Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر کشور: مردم نگرانند؛ شورای نگهبان سریعتر انتخابات را تایید کند

وزیر کشور: مردم نگرانند؛ شورای نگهبان سریعتر انتخابات را تایید کند
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران از شورای نگهبان خواست تا سریعتر صحت دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری را که هفتم اسفند ماه سال جاری برگزار شد تایید کند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران آقای رحمانی فضلی گفت که در دو انتخاباتی که برگزار شد کمترین شبهه هم وجود نداشت و به اندازه انگشتان یک دست هم گلایه و اعتراض مطرح نشده است.

وزیر کشور افزود که در چند حوزه مردم دچار نگرانی شده‌اند و برای همین شورای نگهبان هر چه سریعتر نظر خود را اعلام کند تا نشاط مردم بیشتر شود.

بر اساس قوانین ایران، شورای نگهبان علاوه بر اینکه صلاحیت نامزدهای انتخابات را بررسی می‌کند، نتایج انتخابات را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد تا صحت یا عدم صحت آن را اعلام کند.

شورای نگهبان، تصمیم‌گیرنده نهایی درباره محمد رضا نجفی است

در رویدادی دیگر و در پی اعتراض به آرای محمدرضا نجفی، نماینده برگزیده برای مجلس دهم از حوزه تهران، سخنگوی وزارت کشور، شورای نگهبان را تصمیم‌گیرنده نهایی در این پرونده معرفی کرد.

حسینعلی امیری، سخنگوی وزارت کشور با بیان اینکه از نظر وزارت کشور محمدرضا نجفی منتخب است گفت: بررسی پرونده شکایت انتخاباتی درباره آقای نجفی و درخواست استعفای او در صلاحیت شورای نگهبان است.

محمدرضا نجفی از برگزیدگان «لیست امید» مورد حمایت محمد خاتمی و حسن روحانی است. پس از اعلام نتایج انتخابات در تهران و راهیابی آقای نجفی به مجلس، برخی از محافظه‌کاران به دلیل «عدم استعفای او از مسئولیت دولتی در زمان مقرر» خواستار حذف او از فهرست منتخبان حوزه تهران شدند.

مطابق قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، افرادی که دارای سمت‌های ریاست، مدیرکل، معاونت و سرپرستی سازمان‌های دولتی هستند، برای شرکت در انتخابات باید حداقل شش ماه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا دهند.

در صورتی که محمد رضا نجفی نتواند مجوز ورود به مجلس دهم را بگیرد، غلامعلی حدادعادل، نماینده فعلی مجلس که در انتخابات هفتم اسفند در رتبه سی و یکم قرار گرفت، وارد مجلس خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلام نتایج انتخابات مجلس شورا و مجلس خبرگان رهبری در ایران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد