Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آنکارا انگشت اتهام را به سوی کُردها نشانه گرفت

آنکارا انگشت اتهام را به سوی کُردها نشانه گرفت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ترکیه بار دیگر در پایتخت خود هدف عملیات تروریستی قرار گرفته و این در حالی است که در ماه های اخیر به تمهیدات امنیتی در آنکارا و شهرهای بزرگ افزوده شده

آگهی

ترکیه بار دیگر در پایتخت خود هدف عملیات تروریستی قرار گرفته و این در حالی است که در ماه های اخیر به تمهیدات امنیتی در آنکارا و شهرهای بزرگ افزوده شده است.

دو بمبگذار انتحاری با انفجار خود در اکتبر سال گذشته میلادی در آنکارا منجر به کشته شدن ۱۰۳ تن شده و ۲۵۰ تن دیگر نیز مجروح شدند. از این بمبگذاری به عنوان مرگبار ترین حمله تروریستی در این کشور یاد شد.

هفدهم ماه فوریه گذشته نیز بر اثر انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در نزدیکی اتوبوس حامل نیروهای ارتش، ۲۹ تن کشته و بیش از ۶۰ مجروح برجا ماند.

اکنون انگشت اتهام دولت اسلامگرای رجب طیب اردوغان به سوی نیروهای مسلح کرد نشانه رفته است. ساعاتی پس از حادثه روز یکشنبه یازده فروند جنگنده ارتش ترکیه اردوی حزب کارگران کردستان در مناطق کردنشین شمال عراق را بمباران کردند.

مسوولیت بمبگذاری اخیر را در آنکارا گروهی برعهده نگرفته ولی مقامات آنکارا می گویند که یکی از بمبگذاران زنی وابسته پ کا کا بوده است. این بمبگذاری دست کم ۳۶ کشته و بیش از ۱۲۰ مصدوم در پی داشته است.

کردها از ماه ها پیش تر زیر بمباران ارتش ترکیه بوده اند. آنچه در چند شهر جنوب و جنوب شرقی این کشور از جمله دیاربکر می گذرد گویای تعقیب و گریز تازه ای علیه پیشمرگه ها و هرچه بحرانی تر شده وضعیت منطقه است.

صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلق در واکنش این حملات را «وحشیگری» خوانده و گفته است که «این نبرد با تروریسم نیست. این کشتار مردم بوسیله دولت و تروریسم با هم است.»

از سوی دیگر احمد داوداغلو، نخست وزیر ترکیه می گوید که کردها «خواستار صلح نیستند و برعکس، آنان می خواهند که ترکیه را با همکاری با تروریست ها به هرج و مرج بکشانند. ما اجازه نمی دهیم.»

هدف قرار گرفتن مجدد آنکارا، همزمان با طولانی شدن جنگ داخلی سوریه، پیدایش و رشد داعش و موج مهاجرانی است که به مرزهای ترکیه پناه می آورند، از این رو معادلات تازه منطقه ای را برای آنکارا حساس تر کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه قرارداد خرید ۴۰ فروند جنگنده‌ اف-۱۶ از آمریکا را امضا کرد

پلیس ترکیه نزدیک به ۲۰۰ مظنون به عضویت در گروه داعش را دستگیر کرد

قربانیان آمریکایی از ایران و ۲ کشور دیگر به دلیل حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل طلب غرامت می‌کنند