تنش میان جمهوریخواهان بر سر نامزدی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تنش میان جمهوریخواهان بر سر نامزدی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

درحالی که دونالد ترامپ٬ نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در رقابت های درون حزبی روز به روز قدرتمندتر ظاهر می شود٬ برخی چهره های برجسته این حزب نگرانی عمیق خود را نسبت به پیروزی او در انتخابات ماه نوامبر اعلام کردند.

میت رامنی٬ نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری از جمله آنهاست. او روز پنجشنبه با «شیاد و متقلب» خواندن دونالد ترامپ گفت: «من می دانم که دونالد ترامپ یک شیاد و متقلب است. وعده های او مانند مدرک دانشگاه ترامپ بی ارزش است. سیاست داخلی او کشور را به رکود خواهد کشاند و سیاست خارجی وی هم آمریکا و جهان را ناامن تر خواهد کرد. او خلق و خو و قوه داوری درخور یک رئیس جمهور را ندارد. به ویژگی های شخصی دونالد ترامپ فکر کنید: قلدری٬ حرص و آز٬ ابتذال٬ زن ستیزی و خودنمایی های پوچ درجه سه.»

در مقابل دونالد ترامپ هم اظهارات هم حزبی اش را بی پاسخ نگذاشت و ضمن بی ربط توصیف کردن آن گفت: « میت یک نامزد بازنده است. او به طرز وحشتناکی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته باخت. من چهار سال قبل و در جریان مبارزات انتخاباتی اش از او حمایت کردم و حالا ببینید چطور وفادار است. او التماس می کرد که تاییدش کنم. می توانستم بگویم میت زانو بزند و او در برابر من زانو می زد. او به من التماس می کرد.»

دیگر چهره های حزب جمهوریخواه نظیر پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان و سناتور جان مک کین نیز نگرانی خود را از قدرت گرفتن وی به همراه داشته اند.

همزمان بیش از ۹۰ تن از سیاستمداران کهنه کار در حوزه سیاست خارجی آمریکا ضمن اعلام مخالفت خود با دونالد ترامپ گفته اند که طرح های وی امنیت این کشور را به مخاطره می اندازد.

با وجود چنین شکافی میان جمهوریخواهان احتمال پیروزی دونالد ترامپ در رقابتهای درون حزبی با تردید هایی روبرو است.