راهپیمایی مردم برای شکستن محاصرۀ سور با برخورد پلیس ترکیه روبرو شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
راهپیمایی مردم برای شکستن محاصرۀ سور با برخورد پلیس ترکیه روبرو شد

پلیس ترکیه در شهر دیاربکر روز چهارشنبه با استفاده از ماشین های آب پاش و گاز اشک آور، شرکت کنندگان در راهپیمایی برای شکستن محاصرۀ شهر سور را متفرق کرد. این راهپیمایی به دعوت رهبران حزب دموکراتیک خلق ها و برای پایان داده به محاصرۀ ۹۲ روزۀ این شهر توسط ارتش ترکیه برگزار شده بود.

صلاح الدین دمیرتاش، یکی از رهبران این حزب با بیان اینکه دولت ترکیه باید به جنگ علیه شهروندان کرد خاتمه بدهد، دربارۀ دلیل دعوت به این راهپیمایی گفت: «ما نمی خواهیم که حزب عدالت و توسعه سایه جنگ را در شهرها و کشور و سرزمین مان حاکم کند. ما علیه این اقدام به خیابان ها می آییم، این حرکت ما علیه کسانی است که جرات می کنند جنگ به راه بیاندازند. ممنوع کردن این راهپیمایی و سرکوب آن یک جرم است. اینکار دولت غیرقانونی است.»

وی همچنین دولت ترکیه را به قتل عام مردم در جزیره متهم کرد. بنیاد حقوق بشر ترکیه نیز در گزارشی از مرگ ۱۷۸ شهروند غیرنظامی در این شهر در نتیجۀ حملات ارتش ترکیه خبر داد.

در واکنش به این راهپیمایی، احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه اقدام حزب دموکراتیک خلق ها را تحریک آمیز خواند و گفت: «آیا تابحال شنیده اید که حزب دموکراتیک خلق ها [به پ.کا.کا] بگوید چرا سلاح به دست گرفته اید و سیاست ما را آلوده می کنید؟ برای این است که آنها صلح نمی خواهد بلکه برعکس آنها با همکاری با تروریست ها سعی دارند هرج و مرج را در ترکیه حاکم کنند. ما این اجازه را به آنها نمی دهیم.»

دادستان دیاربکر نیز در واکنش به این سخنان رهبر حزب دموکراتیک خلق ها از آغاز تحقیقات قضایی را در این باره خبر داده است.

عملیات نظامی ارتش ترکیه در مناطق کردنشین از ماه دسامبر آغاز شده و شهرهایی مانند جزیره و سور را به مناطق جنگی تبدیل کرده است. با وجود اینکه روز چهارشنبه دولت ترکیه از لغو موقت منع عبور و مرور در شهر جزیره که تقریبا به ویرانه ای بدل شده آنهم در طول ساعاتی از روز خبر داده است اما در دیگر شهرها مانند سور و سیپولی منع عبور و مرور و محاصرۀ این مناطق همچنان ادامه دارد.

ترکیه می گوید این حملات نظامی را تا سرکوب کامل اعضای پ.کا.کا که در این شهرها و مناطق سنگر گرفته اند ادامه خواهد داد.