Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گفتگو با پرنس علی نامزد ریاست فیفا

گفتگو با پرنس علی نامزد ریاست فیفا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فیفا قرار است ۲۶ فوریه سال جاری و در میان بدترین بحران تاریخی اش، رئیس جدیدی انتخاب کند. در جریان فاش شدن یک سری از رسوایی های ناشی از فساد در میان

آگهی

فیفا قرار است ۲۶ فوریه سال جاری و در میان بدترین بحران تاریخی اش، رئیس جدیدی انتخاب کند.

در جریان فاش شدن یک سری از رسوایی های ناشی از فساد در میان مقامات بالای این سازمان، اکنون شاهزاده اردنی علی بن الحسین مشهور به پرنس علی، عضو سابق کمیته اجرایی فیفا بهمراه سلمان بن ابراهیم آل خلیفه (عضو خانواده سلطنتی بحرین)، جانی اینفانتینو(دبیر کل اتحادیه فوتبال اروپا یا یوفا)، ژروم شامپاین (دیپلمات سابق فرانسوی و مشاور بین المللی فوتبال) و توکیو سخوالی (صنعتگری از آفریقای جنوبی) رقابتی را برای کسب این مقام آغاز کرده اند. با پرنس علی در ژنو گفتگو کرده ایم.

یورونیوز: عالیجناب، متشکرم برای حضورتان در این برنامه، سال گذشته سالی پر از آشفتگی برای فیفا بود. به نظر می رسد که سازمان مدیریتی فوتبال بخاطر رسوایی های ناشی از فساد اعتبارش را از دست داده است. شما چطور می توانید به فیفا کمک کنید که تصویر آلوده شده اش را بازسازی کند؟

پرنس علی: «با تغییر مناسب و واقعی در فرهنگ سازمان. با باز بودن و اقدامات شفاف و نه فقط با کاربرد کلمات. قصد من کار از درون سازمان است و همچنین باز بودن نسبت به بیرون سازمان و استفاده از کمک های بیرونی تا این سازمان را از نظر عملکرد به سازمانی قرن بیست و یکمی تبدیل کنیم. ما می توانیم روی موضوعاتی که واقعا مهم هستند تمرکز کنیم و این اقدام باعث توسعه ورزش می شود.»

یورونیوز: شما کلمات «توسعه» و «شفافیت» را بکار بردید و از ساختاری انتقاد می کنید که خودتان بخشی از آن بوده اید. شما بمدت چهار سال عضو کمیته اجرایی فیفا بوده اید، چرا مردم باید به شما اعتماد کنند؟

پرنس علی: «من از سوی کنفدراسیون کشورم انتخاب شدم، آنهم در دورانی بسیار سخت. کاملا درک کردم که مشکلات واقعی وجود دارد و برای همین باقی ماندن در کمیته اجرایی را رد کردم. من دو انتخاب داشتم: کاملا آنجا را ترک کنم یا برای تغییر واقعی در فوتبال مبارزه کنم. بهمین دلیل من برای ریاست فیفا نامزد شده ام و قصد دارم اهدافم را پیش ببرم. من کاری به نامزدهای دیگر ندارم، من روی انجمن های ملی خودمان متمرکز هستم تا آنها به یک سازمان واقعی، مورد اعتماد و احترام تبدیل شوند.»

یورونیوز:می دانم که شما به کاندیداهای دیگر علاقمند نیستند اما اخیرا شما پنج نامزد به یک مناظره تلویزیونی دعوت شدید. شما می توانستند با آنها مواجه شوید اما در این مناظره شرکت نکردید، چرا؟

پرنس علی: «مناظره ای بود که در اتحادیه اروپا سازماندهی شده بود. من قصد داشتم شرکت کنم اما به صراحت بگویم، یک تماس تلفنی از رئیس کمیته انتخاباتی داشتم که به من گفت برخی از اعضا در اروپا فکر می کنند که ممکن است تضاد و تداخل منافعی اتفاق بیافتند که برای فوتبال مناسب نباشد. بنابراین من گفتم اگر موضوع این است من در آن شرکت نمی کنم. این تنها دلیل عدم شرکتم بود در غیر این صورت کاملا متعهد به شرکت در این مناظره بودم. فکر می کنم که مناظره اقدام مناسبی است اما باید با حضور تمام نامزدها باشد و کاملا آگاهم که نامزدهایی هستند که از یک بحث عمومی پرهیز می کنند.»

یورونیوز: منظورتان نامزد خاصی است؟

پرنس علی: «قصد ندارم نام ببرم اما کاملا واضح است.»

