Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

یانیس واروفاکیس: اروپای آینده نسخه ای مبتذل از اتحاد شوروی سابق خواهد بود

یانیس واروفاکیس: اروپای آینده نسخه ای مبتذل از اتحاد شوروی سابق خواهد بود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از درافتادن با نهاد های اروپایی، نهایتا تصمیم گرفت از سمتش کنار رود. وزیر دارایی سابق یونان حالا با حزبی جدید برای انتقام جویی بازگشته تا به گفته

پس از درافتادن با نهاد های اروپایی، نهایتا تصمیم گرفت از سمتش کنار رود. وزیر دارایی سابق یونان حالا با حزبی جدید برای انتقام جویی بازگشته تا به گفته خودش، روح دمکراسی را به حوزه تصمیم گیری در اروپا بازگرداند. با یانیس واروفاکیس در باره آینده و نیز چالش گذشته گفتگو می کنیم:

  • یانیس واروفاکیس یک اقتصاددان یونانی است
  • او در سال ۲۰۱۵ زمانی که به عنوان وزیر دارایی یونان انتخاب شد به شهرت رسید
  • او با سران تروئیکا و اتحادیه اروپا بر سر سومین برنامه نجات مالی یونان در چالشی جدی قرار دارد
  • یانیس واروفاکیس در ژوئیه ۲۰۱۵ در مخالفت با برنامه سوم نجات مالی یونان از سمتش استعفا کرد و از کابینه یونان رفت
  • او در فوریه ۲۰۱۶ از راه اندازی جنبش دمکراسی خواهی در اروپا موسوم به دیِم ۲۵ خبر داد
  • او شیفته موتور سواری است

یورونیوز: جنبش ها و گروه های سیاسی بسیاری اعم از چپ و راست وجود دارند که اروپا را به چالش می کشند. جنبش دمکراسی خواهی در اروپا موسوم به «دیِم ۲۵ » قرار است چه نقش متفاوتی ایفا کند؟

یانیس واروفاکیس: «مسئله همینجاست. دیم ۲۵ هدفش به چالش کشیدن اروپا نیست بلکه می خواهد اتحادیه اروپا را از دست خودش نجات دهد. اروپا در حال از هم پاشیدگی است. این را همه جا می توان دید. در طول مرزها، مرزهای مختلف. اکنون شاهد مرزهای جدید هستیم. دیوارهای جدید. موانعی برق گذاری شده برای جلوگیری از آزادی تردد. دسته بندی های تازه ای در دیدگاه افراد در حال شکل گیری است. نگاه برخی دولت ها به درون متمایل شده و آشکارا همبستگی در اتحادیه اروپا را به چالش می کشند. ما منطقه یورویی داریم که بسرعت در حال فروپاشی است.»

یورونیوز: دقیقا این همان چیزی است که سوال بعدی را شکل می دهد. ما بر روی شبکه های اجتماعی از مخاطبانمان خواستیم برای این گفتگو سوالهای خود را مطرح کنند. فردی به نام جفرسون متیو دیدگاه شما را در باره آینده اتحادیه اروپا پرسیده. اگر همه چیز به همین منوال پیش رود، ما را ده سال جلوتر ببرید؟

یانیس واروفاکیس: «اتحادیه اروپایی وجود نخواهد داشت. آنچه شاهدش خواهیم بود در واقع نسخه ای مضحک از اتحاد سوسیالیستی شوروی سابق خواهد بود. خوشبختانه در اتحادیه اروپا هنوز آزادی فردی وجود دارد و خبری از کا گ ب و گولاگ (اداره کل اردوگاههای کار اجباری) نیست. اما متاسفانه وجوه اشتراک هم کم نیست.

اگر یادتان باشد اتحاد شوروی سابق یک موجودیت اقتصادی ناپایدار بود که با اراده و اقتدارگرایی سیاسی سرپا مانده بود. تلاش برای حفظ یکپارچگی موجودیتی چند ملیتی که ذاتا با هم جمع نمی شود، شما را به درون پاشی نزدیک می کند و هزینه این درون پاشی بسیار بالاست. این همان چیزی است که ما از آن می ترسیم.»

