خانوادۀ قربانیان امیدوارند نقاط تاریک حملات ۱۳ نوامبر روشن شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
خانوادۀ قربانیان امیدوارند نقاط تاریک حملات ۱۳ نوامبر روشن شود

دستگیری صلاح عبدالسلام، یکی از مظنونین اصلی حملات تروریستی سیزدهم نوامبر در بروکسل با واکنش هایی از سوی شهروندان فرانسه همراه بوده است.

یکی از شهروندان پاریس می گوید: «دستگیری او به معنای آزاد بودن یک تروریست کمتر در فضای عمومی است و این اطمینان را می دهد که او تنبیه خواهد شد. این تنبیه به معنای انتقام گرفتن نیست بلکه عدالت باید برای تمامی این کشته شدگان اجرا شود.»

خانوادۀ قربانیان نیز امیدوارند صلاح عبدالسلام که در حال حاضر در بلژیک به سر می برد به زودی به فرانسه انتقال داده و دادگاهی وی آغاز شود. بازماندگان قربانیان این حملات می گویند نقاط تاریک این عملیات که ۱۳۰ کشته برجای گذاشت و نحوۀ اجرای آن باید روشن شود.

سامیه مکتوف، وکیل مدافع برخی از خانوادۀ قربانیان می گوید: «موکلان من نگرانند که صلاح عبدالسلام از پاسخ دادن به قضات و روشن کردن برخی از نقاط تاریک این حملات خودداری کند و زبان در کام بگیرد. این خانواده ها نگرانند که هیچوقت به واقعیت دست نیابند.»

صلاح عبدالسلام که پس از چهار ماه گریز روز جمعه در بروکسل دستگیر شد، به بازجویان بلژیکی گفته است روز حادثه ماموریت داشته در مقابل استادیوم ورزشی پاریس کمربند انتحاری خود را منفجر کند اما از این تصمیم منصرف شده و گریخته است.

دادستان پاریس در واکنش به اعتراف اولیۀ صلاح عبدالسلام ضمن ابراز تردید به صحت این گفته، وی را یکی از عوامل اصلی ترکیب بندی فرماندهی این عملیات و تامین کنندۀ تجهیزات و امکانات لازم معرفی کرده است.

بر اساس تحقیقات پلیس فرانسه، صلاح عبدالسلام از ماهها پیش از این حملات با انجام سفرهای مختلف و مکرر به کشورهایی نظیر هلند، اتریش، فرانسه و بلژیک اقدام به اجارۀ چند آپارتمان کرده که محل اختفا و استقرار عاملان این حملات بوده است. ضمن آنکه مواد لازم مانند ۱۵ لیتر هیدروژن پراکسید ( آب اکسیژنه) که در تهیۀ کمربند انتحاری استفاده شده در عملیات روز سیزدهم نوامبر بکار رفته توسط وی خریداری شده است.