پنج سال پس از حادثه فوکوشیما، ترس از آلودگی به مواد رادیواکتیو باقیست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پنج سال پس از حادثه فوکوشیما، ترس از آلودگی به مواد رادیواکتیو باقیست

امید بسیار کمی وجود دارد که شهر کوچک ناراها در ژاپن که در ۲۰ کیلومتری فوکوشیما واقع است، بار دیگر احیا شده و زندگی در آن جریان یابد.

این شهر که از مارس ۲۰۱۱ میلادی و پس از وقوع حادثه اتمی فوکوشیما، تخلیه شده و جزو منطقه ممنوعه قرار گرفته بود، سرانجام پس از پنج سال بازگشایی شد.

بازگشایی رسمی ناراها در سپتامبر گذشته انجام شده اما تاکنون تنها ۴۲۰ نفر از جمعیت ۸ هزار نفری شهر دوباره به خانه هایشان برگشته اند و ترس از وجود مواد پرتوزا مانع از رونق دوباره این منطقه شده است.

توکیو هایاکاوا، روحانی ۷۶ ساله آیین بودا می گوید: «من می دانستم که پس از بازگشت به اینجا تنها شاهد مرگ این منطقه و این شهر خواهم بود. اینجا تبدیل به محیطی شده که مردم نمی توانند در آن بار دیگر در ایمنی و با آرامش زندگی کنند.»

به گفته نواهیرو مسودا، رئیس نیروگاه هسته ای تعطیل شده فوکوشیما پنج سال پس از وقوع این فاجعه اتمی، همچنان عملیات پاکسازی منطقه از مواد رادیواکتیو ادامه دارد.

اگرچه بر اساس گزارشهای رسمی، هیچکس در زمان وقوع انفجار در نیروگاه فوکوشیما کشته نشده اما مقامات ژاپن این موضوع را تایید کرده اند که صدها نفر از ساکنان سواحل اقیانوس آرام و ساکنان مجاور تاسیسات هسته ای پس از این حادثه و بر اثر آن درگذشتند.