یورونیوز: فکر نمی کنید این دیدگاه کمی افراطی است؟ نمی ترسید با چنین نگاهی حمایت های خود را از دست بدهید؟

یانیس واروفاکیس: «گاهی برای دفاع از یک دیدگاه نیاز به کمی اغراق هست. بدون شک آنچه مطرح شد کمی اغراق آمیز بود اما به هیچ وجه افراطی نبود. همه تصمیم گیری های مهم به کمیسیون اروپا در بروکسل و بانک مرکزی اروپا در فرانکفورت واگذار شده است. آنهم در منطقه ای که نمونه ای کامل از دمکراسی است.»

یورونیوز: آیا این جای بحث دارد؟

یانیس واروفاکیس: «البته. برای همین است که الآن داریم گفتگو می کنیم. اگر زمانی که در جلسات اروپایی شرکت می کردم با من بودید، شک ندارم که حرفم را تایید می کردید. این یک تحقیر برای دمکراسی است. یک تحقیر.»

یورونیوز: شما گفته بودید ترجیح می دهید جلسات در پشت درهای بسته فیلمبرداری شود؟

یانیس واروفاکیس: «دقیقا.»

یورونیوز: اگر نشست های سخت و پر تنشِ طول تابستان فیلمبرداری شده بود، فکر می کنید جریان به سمت دیگری هدایت می شد؟

یانیس واروفاکیس: «بله.»

یورونیوز: به چه علت؟

یانیس واروفاکیس: «بگذارید اینگونه بگویم. من سخنانی از زبان وزیران و مسئولان بلند پایه شنیدم که اگر افرادی که آنها را سرکار آوردند، آنهایی که حقوقشان را می دهند و یا کسانی که به آنها رای دادند، ناظر بر جلسات بودند و این سخنان را می شنیدند، هرگز آن حرفها زده نمی شد.»

یورونیوز: لطفا یک نمونه آشکار از آنها را مطرح کنید.

یانیس واروفاکیس: «حتما. روز ۲۵ ژوئن، زمانی که به عنوان وزیر دارایی به نمایندگی از یونان در جلسه شرکت کردم، ضرب الاجلی از سوی تروئیکا مطرح شد که بر اساس آن یونان می بایست سیاست بودجه ای، اطلاحات خواسته شده و مدل اقتصادی تعریف شده آنها را بپذیرد. من در این باره با رئیس بانک مرکزی اروپا، وزیر دارایی آلمان، و صندوق بین المللی پول وارد مذاکره شدم. هر سه طرف اعتراف کردند، به جرات از این فعل استفاده می کنم، آنها اعتراف کردند که طرح پیشنهاد شده بسادگی جواب نخواهد داد. به شما تضمین می دهم اگر رای دهندگان، افکار عمومی در جهان و یا شما به عنوان خبرنگار جلسات را به طور مستقیم دنبال می کردید هرگز ضرب الاجلی تعیین نمی شد.»

یورونیوز: آنها می گویند آماده مصالحه بودند و رسیدن به آن خیلی نزدیک بود اما شما می خواستید با رفراندوم به خواسته هایتان برسید؟

یانیس واروفاکیس: «آیا همین دلالت از به حق بودن درخواست ما برای پخش مستقیم مذاکرات ندارد؟ زیرا آنها گفتند…. من گفتم چرا آنهایی که به ما رای دادند نباید سخنان ما را به طور مستقیم دنبال کنند؟»

یورونیوز: آیا شما این جلسات را ضبط کردید؟

یانیس واروفاکیس: «با افتخار می گویم که اینکار را انجام دادم و هر کس خواست می تواند به من اعتراض کند. نخستین جلسه ده ساعت طول کشید و می توانم به شما اطمینان دهم که گیج، سردرگم، بسیار فرسوده و مضطرب از این جلسه خارج شدم. لحظات بسیار پر اضطرابی را سپری کردم.

