Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جودو الهام بخش قربانیان سونامی ژاپن

جودو الهام بخش قربانیان سونامی ژاپن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پنج سال پیش زمین لرزه و سونامی کم سابقه ای در شمال شرق ژاپن روی داد. حدود ۱۶ هزار نفر کشته و هزاران نفر هم از خانه و کاشانه خود آواره شدند. ورزش جودو

آگهی

پنج سال پیش زمین لرزه و سونامی کم سابقه ای در شمال شرق ژاپن روی داد. حدود ۱۶ هزار نفر کشته و هزاران نفر هم از خانه و کاشانه خود آواره شدند.

ورزش جودو عاملی شد تا شهروندان مناطق آسیب دیده بار دیگر به زندگی بازگردند.

کنجی ایوازاکی، رئیس فدراسیون جودوی شهر ریکوزنتاکاتا گفت: «در سال ۲۰۱۱ میلادی زمین لرزه شدیدی رخ داد. مقامها از ما خواستند شهر را تخلیه کنیم. در ابتدا هشدارها را جدی نگرفتیم، ولی خیلی زود متوجه شدیم که باید فرار کرد. خوش اقبال بودیم که زنده ماندیم. سونامی شدیدی در شهر ریکوزنتاکاتا رخ داد. سونامی در این منطقه جان ۲۰۳ تن را گرفت. ۲۰۷ نفر هم مفقود شدند. در کل ۱۵۵۶ نفر کشته شدند. برخی از شاگردانم در میان قربانیان بودند. مردم ناامید و اندوهگین بودند. گفتم باید از خانه خارج شد و کاری انجام داد اگر نه وضعیت تغییر نمی کند. از شاگردانم پرسدیم که آیا دوست دارند تمرینات را شروع کنید. آنها پاسخ مثبت دادند. سالن تمرینمان خراب شده بود، بنابرین در خیابان و مکانهای دیگر تمرین می کردیم.»

اوساکا یکی از شاگردان اظهار داشت: «مربی ام احترام به دیگران و مسئولیت پذیری را یادم داد. زمان آن بود تا درسهایی را که آموخته بودیم اجرا کنیم. برای ما که مرگ دوستان و خانواده هایمان را می دیدیم، خراب شدن شهر و خانه ها چندان مهم نبود. این تجربه اهمیت زندگی، مبارزه برای آن و مستقل بودن را به من آموخت.» آیومی تانیموتو، دارنده دو مدال طلای المپیک، بیان کرد: «کودکان روی تاتامی تنها رویای قهرمانی ندارند. جودو به آنها آموخته که رویاهای بزرگتری داشته باشند.»

هاگا ریونوسوکا، قهرمان جهان گفت: «جودو به ما صبر و شکیبایی و احترام به دیگران را می آموزد. زیبایی این ورزش این است که به کودکان یاد می دهد که چگونه با دیگران رفتار کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جودو؛ گرند اسلم ابوظبی با برتری تیمی روسیه به پایان رسید

جودو؛ لوسی رنشال در گرند اسلم ابوظبی برای بریتانیا مدال طلا گرفت

جودو؛ گرند اسلم ابوظبی با معرفی قهرمانان اوزان سبک استارت خورد