حکم یک قاضی برزیلی برای منع اعطای سمت دولتی به لولا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
حکم یک قاضی برزیلی برای منع اعطای سمت دولتی به لولا

انتصاب لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری پیشین برزیل به سمت رئیس کابینه دیلما روسف رئیس جمهوری فعلی این کشور پس از اعلان رسمی در روز چهارشنبه بر دامنه تنش ها در کشور بحران زده برزیل افزوده است.

اعتراض ها به این انتصاب که با انتشار نوار مکالمه تلفنی روسف و لولا شدت گرفت تا روز پنجشنبه ادامه داشت و معترضان برای رساندن صدای مخالفت خود تا پشت درهای کاخ ریاست جمهوری که مراسم معارفه لولا در آن جریان داشت، پیش رفتند.

در این مراسم که برای لحظاتی با صدای چند معترض متوقف شد، دیلما روسف خواستار وحدت و یکپارچگی برای حل مشکلات کشور شد. او گفت: «برزیل امروز با معضلات بزرگ سیاسی و اقتصادی روبروست و در این برهه بدون کمک و یاری دیگران کاری از من ساخته نیست. ما همگی باید برای اعتلای برزیل متحد شویم. و این برای همه ما، من، لولا، بدنه سیاسی و اجتماعی و حتی مخالفان دولت که بهترین را برای کشور می خواهیم، لازم است.»

اما به نظر می رسد فراخوان همبستگی روسف با استقبال چندانی مواجه نشده است. او در حالی رئیس جمهوری پیشین را به دولت وارد کرده که یکی از قضات برازیلیا ساعاتی پس از مراسم معارفه لولا با صدور حکم منع اعطای سمت دولتی به وی، اقدام روسف را نوعی مانع تراشی بر سر راه دستگاه قضایی این کشور قلمداد کرده است.

گفته می شود اعطای یکی از بالاترین سمت های دولتی به لولا که متهم به فساد مالی و پولشویی در ارتباط با رسوایی شرکت نفتی پتروبراس است با هدف دادن مصونیت قضایی به وی و جلوگیری از محاکمه وی صورت گرفته است.

ده ها هزار نفر شامگاه چهارشنبه در چند شهر برزیل ازجمله سائوپائولو، در اعتراض به این انتصاب دست به تظاهرات زدند و خواستار کنار رفتن رئیس جمهور از قدرت شدند.