پشه دومین کشندۀ قهار انسان پس از انسان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پشه دومین کشندۀ قهار انسان پس از انسان

پشه ها هر ساله در سراسر جهان باعث مرگ بیش از ۵۰۰ هزار نفر می شوند. پشه ها پس از خود آدمی دومین جاندار قاتل انسان ها هستند.

نوع بشر تنها در سال ۲۰۱۲ میلادی حدود ۵۵۸ هزار و ۱۳۳ نفر از همنوعان خود را به دست خود در درگیری ها و جنگها کشت. در حالی که پشه ها با نیش زدن انسانها باعث بیماری هایی مانند مالاریا، تب زرد و تب دنگی و مرگ و میر آنها می شوند.

بعد از پشه ها و بدون احتساب انسان که همنوع خود را می کشد، دومین کشنده های قهار آدمی انواع کرمها هستند. تنها در فاصله بین ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ میلادی آنفولانزای خوکی جان بیش از ۲۸۵ هزار و ۵۰۰ نفر را گرفت و در رده دوم عوامل کشتار انسان قرار داشت. انواع کرمها با انتقال بیماری هایی همچون کسیتیکروکوسیس، اکینوکوکوس و یا با عفونت زایی سالانه جان ۱۹۰ هزار انسان را می گیرند.

برخلاف آنچه به ذهن آدمی متبادر می شود و در مقایسه با پشه ها و انسان و کرمها، جانورانی همچون کوسه یا شیر در کشندگی در پایین جدول قرار می گیرند و در کشندگی در رده بسیار پایینتری از پشه و انسان قرار می گیرند. در سال گذشته میلادی (۲۰۱۵) کوسه ها فقط شش انسان را کشتند، خرسها ۵ و مورچه ها هم جان ۳۰ انسان را گرفتند.

گزیدگی توسط جانداران و در نتیجه آن انتقال بیماری از دلایل اصلی مرگ و میر بیشتر بشر توسط جانوران است. هر سال حدود ۱۰۷ هزار نفر بر اثر گزیدگی کشته می شوند. مسبب حدود ۹۴ درصد این نوع مرگ و میر، نیش مارهاست.

از سوی دیگر، بیماری هایی که توسط جانوران انتقال می یابد سالانه جان حدود یک میلیون نفر را می گیرند.