Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نمایشگاه «در این زیر، زمین سرد آرمیده است» از دو هنرمند ایرانی

نمایشگاه «در این زیر، زمین سرد آرمیده است» از دو هنرمند ایرانی
Copyright 
نگارش از Pantea ‌Bahrami
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نمایشگاه جدید شجاع آذری و شهرام کریمی در نیویورک
نیویورک این روزها شاهد نمایشگاه «در این زیر، زمین سرد آرمیده است»، با یازده اثر جدید دوهنرمند ایرانی مقیم این شهر، شجاع آذری و شهرام کریمی در نگارخانه لیلا هلری است. هنگام ورود به نمایشگاه، ابتدا مجذوب درخشش رنگ، نور و تطابق جادویی خطوط نقاشی با ویدیو، که در طبیعت خفته، زیبا، افسونگر، سرکش و ویرانگر متبلورشده است، می شوید. نمایشگاه شامل یازده اثر است که شش کار آن به صورت ویدیو- نقاشی چیده شده است. کل کارها را می توان به دو گروه تقسیم کرد. دسته اول «رویای مناظر» نام دارد که در حقیقت زیبایی محض و شاعرانه است، برخورد بشر به حس زیبایی شناسی است که واقعیت را در خود، در زمین سرد پنهان می کند. گروه دوم «پیامد‌ها» نام دارد. بن مایه پنهان در پس زیبایی های جادویی، جاری وهارمونیک در ویرانگری، سوخت و ترور زمین نهفته است، که خود را از لابلای کارها نمایان می کند. نام آثار گروه «پیامدها» به ترتیب «آب شدن یخچال های قطب»، «طوفان های دریایی»، «طوفانی که درحال آمدن است»، «گرمایش زمین» و «حس آخرزمانی» است.


نام نمایشگاه الهام گرفته شده از اشعار دوره رومانتیسم

نام نمایشگاه از یکی از اشعار «پرسی بیش شلی» (۱۸۲۲-۱۷۹۲) الهام گرفته شده اشت. او از نسل دوم شاعران رومانتیک انگلستان بشمار می رود. اقرار زودهنگام این شاعر جوان در نوشته ای تحت عنوان «الزام به بی خدایی » موجب اخراج او از اکسفورد گشت و او را تبدیل به متفکری عصیانگر کرد تا درس عبرتی برای حلقه های روشنفکری و سیاسی آن زمان گردد.

شعر«نقاب آنارشی» او دعوت به عدم خشونت ورزی در مخالفت های سیاسی دارد. مقاومت بدون خشونت مهاتما گاندی نیز الهام گرفته از اشعار شلی بود. رمانتیسم، جنبشی فکری، هنری و ادبی بود که در اواخر سده ۱۸ میلادی در اروپا متولد شد. رومانتیسم را می توان واکنشی به انقلاب صنعتی دانست. نقش مناظر طبیعی در شعر این دوره از جایگاه ویژه‌ای برخوردار گشت تا حدی که شاعران این دوره را می توان شاعران طبیعت نامید. موضوعی که با بن مایه نمایشگاه «در این زیر، زمین سرد آرمیده است» پیوند خورده است: به معنای عصیان علیه ویرانگری‌های طبیعت در پی انقلاب صنعتی.

فرم کار

اما این دو هنرمند ایرانی هنوز مشغول کنکاش و کشف تصاویری هستند که بتواند در همراهی با ویدیو پاسخگو باشد. از هر تصویری نمی توان استقاده کرد. ابتدا شجاع آذری ویدیوهای متفاوتی را تهیه وگردآوری می کند و سپس شهرام کریمی از روی آنها نقاشی می کند. مهم آن است که خطوط نقاشی با ویدیو به شکلی دقیق منطبق شود. به این ترتیب ویدیو به حالتی سه بعدی و جادویی به خاطر انطباق رنگ و نور تبدیل می شود. شجاع آذری در گفتگو با یورونیوز می گوید: «ما هنوز مشغول کشف هستیم، اکنون می دانیم که تصاویر باید کنتراست قابل توجهی داشته باشند و حرکت ویدیو باید خیلی آرام وساکت باشد که از کادر خارج نشوند. شاید از هر ۴۰ تا ویدیویی که گرفته می شود، یکی از آنها مناسب این سبک کار است. در این نمایشگاه همه آثار از سبک زیبایی شناسی عامه برخوردارند، به این مفهوم که مردم چگونه به تصاویر طبیعت و اتفاقاتی که می افتد، می نگرند.»


دست بشر در ویرانگری طبیعت

یک دسته از آثار نمایشگاه «پیامدها» درختی سوخته را نمایش می دهد که در پس زمینه آن در افق، شاهد شعله های آتش هستیم. شعله هایی که حس زیبایی شناسی را درخود پنهان دارد ولی درخت قهوه‌ای رنگ سوخته، نمایانگر عصیانگری و شورش طبیعت است. شورشی خفته علیه نمادهای انقلاب صنعتی که درگرمایش زمین و رنج محیط زیست از دست بشر، نهفته است.
این نمایشگاه تا ۲۶ ماه مارس برای علاقمندان دایر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صد دین، صد تابلو؛ آثار شایان خویی در کلیسای مادلن پاریس

فهرست پربازدیدترین مقالات ویکی‌پدیا در سال ۲۰۲۳؛ چت جی‌پی‌تی یکه‌تاز شد

اسرائیلی‌ها از ورود به نمایشگاه تسلیحاتی پاریس منع شدند