راه ناهموار هیلاری کلینتون در رقابت درون حزبی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
راه ناهموار هیلاری کلینتون در رقابت درون حزبی

هیلاری کلینتون برای دومین بار خود را برای مقام ریاست جمهوری در معرض انتخاب شهروندان این کشور گذاشته است.

این فارغ التحصیل دانشکده حقوق ییل، نقش های متعددی در سیاست ایالات متحده آمریکا برعهده داشته است. خانم کلینتون که در دولت اول باراک اوباما، وزیر خارجه بود، پیش تر سناتور و بانوی نخست آمریکا بوده است.

این چهره شاخص حزب دموکرات که متولد شیکاگو و ۶۸ ساله است، در سال ۲۰۰۸ میلادی در رقابت با باراک اوباما، عرصه انتخابات را به وی واگذار کرد.

پس از ورود به وزارت خارجه، طی چهار سال از ۱۱۲ کشور بازدید کرد و در راستای تقویت روابط خارجی آمریکا کوشید. وی در این چهار سال، شاهد رویدادهای بسیاری از جمله کشف و حمله به مخفیگاه اسامه بن لادن، رهبر پیشین شبکه القاعده بود. همچنین زمانی که انقلاب های پی در پی در خاورمیانه موسوم به «بهار عرب» به وقوع می پیوست و نیز در مداخله نظامی در لیبی، مسوول سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا بود.

حمله به سفارت ایالات متحده در بنغازی و کشته شدن سفیر آمریکا در لیبی در سال ۲۰۱۲ از حوادثی بود که در همین دوران پشت سر گذاشت.

تازه ترین دردسری که این نامزد ریاست جمهوری با آن روبرو بوده، افشای استفاده وی از ایمیل شخصی برای انجام نامه نگاری های اداری بوده است. از این رسوایی به عنوان نقض قوانین فدرال یاد شده و می تواند هزینه سنگینی برای وی در پی داشته باشد.

پس از پیروزی شکننده وی در آیوا و تجربه شکست در نیوهمپشایر، اکنون خانم کلینتون در این انتخابات مقدماتی، رقابت سختی را با برنی سندرز در پیش دارد.