من باید بر می گشتم و به نخست وزیر، اعضای کابینه، پارلمان و به مردم اروپا درباره مذاکرات و اینکه هر کس چه سخنی و در چه زمانی مطرح کرده، گزارش می دادم. بنابر این از منشی ام خواستم متن مذاکرات را برایم بیاورد که او گفت از متن خبری نیست. نه متنی در کار بود و نه حتی گزارشی از مذاکرات. هیچ ردی از گفتگوها ثبت نشده بود. گفتم یعنی چه؟ اینجا بود که تصمیم گرفتم گفتگوها را برای پرونده خودم به وسیله تلفن همراه ضبط کنم.»

یورونیوز: آیا محتوای این گفتگوها را فاش کرده اید؟

یانیس واروفاکیس: «خیر. هرگز. تنها اطلاعاتی که در دست است توسط برخی افراد حاضر درز پیدا کرده که یا از طریق اس ام اس منتقل شده و یا فایننشال تایمز آنها را فاش کرده. این شیوه درستی برای هدایت دمکراسی نیست. این روش مناسبی برای اداره یک نهاد تصمیم گیرنده به حساب نمی آید. نهادی که تصمیم هایش برای میلیون ها نفر، صدها میلیون اروپایی سرنوشت ساز است.»

یورونیوز: برگردیم به جنبش دیِم ۲۵. شما اساسا می خواهید جنبشی فراجناحی باشید که حمایت چپ و راست را با خود داشته باشد. با توجه به اینکه شما به چپ رادیکال تعلق دارید، این امر چطور ممکن است؟

یانیس واروفاکیس: «برگردیم به سال ۱۹۳۰، یک سال قبل از آن سقوط وال استریت رخ داد. پس از آن شما می دانید که چه بر سر اروپا آمد. واحد پولی مشترک آنزمان شروع به تجزیه شدن کرد. آنزمان استاندارد طلا ملاک بود و امروز یورو. اندک زمانی بعد، اروپایی ها مقابل هم قرار گرفتند که این مسئله نتایج فاجعه باری به همراه داشت. فکر می کنم همه قبول داریم که وظیفه دمکراسی خواهان در آنزمان متحد شدن بود. همه آنها اعم از چپ و راست و یا طرفداران بازار، حامیان یا مخالفان مالیات و دیگر امور باید اختلاف ها را کنار می گذاشتند و جلوی خطری را که منجر به جنگ جهانی دوم شد، می گرفتند. فکر می کنم که ما نیز اکنون در چنین وضعی به سر می بریم.»

یورونیوز: فکر می کنید شما بهترین فرد برای هدایت این جنبش هستید؟

یانیس واروفاکیس: «نه لزوما. چرا فرد دیگری این مسئولیت را بر عهده نگیرد؟ من شخصا دوست دارم پشت سر فرد دیگری قرار گیرم.»

یورونیوز: سوال دیگری را از کاربران شبکه های اجتماعی مطرح می کنم که فردی با اسم مستعارمینوتاوروس (مینوتاوروس یا مینوتور در اسطوره های یونان، هیولایی با سر گاو و بدن انسان است) پرسیده و ما متوجه شدیم…

یانیس واروفاکیس: «مینوتور سوال کرده؟»

یورونیوز: مینوتور سوال کرده اما برخی کاربران شبکه های اجتماعی در یونان کامنت های تندی نسبت به شما گذاشته اند. سوال مینوتور به طور مشخص این است: چطور واروفاکیس می خواهد اروپا را نجات دهد در حالی که یونان را نابود کرد؟

یانیس واروفاکیس: «نکته جالب و در عین حال غلطی در سوال وجود دارد. اگر من یونان را نابود کردم الان باید در زندان باشم. درسته، ممکنه خیلی با هسته هدایتگر یک جنبش دمکراتیک در اروپا فاصله داشته باشم اما من یونان را نابود نکردم. اینقدر آدم مهمی برای اینکار نیستم. همین دلیلی است که… بگذریم به هر حال شما گفتید واکنشهای تندی نسبت به من در یونان وجود دارد. شاید بهتر باشد در نتایج نظر سنجی ها هم کمی دقت کنید.»

