت یولیا تیموشنکو، رهبر حزب «سرزمین پدری» است.

خانم تیموشنکو گفت: «ما می دانیم که پوتین و کرملین تا حدودی از سوی رهبران غربی تحت فشار هستند. ما منتظریم که پوتین با این فشارها نادیا را آزاد کند تا حکم او در اوکراین اجرا شود. یا این که بر اساس توافق مینسک، تمام اسیران جنگی ما مبادله شوند و نادیا هم با زندانیانی که در اوکراین هستند معاوضه شود.»

بسیاری در اوکراین از ساوچنکو به عنوان قهرمان یاد می کنند، اما گروهی از شهروندان روسی با تجمع در برابر دادگاه، خواستار محاکمه او شدند.

نادیا ساوچنکو اتهامات وارده را رد کرده است. این خلبان ۳۴ ساله در جریان درگیریهای شرق اوکراین در گردانی متشکل از نیروهای داوطلب علیه جدایی طلبان تحت حمایت روسیه می جنگید و در تابسان سال ۲۰۱۴ توسط آنها دستگیر و تحویل روسیه داده شد. در همین حال مسکو ادعا کرده که خانم ساوچنکو از دست جدایی طلبان فرار کرده بود و پس از گذشتن از مرز روسیه در خاک این کشور دستگیر شده است.

این خلبان اوکراینی که امیدوار است در چارچوب چانه زنی های مسکو و کی یف بتواند به اوکراین بازگردد٬ تاکنون بارها در اعتراض به زندانی بودن خود در روسیه دست به اعتصاب غذا زده است. پترو پوروشنکو٬ رئیس جمهوری اوکراین قول داده که تمام تلاش خود را برای آزادی خانم ساوچنکو به کار گیرد.

قرار است حکم نهایی دادگاه در مورد این خلبان اوکراینی روز سه شنبه اعلام شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه «ناوگان‌ ارواح» درآمدزایی مستمر روسیه را تسهیل می‌کنند و خطرات آن برای اروپا چیست؟

سرنوشت جسد الکسی ناوالنی پس از یک هفته مشخص شد

دومین سالگرد جنگ اوکراین؛ آمریکا بیش از ۵۰۰ شخص و شرکت را در فهرست تحریم‌ها علیه روسیه قرار می‌دهد