شکست حزب مرکل در انتخابات منطقه ای آلمان و درخشش راستهای افراطی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شکست حزب مرکل در انتخابات منطقه ای آلمان و درخشش راستهای افراطی

در انتخابات منطقه ای در سه ایالت آلمان حزب دموکرات مسیحی به رهبری صدراعظم متحمل شکست سختی شد و در مقابل حزب راستگرای «آلترناتیو برای آلمان» خوش درخشید و آراء چشمگیری بدست آورد.

حزب متبوع آنگلا مرکل که ظاهرا قربانی سیاست هایش در قبال پناهجویان است در هر سه ایالت آراء زیادی را از دست داد. این حزب تنها توانست در ایالت زاکس آنهالت با کسب ۳۰ درصد آراء بر دیگر احزاب چیره شود. این درحالی است که حزب «آلترناتیو برای آلمان» در این ایالت ۲۴ درصد آراء را از آن خود کرده است.

پس از اعلام نتایج٬ خانم مرکل در یک نشست خبری گفت:« این انتخابات فراز و فرودهایی داشت. واقعیت این است که دیروز برای حزب دموکرات مسیحی آلمان روز دشواری بود.» صدراعظم آلمان پیشتر بسته شدن مسیر بالکان به روی پناهجویانی که راه اروپا را در پیش گرفته اند راه حلی پایدار نخوانده بود اما در پاسخ به سوال یک خبرنگار اذعان کرد که پس از بسته شدن این مسیر از میزان ورود پناهجویان به آلمان کاسته شده است.

در ایالت بادن وورتمبرگ حزب سبزها با ۳۰ درصد و در ایالت راینلند فالتس حزب سوسیال دموکرات با ۳۶ درصد آراء پیشتاز هستند.

حزب «آلترناتیو برای آلمان» با گذشت سه سال از شکل گیری٬ مخالف سرسخت سیاستهای مهاجرتی مرکل محسوب می شود و در هر سه ایالت پررنگتر از آنچه انتظار می رفت ظاهر شد و با آراء دو رقمی توانست به پارلمان راه یابد.

فراوکه پیتری، رهبر حزب «آلترناتیو برای آلمان» با خرسندی از این پیروزی گفت: «ما در سیاست گذاری برنامه های خود را بکار خواهیم بست و به این شیوه سیاست دولت را تحت تاثیر قرار می دهیم. دیر یا زود بحث و تبادل نظرهایی درخواهد گرفت. برای اینکه حزب سوسیال دموکرات و حزب دموکرات مسیحی آلمان به سرعت در حال تحلیل رفتن اند.»

تحلیلگران سیاسی نتایج این انتخابات را رای منفی به سیاستهای آنگلا مرکل دانسته اند و آن را واکنشی از سوی راستهای افراطی و مخالفان صدر اعظم آلمان نسبت به پذیرش پناهجویان عنوان کرده اند.