عملکرد ملی گرایان حزب «آ اف د» در انتخابات ایالتی، آزمونی برای دولت مرکل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عملکرد ملی گرایان حزب «آ اف د» در انتخابات ایالتی، آزمونی برای دولت مرکل

نظرسنجی ها حاکی است حزب ملی گرای «آلترناتیو برای آلمان» (آ اف د) در انتخابات منطقه ای این کشور در یکشنبه آینده ۱۸ درصد کرسی ها را در سه ایالت از آن خود خواهد کرد.

عملکرد «آ اف د» در این انتخابات به مثابه ارزیابی و آزمونی برای سیاستهای حمایت آمیز دولت آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در قبال مهاجران توصیف می شود.

سیلویا گروس از نامزدهای حزب «آ اف د» می گوید: «ما منتقد سیل عظیم و غیر قابل کنترل مهاجران هستیم، موضوعی که چیز خوبی نیست اما این بدین معنی نیست که ما ضد خارجیها هستیم و علیه آنها خصومت می ورزیم.»

یک شهروند مخالف حزب «آ اف د» می گوید: «به نامزدهای این حزب رای نخواهم داد زیرا نژادپرست هستند، نگاهشان به خارجی ها خصمانه است و هدفشان اساسا تضعیف سیاستی است که مرکل دنبال می کند. حامی حزب اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان نیستم اما از آنگلا مرکل حمایت می کنم.»

یک شهروند دیگر آلمان گفت: «همانند بسیاری من هم فکر می کنم «آ اف د» باعث تغییر بنیادین نخواهد شد، من صد در صد قانع نشده ام، اما معتقدم بایستی راه و مسیری جدید برگزیده شود.»

احزاب راستگرا و محافظه کار برخلاف دیگر کشورهای اروپا در آلمان پس از جنگ جهانی دوم رو به افول بوده اند اما اکنون این پرسش پیش آمده است که آیا احزابی چون «آ اف د» در سال آتی چنین روندی را تغییر خواهند داد؟

حزب «آلترناتیو برای آلمان» که تنها سه سال از تشکیل و عمرش می گذرد اگرچه در سال ۲۰۱۳ میلادی نتوانست به پارلمان ملی آلمان راه یابد اما توانست در پنج پارلمان ایالتی صاحب کرسی شود.