یورونیوز: «خودتان را در نظرسنجی ها چگونه می بینید؟»

یانیس واروفاکیس: «نه. خیلی بد نیست. حتی زمانی که وزیر بودم شاهد یک تضارب دیدگاه عجیب بودیم. نوعی گسست و فاصله میان افرادی که در خیابان بودند، نرخ رضایت از من و دولت و نیز آنچه رسانه ها می فتند. اگر شما زمان رفراندوم در یونان بودید، می دیدید که رسانه های تصویری و نوشتاری همگی تصویری اهریمنی از من و سیریزا ارائه می کردند. آنها ضمن دادن هشدار به یونانی ها می گفتند اگر جرات کنید و به گزینه “نه” رای دهید آرماگدون (پایان دنیا) نزدیک خواهد بود. اما مردم چه کردند؟ آنها در ژوئیه ۲۰۱۵ با رای ۶۲ درصدی مخالفت خود را با طرح نجات مالی و برنامه ریاضتی اعلام کردند.»*

یورونیوز: دقیقا. دوباره به سراغ مذاکرات با تروئیکا برویم. شما در مقابل تعدادی از سیاستمداران و اقتصاددانان مجرب و شناخته شده اروپا قرار گرفته بودید. آیا در این مذاکرات احساس ضعف نمی کردید؟

یانیس واروفاکیس: «اگر کارنامه قابل قبولی ارئه می کردند شاید احساس ضعف می کردم. هرگز پیش از این صندوق بین المللی پول با همکاری بانک مرکزی اروپا و همه کارشناسان به اصطلاح نخبه خود برای پنج سال پا به کشوری نگذاشته بودند. نتیجه آن چه بود؟ کاهش سی درصدی درآمد ملی، افزایش نرخ بیکاری از هشت به ۲۸ درصد، فروپاشی کامل سیستم بانکی، پولی که از مالیات دهندگان اروپایی وام گرفته شد و کمک پنجاه میلیاردی به بانک ها که نشان از ورشکستگی آنها داشت. این یک فاجعه کامل بود. من با احترام کامل با این افراد روبرو شدم اما نمی توانم به برنامه ای که آنها پیشنهاد کردند، احترام بگذارم.»

یورونیوز: درست است که شما تا آستانه دست به یقه شدن با رئیس یوروگروپ پیش رفتید؟

یانیس واروفاکیس: «نه کاملا دروغ است.»

یورونیوز: کاملا دروغ است؟

یانیس واروفاکیس: «بله به کلی ساختگی است. ما اختلافات جدی داشتیم. در یک لحظه تنها کمی صدایمان را روی هم بلند کردیم و این چند ثانیه بیشتر طول نکشید. اگر در این نوع گفتگوها دوربینی وجود داشته باشد دیگر نیازنیست که بدانید من چه می گویم و شایعات چیست. در کاخ سفید همه چیز قابل رصد است. در موزه لیندون جانسون، موزه ریاست جمهوری در تگزاس یا در کتابخانه ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش شما می توانید همه مکالمات را بشنوید. این فوق العاده است. چرا؟ چون به این معنی است که حرکات و گفتار ما نمایندگان مردم همیشه تحت کنترل قرار دارد. این مسئله ای حیاتی است. ما در اروپا اینچنین نیستیم و باید این سیستم را داشته باشیم.

