Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روزگار ناآرام بروکسل؛ از فردای حملات پاریس تا امروز

روزگار ناآرام بروکسل؛ از فردای حملات پاریس تا امروز
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی چهاردهم نوامبر سال گذشته میلادی، یک روز پس از حملات تروریستی پاریس، تدابیر امنیتی در مرز فرانسه و بلژیک افزایش یافت با این حال صلاح

آگهی

گزارش تفصیلی

چهاردهم نوامبر سال گذشته میلادی، یک روز پس از حملات تروریستی پاریس، تدابیر امنیتی در مرز فرانسه و بلژیک افزایش یافت با این حال صلاح عبدالسلام، یکی از مظنونان اصلی این حوادث توانست به بروکسل بگریزد.

برای دستگاههای امنیتی فرانسه و بلژیک محرز بود مظنون طراحی حملاتی که ۱۳۰ کشته برجا نهاد خود را از پاریس به بروکسل رسانده است. جستجوی بی وقفه برای یافتن نشانی از وی در منطقه مولنبک آغاز شد و سطح هشدار حملات تروریستی در بروکسل افزایش یافت.

اگرچه پلیس موفق به بازداشت یک مظنون شد ولی جزئیاتی از محل اختفای صلاح عبدالسلام به دست نیامد. بازداشتهای امنیتی ادامه یافت و ردی از مظنون اصلی پیدا نشد.

شارل میشل، نخست وزیر و ژان ژامبون، وزیر کشور بلژیک در نشست مطبوعاتی روز ۲۱ نوامبر اعلام کردند که پلیس در یک آپارتمان سلاح گرم کشف کرده و یک زن نیز در ارتباط با حملات پاریس بازداشت شده است.

وزیر کشور بلژیک در این نشست به خبرنگاران گفت: «پرسش این بود که چرا ما بالاترین سطح هشدار را اعلام کردیم و نخست وزیر گفتند که نشانه هایی از اینکه اشخاصی مسلح و دارای مواد منفجره در این منطقه بروکسل هستند وجود دارد. با این حال ما جزئیات بیشتری را بیان نمی کنیم زیرا هنوز تحقیقات زیادی در دست انجام است.»

اگرچه به دلیل حساسیت این تحقیقات، اطلاعات چندانی از سوی مقامات و نهادهای رسمی در اختیار رسانه ها گذاشته نشد با این حال خبرنگاران ۱۹ تفتیش خانگی را گزارش کردند. در عملیات پلیس در سه منطقه بروکسل ۱۶ تن بازداشت شدند. باز هم در میان بازداشت شدگان صلاح عبدالسلام نبود.

با گذشت ۱۰ روز از جستجو برای یافتن این مظنون در بلژیک و به ویژه پایتخت این کشور کوچک اروپایی، مقامات مجبور به باقی نگه داشتن هشدار امنیتی در سطح ۳ از چهار مرحله بودند.

اعلام تعطیلی مدارس و ایستگاه قطار زیرزمینی مولنبک، این نگرانی را در میان شهروندان پدید آورد که از نگاه دستگاه امنیتی بلژیک، احتمال وقوع حمله تروریستی در هر لحظه وجود دارد.

دهم دسامبر ۲۰۱۵ اثر انگشت عبدالسلام به همراه سه جلیقه انفجاری مانند آنچه در پاریس استفاده شده بود در آپارتمانی در منطقه شاربک بروکسل یافت شد. با این حال خبر آن تا هشتم ژانویه سال جاری میلادی منتشر نشد.

هفته پیش در چنین روزی برابر با پانزدهم مارس در جریان عملیات مشترک نیروهای امنیتی فرانسه و بلژیک در منطقه فوره یک مظنون دستگیر و دو تن دیگر متواری شدند. در این عملیات چهار نیروی امنیتی نیز مجروح شدند.

سرانجام نیروهای امنیتی جمعه هفته گذشته در عملیاتی در منطقه مولنبک با پیگیری سرنخ کشف دی ان ای و اثر انگشت صلاح عبدالسلام که سه روز پیشتر در عملیات منطقه فوره به آن دست یافته بودند، توانستند به چهار ماه تعقیب و گریز در منطقه مولنبک پایان دهند. اکنون نیروهای امنیتی هر دو کشور منتظر شنیدن نادانسته های زیادی از زبان صلاح عبدالسلام هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجارهای بروکسل بیش از۳۰ کشته برجای گذاشت؛ داعش مسئولیت حملات را بر عهده گرفت

بازتاب حملات بروکسل در شبکه های اجتماعی: «من بروکسل هستم»

درخواست دادستان پاریس از بلژیک برای استرداد صلاح عبدالسلام