Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جورج مارتین؛ چهره پنهان پشت موفقیت بیتل ها

جورج مارتین؛ چهره پنهان پشت موفقیت بیتل ها
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جورج مارتین آهنگساز، تنظیم کننده و تهیه کننده نامدار موسیقی کلاسیک و راک از نگاه بسیاری از اهالی موسیقی شایسته عنوان «بیتل پنجم» بوده است. وی که

آگهی

جورج مارتین آهنگساز، تنظیم کننده و تهیه کننده نامدار موسیقی کلاسیک و راک از نگاه بسیاری از اهالی موسیقی شایسته عنوان «بیتل پنجم» بوده است.

وی که فرزند یک نجار لندنی بود ابوا و پیانو را سازهای تخصصی خود برگزیده بود و نقش به سزایی در ترانه های معروف گروه بیتل ها ایفا کرد.

جورج مارتین در گفتگویی در دوازدهم ژوئن سال ۲۰۰۱ گفت: «در آن روز ها در سال ۱۹۵۶ [ترانه] «دیروز» ضبط شده بود و اولین باری بود که برای بیتل ها کاری می نوشتم و اولین باری بود که کاری توسط خود بیتل ها ضبط شده بود. این کار برای کوارتت سازهای زهی نوشته شده بود. وقتی آن را انجام دادیم پل چیزی رویش نوشت و گفت که تو نام مرا در آن نگذاشته ای. اینجاست؛ او این بالا نوشت پل مک کارتنی، جان لنون، آقای جورج مارتین و موتزارت، تا نشان دهد که این قطعه ای موسیقی کلاسیک بوده است.»

جورج مارتین در سال ۱۹۶۲ مدیریت شرکت ضبط موسیقی امی پارلوفون را برعهده گرفت که با برایان اپستاین مدیر گروه بیتل ها قراردادی را امضا کرده بود. به این ترتیب تهیه کنندگی نیمی از آلبوم های این گروه را انجام داد. همچنین با توصیه و تنظیم کنندگی اش به خلق بسیاری از آثار مشهور بیتل ها یاری رساند.

وی از نخستین کسانی بود که استعداد این چهار جوان را جدی گرفت و همین امر به موفقیت جهانی آنان کمکی شایان کرد.

جورج مارتین در طول زندگی پنجاه ساله هنری اش شش جایزه گرمی را کسب کرد و تهیه کنندگی بیش از هفتصد صفحه موسیقی را برعهده داشت.

یوکو اونو، هنرمند و همسر جان لنون در سال ۲۰۰۸ در لس آنجلس پس از دیداری دوباره با جورج مارتین گفت: «اولین باری که او را ملاقات کردم خیلی شگفت زده شدم. بدیهی است که او با پیشینه ای کلاسیک، رفتاری سطح بالا و به قولی آقامنشانه داشت. یک جنتلمن انگلیسی بود.»

وی که سه شنبه هشتم مارس در سن ۹۰ سالگی درگذشت، دو بار از سوی ملکه بریتانیا با دریافت نشان شوالیه و ملقب شدن به عنوان «سِر» تقدیر شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

علاقمندان بیتلز در سوگ جرج مارتین٬ اسطوره بریتانیایی دنیای موسیقی

علم رقص؛ چرا حین رقصیدن دسته‌جمعی حرکات ما با بقیه نفرات هماهنگ می‌شود؟

مردی در کازینو ۴ میلیون دلار برد و بعد سکته کرد و مرد