یورونیوز: سوالهای زیادی وجود دارد و یکی از آنها این است که آیا شما واقعا با اراده خود رفتید؟ یا فشار تروئیکا و یا الکسی سیپراس در میان بود؟ چه اتفاقی افتاد؟

یانیس واروفاکیس: «پاسخ درست به این سوال چند لایه دارد. پاسخ سریع این است که من استعفا کردم. آنها از من خواستند در دولت بمانم اما وقتی مخالف تبدیل شدن “نه” به “آری” بودم نمی توانستم دعوتشان را قبول کنم. تروئیکا بوضوح خواهان به حاشیه کشیدن و خروج من از دولت بود و این یک دلیل ساده داشت که شخصی نبود.

مسئله ای که مردم شاید از آن آگاه نباشند این است که توافقنامه های برنامه نجات در منطقه یورو توسط وزیر دارایی امضا شد. نه توسط نخست وزیر یا رئیس جمهور و نه حتی توسط خدا و فرشتگانش بلکه فقط توسط وزیر دارایی. آنها می دانستند که من امضا نخواهم کرد. من مانعی بودم بر سر راه گسترش و ادعا. گسترش بحران به سوی آینده و این ادعا که ما آنرا با یک وام غیر قابل دفاع حل می کنیم.»

یورونیوز: سوال یک کاربر دیگر به نام الیوس توماساتوس این است: اگر شما به عنوان وزیر دارایی شانس دوباره داشتید چه کار متفاوتی انجام می دادید؟

یانیس واروفاکیس: «قبل از پاسخ می خواهم سوالی بپرسم. با آگاهی از گذشته؟ و درک آنچه روی داده ؟ زیرا در اینصورت شما کاملا متفاوت عمل خواهید کرد.»

یورونیوز: با نگاه به گذشته و فرض اینکه شما همه آنچه را که گذشته دیده اید. چه کار متفاوتی انجام می دادید؟

یانیس واروفاکیس: «این سوال بسیار سختی است. در این صورت نخستین دغدغه من این بود که آیا در انتخابات و برای وزیر شدن نامزد می شوم؟ دومین دغدغه در صورت مثبت بودن اولی این بود که چگونه با افرادی در وزارتخانه و نیز دولت کنار می آمدم که راهبرد از قبل تعیین شده را دیگر قبول ندارند. و در آخر اشتباهی که به آن اعتراف می کنم را بدون شک انجام نمی دادم حتی بدون درک اتفاقات رخ داده. این اشتباه هم چیزی نبود جز امضای درخواست تمدید توافق با یونان تا پایان ماه ژوئن. به این دلیل که در چنین مقطعی تروئیکا به وضوح نشان داد نمی خواهد به روح توافقنامه بیست فوریه یوروگروپ احترام بگذارد. مسئله ای که اهمیت بسیاری داشت.»

یورونیوز: «اکنون الکسی سیپراس می گوید یونان وارد دوران تازه ای شده و اقتصاد کشور در حال پیشرفت است.»

یانیس واروفاکیس: « پنج شش سال است که من این سخنان را از زبان نخست وزیران متعددی می شنوم که با یک برنامه شکست خورده سرنگون شده اند. این مسئله اتفاق نخواهد افتاد. هیچ نشانه ای از پیشرفت نیست. اگر کوچکترین نشانه ای باشد من نخستین نفری هستم که خوشحال می شوم.»

یورونیوز: پس چرا او چنین ادعایی دارد؟

یانیس واروفاکیس: «چرا آقای سیپراس دو سال پیش هم همین حرف را زد؟»

یورونیوز: برای ماندن در قدرت؟ سیریزا اکنون در نظرسنجی ها پایین تر از حرب دمکراسی نوین قرار دارد.

یانیس واروفاکیس: «این یک پدیده ترکیبی است. نوعی تفکر رویاپردازانه. شما و من، همه ما به سوی این نوع تفکر تمایل داریم. دوست داریم تصور کنیم اتفاقی قرار است رخ دهد زیرا می خواهیم که این اتفاق بیافتد. جذبه قدرت و تلاش برای تاثیر گذاری بر بخش های اقتصادی با گفتن جمله های امیدوارکننده مثبت به نظر می آیند اما نمی تواند کارایی داشته باشد. شما باید زیرساخت ها را نیز تغییر دهید.

