Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پایان چهار دهه صاحب‌منصبی روحانی محافظه‌کار؛ محمد یزدی درگذشت

از راست: محمد یزدی، اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود هاشمی شاهرودی
از راست: محمد یزدی، اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود هاشمی شاهرودی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای یزدی در سال پایانی دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری در رقابت با اکبر هاشمی رفسنجانی به ریاست مجلس خبرگان انتخاب شد. او در انتخابات سال ۱۳۹۴ مجلس خبرگان رهبری موفق به کسب رای لازم برای حضور در این مجلس را نشد؛ رخدادی که رهبر ایران آن را «مایه خسارت» توصیف کرد.

آگهی

محمد یزدی، روحانی محافظه‌کار تندروی ایرانی که سابقه عضویت در شورای نگهبان و ریاست قوه قضاییه و مجلس خبرگان رهبری را در کارنامه خود داشت، روز چهارشنبه و پس از یک دوره طولانی بیماری در ۸۹ سالگی درگذشت.

آقای یزدی که به هنگام مرگ عضو مجلس خبرگان و دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بود، ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۹ و با تایید علی خامنه‌ای، رهبر ایران، به دلیل کهولت و عوارض جسمی از عضویت در شورای نگهبان انصراف داده بود.

او در سال پایانی دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری در رقابت با اکبر هاشمی رفسنجانی به ریاست مجلس خبرگان انتخاب شد. در این انتخابات محمود هاشمی شاهرودی نیز نامزد بود ولی پیش از انجام رای‌گیری نهایی انصراف داد.

آقای یزدی از منتقدان اکبر هاشمی رفسنجانی، روحانی میانه‌روی ایران بود. به طوری که به گفته اسدلله بادامچیان رئیس ستاد انتخاباتی حزب مؤتلفه، مانع از قرار گرفتن نام آقای هاشمی رفسنجانی در فهرست نامزدهای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برای انتخابات مجلس خبرگان شده بود.

با ین حال، آقای یزدی در انتخابات سال ۱۳۹۴ مجلس خبرگان رهبری موفق به کسب رای لازم برای حضور در این مجلس را نشد؛ رخدادی که رهبر ایران آن را «مایه خسارت» توصیف کرد. ولی او در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان به جای تهران از قم نامزد شد و در اسفند ۱۳۹۸ بار دیگر به این مجلس راه یافت.

او در دور‌های اول و دوم مجلس شورای اسلامی حاضر بود و نایب رئیسی آن را تجربه کرد. این روحانی محافظه‌کار پس از شکست در انتخابات مجلس سوم، با حکم آقای خمینی به عضویت شورای نگهبان درآمد، اما یک سال بعد و از سال ۱۳۶۸ به عنوان رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی منصوب شد. او در پایان این دوره ۱۰ ساله بار دیگر عضو شورای نگهبان شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای یزدی از منتقدان حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز بود. او حدود چهار سال پیش و در گرماگرم مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی خطاب به آقای روحانی گفته بود:««افرادی مانند رئیس‌جمهوری و بنده که دیگر بزرگ شده‌ایم باید متوجه فریب‌های دشمن شناخته شده باشیم و گول آنها را نخوریم.»

محمد یزدی در آخرین اظهارات جنجالی خود نیز در تابستان ۱۳۹۸، صادق لاریجانی، رئیس وقت قوه قضائیه را به باد انتقاد گرفت و نسبت به برخی اقدام‌های او از جمله ساخت حوزه علمیه مجلل و حمایت از برخی عناصر به زعم او مفسد اقتصادی اعتراض کرد. اظهاراتی که با واکنش تند آقای لاریجانی مواجه شد.

پیشتر و در سال ۱۳۸۷، عباس پاليزدار، دبير وقت کميته تحقيق و تفحص مجلس از قوه قضاییه مدعی فساد مالی فرزند آقای یزدی شده بود. آقای یزدی سپس در گفتگویی اعلام کرد که حاضر است تمام دارایی‌هایش را به ازای ۳ میلیون تومان واگذار کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لاریجانی به یزدی: همین ساختمان‌هایی که از آن استفاده می‌کنید از ارث پدرتان بود؟

حذف رفسنجانی از فهرست جامعه مدرسین، خواست محمد یزدی بود

نتایج شمارش آرا؛ فاصله پزشکیان و جلیلی به بیش از ۲ میلیون رای رسید