Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دلیل جلوگیری از رای دادن مهدی کروبی، از زبان فرزند و همسر او

دلیل جلوگیری از رای دادن مهدی کروبی، از زبان فرزند و همسر او
Copyright 
نگارش از Shirin Famili
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مهدی کروبی از رهبران حرکت اعتراضی نسبت به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ که وارد ششمین سال حصر شده، روز پنجشنبه ۶ اسفندماه رسما از مسئولان در خواست کرد تا امکان رای دادن وی در انتخابات دو مجلس شورای اسلامی وخبرگان را فراهم سازند. اما با وجود انتشار خبرهای متناقض در این زمینه، سرانجام او امکان ریختن رای خود به صندوق را نیافت.

آقای کروبی گفته بود: «علیرغم اشکالاتی که از سال ۸۸ تا کنون داشته و دارم، در روز جمعه برای مصلحت مهمتری یعنی حفظ جمهوریت رای خواهم داد.»

محمد تقی کروبی فرزند مهدی کروبی روز شنبه ۸ اسفند درباره ماجرای عدم امکان رای دادن پدرش در مصاحبه با یورونیوز گفت: «از ساعت هشت صبح تا یازده ونیم شب پدر و مادر من را منتظر نگهداشتند به این امید که رای خواهند داد. اما به هر دلیلی صندوق رای نرفت و ساعت یک ونیم شب که نماینده دادستانی رفت آنجا و توضیح داد وصحبت کردند باز هم دلیل خاصی ندادند.»

فرزند آقای کروبی درباره دلیل فراهم نکردن امکان رای دادن پدرش توضیح داد: «پدر من از دو روز قبل گفته بودند که در این انتخابات شرکت می کنند، یعنی بعد از شش سال که رای نداده بودند به دلیل تخلفات و تقلب ها و مهندسی انتخابات، اما باور من این است که برخی این را نمی پسندیدند واز این منظر شاید علاقمند نبودند آقای کروبی و دیگر رهبران معترض، مردم را به رای دادن تشویق کنند. مشارکت بیشتر مردم به معنای شکست این ها بود. فکر می کنم چون نفس وجود این دعوت و به خصوص دادن رای در خلال انتخابات، شاید می توانست موتور محرکه ای برای این جریان محسوب شود، از این منظر افرادی که یک مقدار به لحاظ هم اخلاقی و هم حقوقی، خیلی راحت حاضرند قوانین و مقررات کشور را زیر پا بگذارند، تصمیم گرفتند که پدر ما را از این حق ساده و تکلیف شهروندی اش محروم کنند.»

خانم فاطمه کروبی همسر مهدی کروبی نیز روز شنبه ۸ اسفند با انتشار بیانیه ای خطاب به ملت ایران به شرح ماجرا پرداخته و از جمله گفته است: «پیگیری های مکرر اینجانب از ماموران امنیتی برای اعمال این حق و تکلیف ساده شهروندی به جایی نرسید و هر بار وعده ی سرخرمن دادند تا مهلت قانونی اخذ رای به پایان رسید. با تمدید زمان رای گیری تصمیم گرفتم به مسجد محل بروم و رای دهم اما امنیتی ها گفتند: بمانید هماهنگ شده و صندوق سیار برای اخذ رای آقای کروبی به حصر می آید.»


خانم فاطمه کروبی

خانم کروبی سپس اضافه می کند: «ساعت ۱۰ شب شد و باز از صندوق رای خبری نبود. به واحد ماموران امنیتی رفتم و تلفنی با آقای کریمی معاون استاندار صحبت کردم، گفتند پیگیر موضوع هستند. آخرین مهلت قانونی هم سرآمد و از صندوق خبری نشد، مایوس شدیم و برای استراحت رفتیم.»

این در حالی است که در طول روز جمعه سخنگوی وزارت کشور یک بار اعلام کرد که مهدی کروبی همراه دیگر مردم در سراسر کشور، رای خود را در صندوق سیار انداخت. خبری که با تکذیب محمد تقی کروبی فرزند مهدی کروبی روبرو شد.

فاطمه کروبی ادامه می دهد: «حدود ساعت ۱:۳۰ بامداد آیفون داخلی به صدا درآمد، از خواب سراسیمه برخواستم. ماموران امنیتی از حضور نماینده دادستان و صندوق رای سیار گفتند. گفتم: ساعت ۱:۳۰ بامداد شنبه است و زمان اخذ رای تمام شده و رای دادن غیر قانونی است. اصرار داشتند که شناسنامه آقای کروبی را پائین ببرم. بدون شناسنامه رفتم، دیدم جماعتی به همراه نماینده دادستان برای اخذ رای آماده اند. شرحماجرا را گفتم ودر آخر اضافه کردم من خود نماینده بودم و می دانم گرفتن رای در هنگام شمارش آرا، فعلی است غیر قانونی.»

خانم کروبی سپس در مورد واقعیت ماجرا به روبرو شدن ماموران امنیتی با مهدی کروبی اشاره می کند ومی گوید: «اصرار داشتند با همسرم صحبت کنند. ایشان را که بعد از ۹۰ روز از جراحی هنوز قادر نیستند پا بر زمین بگذارند و با واکر و کمک قدم برمی دارند، بیدار کردم. با آن شرایط جسمی در نیمه شب آماده دیدار با نماینده دادستان و مقامات حاضر امنیتی شدند. نماینده دادستان گفت که وی از ساعت ۱۱:۳۰ در محل حصر حاضر بوده، اما بدلایلی صندوق رای به مکان حصر نرسید. آقای کروبی از دلیل آن پرسید، که ابتدا پاسخی روشن دریافت نکرد اما پس از ورود به جزئیات، نماینده دادستان از هماهنگی دادستانی و اطلاعات در ساعات آخر رای گیری گفت و سپس مدعی شد که وزارت کشور در این زمینه به وظیفه خود عمل نکرده است.»


محمد تقی کروبی

محمد تقی کروبی درباره ارزیابی پدرش از شرکت مردم در انتخابات به یورونیوز گفت: «پدرم از اینکه مردم مشارکت بسیاری کرده اند بسیار خوشحال بودند و گفته اند بروید خوشحال باشید که مردم ما اینقدر فهیم اند که هنوز با همه محدودیت ها و رد صلاحیت ها، به دنبال اصلاح این ساختار از طریق صندوق رای هستند.»

وی اضافه کرد: «پدر من از این مسئله خوشحال است و او کار خودش را انجام داد. من فکر می کنم صرف نظر از حق شخصی و رای شخصی که محروم شدند، اقدام ایشان توانست آن سد موجود میان معترضین و حاکمیت را بشکند و به مردم یک پیام ساده برساند که: مصالح کشور و حفظ جمهوریت از مسائل شخصی مهمتر است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است

نگاهی به ۶ «سرباز نظام»؛ دوئل اصول‌گرایانه قالیباف و جلیلی یا اصلاح‌طلبی پزشکیان؟

شش نامزد مورد تائید نظام برای انتخابات ریاست جمهوری؛ لاریجانی و احمدی‌نژاد بار دیگر رد صلاحیت شدند