یورونیوز: پس در اینصورت بلیط سیپراس و سیریزا دیگر خریدار ندارد؟

یانیس واروفاکیس: «ما در چپ دارای سابقه ای طولانی دربی اعتمادی به یکدیگر، خیانت، بایکوت، محکوم کردن و حتی فرستادن یکدیگر به گولاگ (اردوگاه کار اجباری) هستیم. شما حتما این موارد را به خاطر دارید. من احتمالا آخرین فردی هستم که به یک دوست نظیر الکسی پشت کردم و او را مورد انتقاد قرار دادم. ما اختلافات بسیار شدید با هم داریم. اینها لحظاتی دشوار است اما من قاطعانه بر روی مواضعم می ایستم. من دوستانم را به رغم اینکه با آنها اختلاف داشته باشم و یا حتی در صورت قطع رابطه، محکوم و یا با هر القابی خطاب نمی کنم.

یورونیوز: کاربر دیگری به نام اَن لور پوارو پرسیده آیا شما از اینکه دیگر در دولت نیستید پشیمان نیستید؟

یانیس واروفاکیس: «نه. هرگز. زیرا به هر شکل تمام منفعتِ در دولت بودن در این است که بتوانید تغییرات مثبت ایجاد کنید و کارها را سامان بخشید. اگر تنها شرط ماندن در پست وزارت اتخاذ سیاست هایی باشد که شما می دانید با شکست مواجه می شود، ماندن چه فایده ای دارد؟ جز اینکه شما واقعا وزیر بودن را دوسته داشته باشید که این شامل من نمی شود.»

یورونیوز: در طول وزارت چه شناختی از خودتان پیدا کردید؟

یانیس واروفاکیس: «به چه شناختی از خودم رسیدم؟ فهمیدم در زیر رگباری از دروغ های بهت آور، بسیار آرام تر از آن هستم که تصور می کردم. این مرا قانع کرد که به هیچ وجه برای قدرت ارزش قائل نباشم. وآخر اینکه سیاست تنها در حد یک مرام و اعتقاد برایم جالب و سرگرم کننده است.»

یورونیوز: یکی از دوستانم گفته است که شما یک استاد بزرگ اما یک سیاستمدار بد هستید. چه پاسخی دارید؟

یانیس واروفاکیس: «برخی دانشجویانم شاید خلاف این نظر را داشته باشند. نمی دانم. من نمی توانم در باره خودم قضاوت کنم.»

یورونیوز: همواره بحث هایی در باره شما مطرح بوده زیرا توانسته بودید توجه رسانه ها را به خود جلب کنید. شاید به دلیل تی شرت های تنگ، موتورسواری و یا پوشیدن کاپشن چرمی باشد. آیا این مسئله به فکر شما خطور کرده بود؟

یانیس واروفاکیس: «نه حتی یک ذره. هر مانع و یا حاشیه ای برایم آزاردهنده بود زیرا کار بسیار سخت و دشواری را در دست داشتم. در آنزمان روزی که به وزارتخانه رفتم جلسه ای در اداره خزانه داری داشتیم. به من گفتند یازده تا دوازده روز دیگر دولت یونان ورشکسته می شود و ما دو انتخاب داریم. یا باید بدهی صندوق بین المللی پول را بدهیم یا مستمری ها را پرداخت کنیم. زمانی که شما در چنین شرایطی قرار می گیرید تنها باید تمام وقت خود را صرف کار کنید. بنابر این سیستم ستاره سازی و هر آنچه از این دست شما شرح می دهید یک مانع بزرگ است.»

یورونیوز: پس چرا عکس شما در آپارتمانتان بر روی جلد براق مجله ها چاپ شد؟

یانیس واروفاکیس: «یک اشتباه فاحش بود. باید بگویم چه اتفاقی افتاد. این نشان می دهد که من تا چه حد در مواجه با رسانه ها ساده لوح هستم. تا آنموقع حتی یک شماره از مجله “پاری مچ” را هم در دست نگرفته بودم. زمانی که از من درخواست مصاحبه کردند، گفتند موضوع خوبی برای گفتگو داریم. من هم قبول کردم و گفتم ابتدا مصاحبه می کنم، بعد متن گفتگو را می خوانم. اگر آنطور که می خواستم بود اجازه چاپ می دهم.

