Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سه شنبه بزرگ؛ آیا ترامپ و کلینتون دو رقیب اصلی انتخابات آمریکا خواهند بود؟

سه شنبه بزرگ؛ آیا ترامپ و کلینتون دو رقیب اصلی انتخابات آمریکا خواهند بود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دونالد ترامپ ۶۹ ساله از حزب جمهوریخواه و هیلاری کلینتون ۶۸ ساله در انتخابات درون حزبی روز «سه شنبه بزرگ» نشان دادند که در فهرست نامزدهای این دو حزب

آگهی

دونالد ترامپ ۶۹ ساله از حزب جمهوریخواه و هیلاری کلینتون ۶۸ ساله در انتخابات درون حزبی روز «سه شنبه بزرگ» نشان دادند که در فهرست نامزدهای این دو حزب از رقبای خود پیش هستند. «سه شنبه بزرگ» یکی از مهمترین روزها در تقویم مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری در ایالات متحده است.

رسانه های آمریکایی پیش بینی کرده اند که دونالد ترامپ در هفت ایالت از جنوب آمریکا تا ماساچوست در شمال پیروز شده است. پس از پیروزی در انتخابات مقدماتی سه ایالت از چهار ایالتی که در آنها انتخابات برگزار شد، این پیروزی های اخیر این گمان را که پیشتازی آقای ترامپ سرعت گرفته است و قابل توقف نیست تقویت کرده است. هیلاری کلینتون پیروزی اش در هفت ایالت را مدیون رأی دهندگان سیاهپوست در ایالت های جنوبی است، مانند ایالت آرکانزاس که او و بیل کلینتون کار سیاسی شان را در آنجا شروع کردند.

هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در مسابقه برای نامزدی از طرف حزب خود در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر، فاصله خود را با رقبای خود بیشتر کردند. حال این دو نفر باید نشان دهند که خواهند توانست رأی دهندگان حزب خود را متحد کرده و از شکاف های درون حزبی که در انتخابات هشتم نوامبر ۲۰۱۶ می تواند فاجعه آفرین باشد پرهیز می کنند.

درباره این موضوعات با پروفسور پیتر تروبوویتز، کارشناس سیاست امریکا از مدرسهٔ اقتصاد و علوم سیاسی لندن گفتگویی انجام داده است.

یورونیوز: آیا نامزدی دو پیشتاز این رقابت ها قطعی است و در ماه نوامبر شاهد رقابت بین کلینتون و ترامپ خواهیم بود؟

پیتر تروبوویتز: «فکر می کنم الان زود است که مسابقه را خاتمه یافته بیانگاریم. اما هر دو اینها پیروزی های قاطع به دست آوردند و می دانید که ترامپ هم در ایالتهای اعتدال گرا، هم در ایالتهای طرفدار جمهوریخواهان، و هم در ایالت های به شدت محافظه کار رأی آورده است. کلینتون،هم در ایالت های جنوب آمریکا همان طور که انتظار می رفت پیروز شده است، همچنین در ایالت اعتدال گرایی مثل ماساچوست. برنی سندرز در ایالت ورمونت که خانه خودش است پیروز شد. در مورد ترامپ فکر می کنم شاهد خواهیم بود که تد کروز، جان کیسک و مارکو روبیو تلاش خواهند کرد مانع از رسیدن وی به اکثریتی شوند که نامزدی او را قطعی کند. در نتیجه در کنوانسیون لازم است که بین نامزدهای مختلف برای انتخاب نامزد نهایی ائتلافی صورت بگیرد.»

یورونیوز: شما درباره نقش ترامپ در این انتخابات مطلبی نوشته اید. برای کسانی که خارج از ایالات متحده هستند به نظر باورنکردنی می سد که کسی مثل ترامپ با عقاید افراطی به چنین موقعیتی دست پیدا کند. در آمریکا چه خبر است؟

پیتر تروبوویتز:«نکته ای که باید دریافت این است که در آمریکا نسبت به عملکرد واشنگتن و این که فایده سیاستهای واشنگتن به چه کسی می رسد خشم عمیقی وجود دارد و ترامپ از این خشم بهره برداری می کند. کلا باید نسبت به نابرابری و بن بست سیاسی ابراز انزجار کنید و خیلی از امریکایی ها به واشنگتن اعتماد ندارند به خصوص در حزب جمهوریخواه که آمارگیری نشان داده تنها شش درصد از جمهوریخواهان به جریانهای واشنگتن اعتماد دارند. بیشترشان فکرمی کنند که واشنگتن در خدمت افراد قدرتمند و ثروتمند است. و دانالد ترامپ علیه این چیزها صحبت می کند و خود را مستقل نشان می دهد یعنی به پول کسی نیاز ندارد. مستقل به این معنی که به سردمداران (کارگزاران تثبیت شده) واشنگتن تعلق ندارد و فکر می کنم این نکته ای است که برای رأی دهندگان جمهوریخواه جذاب است.»

یورونیوز: آیا ترامپ می تواند درسطحی وسیعتر هم رأی دهندگان را به سوی خود جلب کند؟

پیتر تروبوویتز: «خوب فکر کنم این سؤال مهمی است که جوابش را هیچ کس نمی داند. در وضعیتی بی سابقه هستیم و هر کسی که ادعا کند جواب را می داند نباید به حرفش اطمینان کرد. ترامپ کسی است که برای بخش بزرگی از طرفداران جمهوریخواهان جذابیت دارد.اما این که برای رأی دهندگان مستقل و معتدل می تواند جذابیتی داشته باشد نکته ای است که هنوز نمی توان در باره اش قضاوتی کرد.»

یورونیوز: هیلاری کلینتون چطور؟ همانطور که ترامپ می گوید “کلینتون سال هاست که در صحنه سیاسی آمریکا حضور دارد”. آیا این نکته به ضرر او خواهد بود یا به نفع او؟

پیتر تروبوویتز: «می دانید از دو سو مشکل دارد به نظر من الان کلینتون بین رأی دهندگان جوان به دنیا آمدند آسیب پذیر است. یعنی بین رأی دهندگان جوان و همینطور بین مردهای سفیدپوست طرفدار زیاد ندارد. در بین این هر دو دسته، سندرز بیشتر از او رأی می آورد و این ضعف کلینتون است. فکر می کنم یکی از کارهایی او باید بکند این است که پایه خودش را بین این دو دسته در حزب دموکرات، قوی تر کند.»

یورونیوز: اگر کار به رقابت بین کلینتون و ترامپ بکشد فکر می کنید که این رقابت چه شکلی پیدا خواهد کرد آیا زشت و ناهنجار خواهد بود؟

پیتر تروبوویتز: «جواب کوتاه این است که بله رقابتی زشت و بی رحمانه خواهد بود چون هر دو در نظر سنجی ها نکات منفی زیاد دارند بیش از ۵۰ درصد. اگر این دو به رقابت نهایی برسند شروع به تبلیغات منفی علیه یک دیگر خواهد کرد و میزان تبلیغا منفی در رقابت نهایی بیشتر از الان خواهد بود. بنابراین انتظار دارم اگر رقابت نهایی بین

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپی که رمز بمب اتمی در اختیار داشت از مجوز حمل سلاح محروم می‌شود

ترامپ در پرونده «حق‌السکوت به ستاره پورن» گناهکار شناخته شد؛ حالا چه می‌شود؟

دونالد ترامپ در جریان یک سخنرانی انتخاباتی برای طرفداران حزب لیبرترین‌ هو شد