فیلم مجاری «پسر شائول» برنده اسکار بهترین فیلم خارجی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
فیلم مجاری «پسر شائول» برنده اسکار بهترین فیلم خارجی شد

برنده جایزه بهترین فیلم به زبان غیر انگلیسی در مراسم هشتاد و هشتمین دوره جوایز اسکار یک فیلم مجاری به نام «پسر شائول» و با داستانی از هولوکاست است.

لازلو نمش، کارگردان این فیلم در هنگام دریافت جایزه خود در سالن دالبی لس آنجلس گفت: «من این جایزه را با هنرپیشه اصلی فیلم خودم گزا روهریگ و با اکیپ فوق العاده فیلم که مطمئنم هیچکس نمی توانست کار آنها را انجام بدهد، قسمت می کنم.»

پیش از این هم «پسر شائول» جایزه گلدن گلوب را برده بود. ماتیاس اردلی، مدیر فیلمبرداری این فیلم در همان زمان به خبرنگاز یورونیوز گفته بود: «جایزه گرفتن این فیلم و حرف زدن درباره آن بسیار مهم است زیرا سبب می شود بسیاری از افرادی که چیزی از آن نشنیده اند، حالا آن را بشناسند. شور و اشتیاقی که برای این فیلم به وجود آمده، نشان می دهد کسانی که به تماشای آن فکر نمی کردند، حالا می خواهند بروند و آن را ببینند. این مهم است چون برای فیلم یک اتفاق حیاتی است.»

داستان فیلم «پسر شائول» در اکتبر ۱۹۴۴ روی می دهد و روایت شائول، زندانی یهودی است که در اردوگاه آشویتس اجساد زندانی های دیگر را در کوره می سوزاند. او گمان می کند جسد پسرش را در میان اجساد دیده است. گره اصلی داستان در تصمیم شائول برای نسوزاندن جسد فرزندش و خاکسپاری اوست.