Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

حذف رفسنجانی از فهرست جامعه مدرسین، خواست محمد یزدی بود

حذف رفسنجانی از فهرست جامعه مدرسین، خواست محمد یزدی بود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

طی روزهای آغازین مهلت تبلیغات انتخاباتی در ایران، نامزدهای گرایش های سیاسی مختلف تلاش کرده اند تا در چارچوب ضوابط اعلام شده از سوی ستاد انتخاباتی وزارت کشور، نظرات و انتظارات خود را از طریق رسانه های جناحی با مردم در میان بگذارند. با این حال فشارها و افشاگری های تبلیغاتی مستقیم و غیر مستقیم جناح ها علیه یکدیگر همچنان رایج است.

به گزارش روز یکشنبه روزنامه شرق از نشست خبری حزب مؤتلفه، اسدلله بادامچیان رئیس ستاد انتخاباتی این حزب در مورد قرار نگرفتن هاشمی رفسنجانی در فهرست نامزدهای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: «نظر آیت‌الله محمد ‌یزدی این بود که آقای هاشمی در فهرست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نباشد». بادامچیان اضافه کرد: «نظر موافق و مخالف درباره بودن یا نبودن هاشمی‌رفسنجانی در فهرست مطرح شد اما اگر درباره جزئیات و نظرات مطرح‌شده صحبت کنم، می‌شود صورت‌جلسه جامعه مدرسین، که آن هم محرمانه است». در آخرین انتخابات ریاست مجلس خبرگان، هاشمی رفسنجانی و محمد یزدی رقیب یکدیگر بودند که سرانجام محمد یزدی با آرای بیشتر به ریاست رسید.

سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل نیز روز یکشنبه گفت: «کسانی که در جریان انتخابات مسئله رهبری شورایی یا رهبری نظارت‌پذیر را مطرح می‌کنند، یا کسانی که صلاحیت شورای نگهبان را زیر سؤال می‌برند، هماهنگ با استراتژی دشمن هستند، تضعیف شواری نگهبان و رهبری جزئی از استراتژی دشمن و خواسته دشمن است و هرکسی که به هر دلیل و با هر انگیزه‌ای تلاش کند که مؤلفه رهبری و شخص رهبری در کشور ما ضعیف شود، حتماً درون استراتژی دشمن بازی کرده است.» مسئله امکان شورایی بودن رهبری و نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری و نهادهای زیر نظر آن را در تازه ترین مورد هاشمی رفسنجانی روز ۲۲ آذرماه در گفت‌و‌گویی با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) مطرح کرده بود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) نیز روز یکشنبه ۲ اسفندماه، طی گزارشی با عنوان «وقتی حاشیه بر متن انتخابات غلبه می کند، رسانه کجا می ایستد؟» به برخی تخریب های انتخاباتی اشاره و از آن انتقاد کرد. یکی از این موارد، ماجرای انتقاد یکی از روزنامه های مخالف دولت از عدم انتشار شاخص رشد اقتصادی بود که اضافه کرده بود دولت روحانی باید در این خصوص شرمنده باشد. اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز در پاسخ شرمندگی را برای کسانی دانست که ۱۷ هزار میلیارد تومان ظرف ۱۸ ماه از منابع بانک مرکزی بدون مجوز قانونی برداشتند. او همچنین گفت: کسانی باید شرمنده باشند که بابک زنجانی درست کرده و دکل نفتی گم کردند، ده‌ها فساد در کشور شکل داده و فساد را نهادینه کردند.»

محمد رضا خاتمی نماینده اول مردم تهران و نایب رئیس مجلس ششم، روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا‏ و با اشاره به فضای انتخاباتی کشور گفت: «متاسفانه انتخابات در شرایطی نابرابر در حال برگزاری است. ما امیدوار هستیم با آگاهی و بصیرتی که در مردم وجود دارد و تجربه تلخ حاکمیت مطلق اصولگرایان و محافظه‌کاران در سال‌های گذشته مردم گام دوم را محکمتر از گام اول بردارند.» او با یادآوری شرایط انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور در انتخابات سال ۹۲ اظهار داشت: «گام دوم که در انتخابات مجلس برداشته خواهد شد گام بلندی در جهت دستیابی به آرمان‌ها نیست اما گامی جلو برای بهبود وضعیت کنونی کشور خواهد بود.»

احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران و کاندیدای انتخابات مجلس خبرگان نیز که برای تبلیغات انتخاباتی به استان کرمان رفته اظهار تاسف کرد که: «در ایام انتخابات زبانم بسته است»، با این حال خطاب به رقبای خود گفت :«بعد از انتخابات رسوا می شوید و پشت صحنه این حرکات شیطانی را برای ملت می گویم.»

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «امروز کوبیدن شورای نگهبان مُد است، حتی بعضی از این ردصلاحیت شده‌هایی که صلاحیتشان تایید شد، آمده‌اند و سخنرانی‌های نامناسبی داشته‌اند و این نشان می‌دهد آن رد اولشان درست بوده و تایید بعدی درست نبوده و از دست در رفته‌است.»

مهلت تبلیغات انتخاباتی نامزدها تا بیست و چهار ساعت قبل از آغاز انتخابات روز جمعه هفتم اسفندماه است و برخی از محافل سیاسی جمهوری اسلامی اظهار نگرانی کرده اند که در فضای موجود، جامعه در آستانه انتخابات به سمت دو قطبی شدن پیش می رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان چهار دهه صاحب‌منصبی روحانی محافظه‌کار؛ محمد یزدی درگذشت

مرگ رئيسی و مساله جانشینی رهبر؛ وال‌استریت ژورنال از گزینه جدیدی رونمایی کرد

آغاز ششمین دوره مجلس خبرگان؛ رئیسی می‌توانست نامزد ریاست نهادی شود که وظیفه‌اش انتخاب رهبر است