افسانه واروفاکیس؛ پایان یک وزیر خاص

افسانه واروفاکیس؛ پایان یک وزیر خاص
نگارش از مهران احمدی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی سابق یونان که روز دوشنبه و یک روز پس از رای «نه» مردم به شرایط کمک مالی وام دهندگان به یونان از سمت خود کناره گیری کرد،

یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی سابق یونان که روز دوشنبه و یک روز پس از رای «نه» مردم به شرایط کمک مالی وام دهندگان به یونان از سمت خود کناره گیری کرد، تبدیل به چهره ای غیر معمول در عالم سیاست اروپا شده بود.

آگهی

چندین عامل در تبدیل یانیس واروفاکیس به یک چهره رسانه ای و خاص تاثیرگذار بودند.

۱) ارتباط گیری مستقیم و مدرن

یانیس واروفاکیس با شیوه ارتباط گیری مدرن خود شناخته می شد. او در سایت توئیتر فعال بود و در وبلاگ خود نیز دست به انتشار نظراتش می زد. او مستقیم با مردم سخن می گفت و از صافی رسانه ها برای ارتباط گیری با مردم اجتناب می کرد.

برقراری رابطه غیر زبانی هم از اهمیت زیادی نزد یانیس واروفاکیس برخوردار بود. انتشار یک ویدئو که علی رغم تقلبی بودن آن، واروفاکیس را در حال نشان دادن انگشت وسط خود به آلمان نشان می داد، در شکل گیری تصویر مقاوم و غیر معمول از او تاثیر داشت. هر چند این ویدئو توسط یک برنامه تلیویزیونی فکاهی در آلمان تهیه شده بود.

آدرس وبلاگ و حساب توئیتر یانیس واروفاکیس:
http://yanisvaroufakis.eu

https://twitter.com/yanisvaroufakis

۲) سبک غیرمعمول

یانیس واروفاکیس دارای چهره، اندام و شیوه لباس پوشیدن معمول سیستمداران اروپایی و بویژه وزرای دارایی کشورهای اروپایی نبود.

این ویدئو که توسط یک برنامه فکاهی آلمانی تهیه شده او را «وزیر یونانی پر هیبت» نامیده بود:

او در عین حال به داشتن سبک زندگی مرفه متهم شده بود. هفته نامه «پاری متچ» در فرانسه یک بار مصاحبه ای از او همراه با عکسهایی از آپارتمان بزرگ او منتشر کرده بود. عکسهایی که به دلیل مشکلات اقتصادی مردم یونان جنجال به پا کرده بود.

http://www.parismatch.com/Actu/Economie/Le-ministre-star-nous-a-recu-chez-lui-Yanis-Varoufakis-Grece-725754

آگهی

http://www.parismatch.com/Actu/Economie/Avant-la-bataille-Yanis-Varoufakis-725030#725040

در یک موقعیت دیگر عکسی از او همراه با شالگردنی که گفته می شد ۵۰۰ یورو قیمت دارد منتشر شد.

یانیس واروفاکیس از توئیتر برای متوقف کردن موج انتقادات استفاده کرد و اعلام کرد که این شالگردن هدیه ای ۱۲ ساله از طرف همسرش بوده است.

۳) روبرو شدن با آلمان

آگهی

یانیس واروفاکیس به عنوان وزیر دارایی یونان به طور مستقیم وارد مناقشه با آلمان به عنوان اقتصاد اول اروپا شد. بسیاری از مردم موقعیت ستمدیده و مظلوم یونان که توسط یانیس واروفاکیس نمایندگی می شد را در برابر موقعیت برتر آلمان تحسین می کردند. آلمان در حال دستور دادن به سایر کشورها بود که باید چه کار انجام بدهند یا ندهند در حالی که یونان و بویژه وزیر دارایی آن با ایستادگی در برابر این شرایط محبوبیت کسب کردند. محبوبیتی که به طورخاص در بین مخالفین سیاستهای ریاضت اقتصادی در اروپا چشمگیر بود.

مقایسه یانیس واروفاکیس با ولفگانگ شوبله همتای آلمانی او برای بسیاری جالب بود. یانیس واروفاکیس سوار بر موتورسیکلت می شد و یک کت چرمی مردان میانسال را به تن می کرد در حالی که ولفگانگ شوبله یک پیرمرد ۷۲ ساله بر روی صندلی چرخدار است.

یانیس واروفاکیس بر روی وبلاگ خود در مورد دیدارش با ولفگانگ شوبله توضیح داده است:

http://yanisvaroufakis.eu/2015/05/20/die-zeits-qa-on-dr-wolfgang-schauble/

آگهی

۴) تبدیل شدن به نمادی در فرهنگ عامه پسند

بسیاری از مردم از با دستکاری در عکسهای یانیس واروفاکیس او را در نقش یک ستاره فیلمهای هالیوودی و یا قهرمان بازی های کامپیوتری در نظر گرفتند.

۵) داشتن تجربه کاری در دنیای واقعی

یانیس واروفاکیس، علاوه بر داشتن تجربه تدریس، با شرکت والو (Valve) هم همکاری داشته است. این شرکت یکی از بزرگترین شرکتهای تولید بازی های ویدئویی در جهان است. او وظیفه کنکاش در اقتصادهای اجتماعی را که به شکل خود به خود در بازی های ویدئویی پدید آمدند، برعهد داشت.

== در اینجا می توانید یک مقاله روزنامه واشینگتن پست را در اینباره مطالعه کنید. =

۶) به سخره گرفتن قراردادهای سیاسی اتحادیه اروپا

یانیس واروفاکیس بسیاری از قراردادهای نوشته یا نانوشته اتحادیه اروپا را نادیده می گرفت. او که همواره از زدن کراوات خودداری می کرد لحظات پر تنشی را در جلسات اروپایی با سایر اعضا سپری می کرد.

او در وبلاگ خود از نشست ریگا در ماه آوریل سخن گفته است.

او همچنین وام دهندگان به یونان را که دولت این کشور امیدوار به توافق رسیدن با آنها است، «تروریست» خطاب کرد.

می توانید مقاله روزنامه گاردین در این مورد را در اینجا مطالعه کنید.

۷) شیوه استعفاء

پیش بینی استعفای یانیس واروفاکیس پس از پیروزی رای «نه» در همه پرسی روز یکشنبه دشوار بود. او در ساعات اولیه روز بعد از همه پرسی از سمت خود کناره گیری کرد. او گفته بود که در صورت پیروزی رای «آری» از سمت خود کناره گیری خواهد کرد.

او خبر استعفای خود را در توئیتر و وبلاگ خود اعلام کرد. یکی از جملات یانیس واروفاکیس مطمئنا به یاد هوادارانش خواهد ماند: «من نفرت وام دهندگان را با افتخار با خود حمل می کنم.»

Varoufakis, a political legend http://goo.gl/PFNVVt

Posted by euronews on Monday, July 6, 2015
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازتاب انتشار عکس های وزیر اقتصاد یونان

تصاویری از یونان؛ سیل پس از آتش‌سوزی‌های گسترده دستکم ۳ قربانی گرفت

آتش‌سوزی‌های یونان؛ تلاش آتش‌نشانان برای نجات صومعه‌ای در نزدیکی آتن