مصاحبه خوب بود. اما هرگز تصور نمی کردم که با چنین عکس هایی همراه باشد. پس از گفتگو باید بلافاصله آماده خروج از خانه می شدم. پانزده دقیقه بعد با نخست وزیر ملاقات داشتم. همه چیز از قبل آماده شده بود. خوب فکر نکردم و این یک اشتباه بزرگ بود. بدون شک یکی از کارهایی بود که از آن پشیمانم.»

یورونیوز: آخرین سوال در باره یک نکته بحث انگیز به مبلغ دریافتی بسیار بالای شما برای انجام مصاحبه یا سخنرانی در مناسبت های مختلف مربوط می شود. این مسئله چطور با اصول و گرایشهای چپ شما قابل جمع است؟

یانیس واروفاکیس: «خیلی جالب نیست که شما مقاله های نوشته شده در انتقاد از من را خوانده اید اما به پاسخهای من به این انتقادها که بر روی وبلاگم منتشر شده نگاهی نیانداخته اید. می دانید پاسخ من چه بود؟ چیزی که من بر آن تاکید دارم و همه ما باید آنرا سرلوحه کار خود قرار دهیم یعنی شفافیت کامل. بر روی وبلاگ فهرستی از ۲۴ یا ۲۵ گفتگویم را از زمان استعفا تاکنون منتشر کردم و نشان دادم که تنها برای سه تای آنها پول دریافت کردم. مبلغ دریافتی برای هر یک از آنها را نیز قید کرده ام. در آنجا همه چیزشفاف بیان شده است. اما چرا برای گفتگوها پول دریافت می کنم؟ شما ترجیح می دهید برای برپا کردن یک سیستم و یا جنبش سیاسی کمک های مخفی از شرکت ها و موسسات مختلف دریافت کنید؟ آیا این شفافیت است؟ من دوست دارم همه سیاستمداران و فعالان سیاسی منبع درآمد خود را به طور شفاف اعلام کنند،همانطور که من کردم.»

یورونیوز: مصاحبه را با این سوال شروع کردیم که اگر اوضاع به همین منوال باشد اروپا ده سال بعد چگونه خواهد بود. حال اگر ده سال بعد اروپا آنطور که شما می خواهید باشد، یک شمای کلی از آنرا بازگو کنید؟

یانیس واروفاکیس: «یک اروپای فدرال که قانون اساسی آن توسط مجمعی از نمایندگان منتخب فرا ملیتی قاره در یک مجلس موسسان تدوین شده باشد را در نظر بگیرد. مجمعی که یک فرانسوی می تواند از یونانی ها، آلمان ها یا فنلاندی ها نمایندگی کند و بالعکس.

در این اروپا دولتی فدرال بر اساس سیستم هر فرد یک رای بر سر کار خواهد بود. سوال این است که چگونه به اینجا خواهیم رسید؟ مشکل اصلی این است. چگونه می توان روند سقوطی که اروپا در پیش گرفته را متوقف کرد؟ چطور باید ثبات را در حوزه های اقتصاد، سیاست و ژئوپولیتیک ایجاد کرد؛ موج رو به گسترش دسته بندی ها را متوقف ساخت و در جایگاهی قرار گرفت که در آن رفاه به مساوات بین همه تقسیم شود و یک نظام سیاسی فراگیر دوباره رویای مشترک همه باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افسانه واروفاکیس؛ پایان یک وزیر خاص

مقدونیه یا مقدونیه شمالی؟ خشم یونان از رئيس جمهور جدید اسکوپیه: چرا گفتی مقدونیه؟

مشعل بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در المپیای یونان روشن شد