Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیۀ اروپا و ترکیه بر سر موضوع مهاجران در بروکسل گردهم می آیند

اتحادیۀ اروپا و ترکیه بر سر موضوع مهاجران در بروکسل گردهم می آیند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نشست رهبران اتحادیۀ اروپا و سران ترکیه بر سر موضوع مهاجران قرار است روز دوشنبه در بروکسل برگزار شود. اتخاذ سیاست های مشترک با ترکیه به منظور متوقف

آگهی

نشست رهبران اتحادیۀ اروپا و سران ترکیه بر سر موضوع مهاجران قرار است روز دوشنبه در بروکسل برگزار شود. اتخاذ سیاست های مشترک با ترکیه به منظور متوقف کردن مهاجران در این کشور و جلوگیری از سرازیر شدن آنها به سمت کشورهای یونان و بالکان یکی از مهمترین مسائلی است که قرار است در این نشست بر سر آن گفت و گو شود.

یکی از اهداف این نشست بستن راه بالکان به روی مهاجران طی روزهای آینده است. ضمن آنکه مقابله با قاچاقچیان انسان یکی از خواسته های اتحادیۀ اروپا از ترکیه است.

میلو زمان، رئیس جمهوری چک روز یکشنبه همکاری اروپا با ترکیه را بی فایده دانست و گفت: «دادن پول به ترکیه برای مقابله با عزیمت مهاجران به سوی بالکان و اروپا هدر دادن وقت و دور ریختن پول است. ترکیه نه قادر است و نه آماده است که بتواند در این زمینه همکاریهای لازم را با اتحادیۀ اروپا داشته باشد.»

این نشست در حالی برگزار می شود که حمله پلیس به دفتر روزنامۀ زمان و تصاحب این روزنامۀ منتقد دولت توسط نیروهای دولتی انتقاد مقامات اروپایی را برانگیخته است.

مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا با بیان اینکه تصرف روزنامۀ زمان ضربۀ بزرگی برای آزادی بیان در ترکیه است، تاکید کرده است که روز دوشنبه و در خلال نشست بروکسل با مقامات ترکیه در این باره صحبت خواهد کرد.

The seizure of #Zaman is yet another blow to #pressfreedom in #Turkey. I intend to raise this issue on Monday Ahmet_Davutoglu</a></p>&mdash; Martin Schulz (MartinSchulz) 5 mars 2016

هفتۀ گذشته دادگاهی در استانبول طی حکمی مدیریت روزنامۀ زمان را که مهمترین روزنامۀ منتقد دولت محسوب می شود به دولت سپرد. پس از صدور این حکم پلیس که برای تخلیۀ دفتر این روزنامه از کارکنان آن به این ساختمان یورش برده بود برای متفرق کردن مخالفان دولت که در اعتراض به این حکم دادگاه در مقابل ساختمان روزنامۀ زمان تجمع کرده بودند، از گاز اشک آور و ماشین آبپاش استفاده کرد.

به فاصلۀ کمتر از ۴۸ ساعت از حکومتی شدن روزنامۀ زمان، خط مشی این روزنامه ۱۸۰ درجۀ تغییر کرده و در نخستین شمارۀ خود تحت مدیریت دولت ترکیه، صفحۀ نخست این روزنامۀ سابقا منتقد دولت، روز یکشنبه با تصاویری از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به همراه مقالاتی در تایید برنامه های وی منتشر شد.

Confisqué, le journal Zaman devient pro-Erdogan, conformément au “droit en vigueur” https://t.co/mCCER9YgjFpic.twitter.com/Nw8y1bm3xM

— Zaman France (@Zaman_France) 6 mars 2016

گروه رسانه ای زمان که علاوه بر این روزنامه، چندین هفته نامه و خبرگزاری جهان را نیز در اختیار دارد از نزدیکان فتح الله گولن، یکی از منتقدان سرسخت رجب طیب اردوغان است. رئیس جمهوری ترکیه فتح الله گولن را منبع اتهامات فساد مالی به نزدیکان خود می داند و وی را به تاسیس یک سازمان تروریستی متهم می کند. فتح الله گولن در حال حاضر در آمریکا زندگی می کند و دولت ترکیه به فاصلۀ دو روز بعد از تصاحب مدیریت روزنامۀ زمان، خواستار استرداد وی از آمریکا شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا کمکهای مالی خود به ترکیه را دو برابر خواهد کرد

تصاویری از رای‌گیری در پارلمان اتحادیه اروپا و پیروزی دوباره روبرتا متسولا

کمیسیون اروپا ویکتور اوربان را به دلیل سفرهایش به مسکو و چین تحریم کرد