نجات ماجراجویان در اقیانوس آرام

نجات ماجراجویان در اقیانوس آرام
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چهارده ماجراجو که با دو کلک چوبی در آبهای اقیانوس آرام سرگردان بودند، روز پنج شنبه نجات داده شدند. این ماجراجویان که سفر خود را «کُن تیکی ۲» نامیده

آگهی

چهارده ماجراجو که با دو کلک چوبی در آبهای اقیانوس آرام سرگردان بودند، روز پنج شنبه نجات داده شدند. این ماجراجویان که سفر خود را «کُن تیکی ۲» نامیده اند، قصد داشتند سفر مشهور «کُن تیکی» را که یک دریانورد نروژی در گذشته انجام داده بود، تکرار کنند.

آنها سفر دریایی پنج هزار کیلومتری خود را اوایل ژانویه در قلب اقیانوس آرام به سوی شهر والپارائیسو شیلی آغاز کردند اما طوفان و باد ناموافق آنها را از مسیر خود دور کرد و به سمت جنوب برد.

یک کشتی باری متعلق به کشور وانواتو که در نزدیکی کُن تیکی ۲ در حرکت بود، پیام کمک سرنشینان را دریافت کرد و آنها را نجات داد. دریانوردان نجات یافته از اتباع پرو، مکزیک، نیوزیلند، روسیه و سوئد هستند.

تور هایاردال، دریانورد نروژی در سال ۱۹۴۷ همین مسیر را از سواحل پرو به سوی جزایر پلی نزی انجام داد تا ثابت کند که اهالی پلی نزی با کلکهای چوبی به آمریکای جنوبی سفر می کرده اند.

تاکنون از روی سفر تاریخی کُن تیکی چند فیلم ساخته شده که یکی از آنها جایزه اسکار را در سال ۱۹۵۱ میلادی از آن خود کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وقوع سیل و طغیان رودخانه‌ها در استان مازندران ایران دست‌کم ۲ کشته و ۲ مفقود برجای گذاشت

تلاش‌ امدادگران در ویرانه‌های زلزلۀ مراکش؛ شمار قربانیان به ۲۸۰۰ نفر رسید

پنجاهمین سالگرد کودتای خونین شیلی؛ نقش آمریکا در سرنگونی حکومت دموکراتیک آلنده