پایان مهلت کارزار انتخاباتی در اوگاندا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پایان مهلت کارزار انتخاباتی در اوگاندا

در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اوگاندا، نامزدهای اصلی این انتخابات روز سه شنبه دست به برگزاری گردهمایی های انتخاباتی در کامپالا پایتخت این کشور زدند.

یووری موسوینی، رئیس جمهور فعلی اوگاندا در صدد است تا بار دیگر قدرت را در این کشور به دست گیرد. آقای موسوینی از سال ۱۹۸۶ تاکنون قدرت را در این کشور آفریقایی در دست دارد.

این در حالی است که کیزا بسیگیه، رقیب اصلی رئیس جمهور فعلی روز سه شنبه تاکید کرد که به برگزاری آزاد و منصفانه این انتخابات اطمینان ندارد.

کیزا بسیگیه در دور اول انتخابات های ریاست جمهوری سالهای ۲۰۰۱، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۱ از آقای موسوینی شکست خورده بود.

آماما امبابازی، نخست وزیر پیشین اوگاندا دیگر رقیب آقای موسوینی است.

احتمال می رود این دوره از انتخابات ریاست جمهوری اوگاندا یکی از چالش برانگیزترین دوره ها برای قدرت ۳۰ ساله آقای موسوینی باشد.

اندبسا نیامواسیا، تحلیلگر سیاسی در مورد احتمال بروز خشونت های پس از انتخاباتی می گوید: «امکان بروز خشونت پس از انتخابات وجود دارد. کمیسیون انتخابات در اوگاندا که وظیفه برگزاری آن را برعهده دارد مورد اعتماد مخالفان نیست. بنابر این، انتخابات و نتیجه آن ممکن است در صورت شکست، مورد پذیرش مخالفان واقع نشود.»

این در حالی است که پلیس اوگاندا روز دوشنبه در کامپالا با هواداران کیزا بسیگیه درگیر شده بود. در این درگیری ها یک نفر کشته و ۱۹ نفر زخمی شدند.

دوران تبلیغات انتخاباتی در حالی روز سه شنبه به پایان رسید که قرار است انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی اوگاندا روز پنجشنبه برگزار شود. بیش از ۱۵ میلیون شهروند اوگاندایی واجد شرایط شرکت در این انتخابات هستند.