گوی بلورین اسکی پرش جهان در دستان پیتر پرِوِتس اسلونیایی

گوی بلورین اسکی پرش جهان در دستان پیتر پرِوِتس اسلونیایی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجله اسکی این هفته را با اسکی پرش و مرد غیر قابل دسترس این رشته یعنی پیتر پروتس اسلونیایی آغاز می کنیم. گرچه هنوز شش مسابقه دیگر تا پایان فصل باقی

آگهی

مجله اسکی این هفته را با اسکی پرش و مرد غیر قابل دسترس این رشته یعنی پیتر پروتس اسلونیایی آغاز می کنیم. گرچه هنوز شش مسابقه دیگر تا پایان فصل باقی است اما او را باید از هم اکنون برنده جام بلورین اسکی پرش فصل دانست.

پرِوِتس روز یکشنبه دومین پرش آخر هفته خود را در ارتفاعات آلماتی با موفقیت پشت سر گذاشت و توانست ضمن کسب پیروزی در سیزدهمین مسابقه پرش فصل، از هم اکنون به قهرمانی در جام جهانی این رشته امیدوار شود.

نایب قهرمان المپیک با دو پرش ۱۳۹ و ۱۳۹.۵ متری خود بر روی پیست آلماتی در مجموع ۳۲۵.۹ امتیاز به امتیازات قبلی خود افزود تا بدین ترتیب با ۱۸۹۸ امتیاز بالاتر از سوِرین فرویند آلمانی، مدافع عنوان قهرمانی این رقابت ها، در صدر جدول کلی بایستد. او پس از بیست و چهار مسابقه پرش انجام شده در فصل جاری بیش از هر زمان دیگر گوی بلورین را در دستان خود حس می کند.

در جدول کلی مسابقات جام جهانی اسکی پرش، میشائیل هیبک اتریشی با ۱۱۴۳ امتیاز پس از پروتس و فرویند در رده سوم قرار گرفته است.

پیروزی میشل گانیون در مسابقه اسکی ترکیبی آندورا

در حالی که انتظار می رفت مسابقه اسکی ترکیبی زنان در آندورا میدانی دیگر برای رقابت تنگاتنگ میان لیندسی وون آمریکایی و لارا گوت سوئیسی باشد اما این دو نتوانستند آنطور که پیش بینی می شد، ظاهر شوند. پیروز پیست سولدِئو کسی نبود جز ماری میشل گانیون کانادایی.

میشل گانیون روز یکشنبه موفق شد با فتح مسابقه اسکی ترکیبی آندورا به دومین پیروزی خود در جریان مسابقات جام جهانی اسکی آلپاین دست یابد. این اسکی باز زن کانادایی در دو مسابقه مارپیچ بزرگ و کوچک پیست سولدِئو، عملکرد درخشانی داشت و با مجموع ۱ دقیقه و ۴۳ ثانیه ۶۶ صدم ثانیه بالاتر از «وِندی هولدنر» سوئیسی و «ان سوفی بارته» فرانسوی که هر دو مانند خودش در ماده های فنی تخصص ویژه دارند، در صدر ایستاد. گانیون با این پیروزی در جدول کلی این ماده، پشت سر لاراگوت در جایگاه دوم قرار گرفت.

اما لیندسی وون اسکی باز آمریکایی که با زانویی آسیب دیده مسابقات را دنبال می کرد در مسابقه مارپیچ روز یکشنبه کم فروغ ظاهر شد و جایگاهی بهتر از سیزدهم به دست نیاورد. با اینحال او در جدول کلی مسابقات جام جهانی اسکی آلپاین همچنان بالاتر از لارا گوت سوئیسی در صدر قرار دارد.

رکورد جالب پنتورو: سومین پیروزی در مسابقات مارپیچ بزرگ

هیچ چیز و هیچ کس نمی تواند الکسی پنتورو را متوقف کند. این اسکی باز فرانسوی پنجمین پیروزی فصل، چهارمین پیروزی ماه جاری، سومین پیروزی در ماده مارپیچ بزرگ و دومین پیروزی خود را بر روی پیست هینترِشتودراتریش را به دست آورد.

سه پیروزی پی در پی در ماده مارپیچ بزرگ، افتخاری است که تنها نصیب یک اسکی باز دیگر فرانسوی شده است. پنتورو از خود رکوردی بر جا گذاشت که دیگرهموطنش ژان کلود کیلی توانسته بود در سال ۱۹۶۸ به آن دست پیدا کند. او که پانزده روز پیش در ژاپن و جمعه گذشته نیز در اتریش به مقام قهرمانی رسیده بود، روز یکشنبه در پیست هینترِشتودر فاتح مسابقات مارپیچ بزرگ مردان شد. پنتورو با ثبت رکورد یک ثانیه و چهارده صدم ثانیه کمتر از مارسل هیرشر اتریشی که صدر نشین جدول کلی ماده مارپیچ بزرگ مردان است در جایگاه نخست ایستاد. هنریک کریستوفرسن نروژی نیز در این مسابقه به مقام سوم دست یافت.

بدین ترتیب الکسی پنتورو به رغم ناکامی های ابتدای فصل که جایگاهش را در جدول کلی مسابقات با تردیدهایی مواجه می کرد، بازگشتی رویایی داشته است. فرانک پیکارد کارشناس مجلی اسکی معتقد است او برای هدف قرار دادن گوی بلورین چیزی کم ندارد: «او باید ابتدا در مسابقاتی نظیر مارپیچ بزرگ که در آن قوی تر است، به پیروزی برسد و خود را به این ماده نزدیک تر کند. الکسی چند یورش بسیار خوب در ماده سوپر جی انجام داد و با اعتمادی به نفسی که به دست آورد حالا می تواند اندک اندک در ماده سرعت نیز مهارت خود را نشان دهد و صعود از جدول کلی مسابقات را آغاز کند، زیرا توان آن را دارد. اما برای اینکار او بایست در اسکی ابتکار و نبوغ بیشتری از خود نشان دهد تا بتواند راه را برای خود هموارتر سازد.»

فرانتس کلامر بهترین اسکی باز ماده سرعت

این اسکی باز اتریشی در دسامبر ۱۹۷۳ در حالیکه تنها بیست سال داشت نخستین افتخار خود را در این ماده بر روی یکی از سخت ترین پیست های اسکی یعنی «اشلادمینگ» به دست آورد. نابغه جوان وقت اسکی اتریش برای کسب این پیروزی ریسک زیادی انجام داد و بارها تا مرز سقوط پیش رفت. فرانتس کلامر به سرعت به یکی از اسکی بازان شکست ناپذیر تبدیل شد و در فصل بعد در هشت رقابت از نه مسابقه اسکی سرعت به پیروزی رسید و سپس در سال ۱۹۷۶ قهرمان المپیک شد. او که بعدها به «قیصر فرانتس» یا «کلامر اکسپرس» شهرت یافت در مجموع بیست و پنج مسابقه جام جهانی سرعت از جمله چهار مسابقه بر روی پیست کیتسبوئل اتریش را به نام خود ثبت کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرچمدار کاروان ایران اولین «دوپینگی» المپیک پکن؛ ادامه تمرین ستاره ۱۵ساله روس با جود تست مثبت

عنوان سریع‌ترین یخ‌نورد دنیا به یک ایرانی رسید، محسن بهشتی‌راد در سوئیس بر قله ایستاد

پایان مسابقات جهانی کوهنوردی با اسکی در سوئیس با معرفی تیم های برگزیده