Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتشار صدها سند از همکاری لخ والسا نماد دموکراسی لهستان با پلیس مخفی رژیم کمونیستی

انتشار صدها سند از همکاری لخ والسا نماد دموکراسی لهستان با پلیس مخفی رژیم کمونیستی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

موسسه یادبود ملی لهستان روز دوشنبه هفتصد صفحه سند را در معرض دید خبرنگاران قرار داد که نشان می دهد لخ والسا رهبر دموکراسی و رئیس جمهور سابق لهستان در

آگهی

موسسه یادبود ملی لهستان روز دوشنبه هفتصد صفحه سند را در معرض دید خبرنگاران قرار داد که نشان می دهد لخ والسا رهبر دموکراسی و رئیس جمهور سابق لهستان در دهه ۱۹۷۰ میلادی با پلیس مخفی دولت کمونیستی این کشور همکاری می کرده و در قبال این همکاری پول دریافت کرده است. اتهامی که او همواره رد کرده است.

اسلومیر سینکیوویچ نویسنده کتاب «همکاری والسا با پلیس مخفی» می گوید: «تاکنون من تنها از وجود ۸ سند از همکاری «بولک» یا لخ والسا آگاه بودم. نشمردم اما الان ۱۲ سند یا بیشتر را دیده ام. اینها نمونه ای از اسناد کلاسیک همکاری با ماموران مخفی آن زمان است.»

لخ والسا پیش از این گفته بود که او در دهه ۱۹۷۰ این اسناد را امضا کرده اما همکاری با پلیس مخفی رژیم کمونیستی را انکار کرده است.

لخ والسا، رئیس جمهور سابق لهستان روز یک شنبه در میامی و در واکنشی گفت: «بهر حال من چیزهایی را امضا کرده ام که ظاهرا اکنون برای من مشکلاتی ایجاد کرده است. باید توضیح بدهم که من آنها را صادقانه امضا کرده ام و باید اجازه دهیم که تاریخ در اینباره قضاوت کند.»

موسسه یادبود ملی لهستان گفته است که اسناد منتشر شده، اسناد معتبر پلیس مخفی آن دوران هستند. این اسناد هفته گذشته و از خانه چسلاو یان کیشچاک، وزیر کشور دوران حکومت کمونیستی بدست آمده است که سال گذشته درگذشت. بیوه این وزیر موسسه یادبود ملی را در جریان وجود این اسناد گذاشته و خواستار دریافت پول در قبال آنها شده است.

با این حال حامیان لخ والسا مقامات دولتی را متهم می کنند که در پی لکه دار کردن میراث بزرگترین قهرمان ملی لهستان هستند و برخی از فعالان سابق «جنبش همبستگی» یادآور می شوند که چگونه پلیس رژیم کمونیستی با استفاده از تاکتیک های وحشیانه منتقدان رژیم را وادار به امضای توافقنامه همکاری می کرد تا از این اسناد بعنوان ابزاری برای باج خواهی های آینده استفاده کند بدون آنکه بدنبال آن باشد که این افراد واقعا همکاری می کنند یا نه.

با این حال بسیاری دیگر هم معتقدند که باید حقایق تاریخی در ارتباط با لخ والسا روشن شود، کسی که مدتهاست متهم به همکاری با پلیس مخفی رژیم کمونیستی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لخ والسا، قهرمان همبستگی لهستان به همکاری با سازمان امنیت دوران کمونیسم متهم شد

کنیسه‌ یهودیان در پایتخت لهستان با کوکتل مولوتف هدف حمله قرار گرفت

پلیس لهستان برای مقابله با کشاورزان معترض در ورشو گاز اشک آور پرتاب کرد