یورونیوز: شیخ سلمان آشکارا از جدایی بین دو بخش عملیاتی و تجاری در فیفا حمایت کرده است، چیزی که او «فوتبال فیفا» و «تجارت فیفا» نامیده . نظرتان درباره این ایده چیست؟

پرنس علی: «به نظر من ما باید یک ساختار مناسب و یک مدیرعامل واقعا موثر و کارا داشته باشیم. دوباره بگویم من یک رئیس عملگرا و فعال خواهم بود. ما در دوران بحران هستیم و باید از گذشته بیاموزیم. بدترین مشکل این است که رئیس یک سازمان، مسئولیتش را در ارتباط با آنچه در درون سازمانش اتفاق افتاده نمی پذیرد. اما من تمام مسئولیت آنچه در فیفا اتفاق بیافتد را خواهم پذیرفت.»

یورونیوز: خیلی ها بر این باورند که فیفا برای کنترل شدن خیلی بزرگ است. اگر شما رئیس شوید آیا بدنه سازمانی فوتبال را بازسازی می کنید؟

پرنس علی: « بله. من قصد دارم در سال اول با کمک برخی افراد خارج از فوتبال بعنوان مشاور، بازسازی سازمان فوتبال را آغاز کنیم و آنرا به یک مدل واقعی برای قرن ۲۱ تبدیل کنیم. همراه با افراد صادق و با تجربه. ما باید دست به بازسازی سازمانی بزنیم و اقداماتی که بخوبی انجام نشده را بهبود دهیم چرا که کارهای زیادی برای ارتقا دادن وجود دارد.»

یورونیوز: به کسی بپردازیم که شما قرار است جایگزینش شوید، سپ بلاتر که از تمام فعالیت های مرتبط با فوتبال منع شده است. آیا این تعلیق برای شما شوکه کننده بود یا انتظارش را داشتید؟

پرنس علی: «من انتظارش را نداشتم اما شاهد بودم که سازمان بیمار است و از رفتارها، فضا و فرهنگ سازمانی آنجا باخبر بودم. واقعا مایه تاسف و شرم آور است که در چنین سطحی مقامات سوئیس و ایالات متحده آمریکا در ارتباط با آنچه اتفاق افتاده، مجبور به مداخله شوند. ما باید بشیوه مناسب سازمان را از فساد پاک کنیم.»

یورونیوز: آیا ایالات متحده در تعقیب مقامات فاسد از صلاحیتش فراتر رفته است؟

پرنس علی: «خوب بوضوح اقدام جنائی رخ داده است. شرم آور است که به چنین سطحی رسیده است. همانطور که گفتم من بسیار مایل به گفتگو با مقامات هستم و همچنین با همکاری فیفا با آنها، برای اینکه این فرایند خیلی زود به پایان برسد زیرا ما خواهان توسعه فوتبال هستیم. اما من آگاهم و معتقدم که مقامات می خواهند رئیسی در فیفا باشد که واقعا متعهد به زدودن سازمان از فساد باشد و من چنین کسی هستم.»

آگهی

یورونیوز: در ارتباط با زدودن فساد از سازمان، آیا شما گزارش گارسیا را دیده اید و آیا این گزارش منتشر خواهد شد؟

پرنس علی: «همانطور که گفتید من چهار سال در کمیته اجرایی بودم و اولین کسی بودم که خواستار انتظار گزارش گارسیا شد. اما حتی بعنوان عضو کمیته اجرایی مجاز به دیدن این گزارش نشدم. باورنکردنی است اما واقعیت دارد. وقتی ما درباره برگزاری جام جهانی در آینده صحبت می کنیم باید بدانیم در گذشته چه اتفاقاتی افتاده است و این موضوعی است که در گزارش گارسیا وجود دارد. بلافاصله که رئیس فیفا شدم، گزارش گارسیا را منتشر خواهم کرد.»

یورونیوز: شما سومین پسر ملک حسین پادشاه پیشین اردن هستید. شما یکبار گفته اید که پدرتان صداقت تزلزل ناپذیری داشت، آیا فکر می کنید شما این ارزش را از او به ارث برده اید و شخصیت او به شما کمک خواهد کرد که رهبر بهتری از پیشینیانتان باشید؟

پرنس علی: «بله قطعا. این چیزی است که من با آن بزرگ شده ام. او بزرگترین نقش را بعنوان یک الگو در زندگی من داشت. او همچنین به من آموخت که مهمترین کار این است که کاملا در خدمت مردم باشم و این کاری است که من می خواهم برای فوتبال انجام دهم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات سرنوشت‌ساز در مقدونیه‌شمالی؛ آیا مسیر پیوستن اسکوپیه به اتحادیه اروپا هموار می‌شود؟

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا: استعفاء نمی‌دهم

بازداشت معاون وزیر دفاع روسیه، «اقدامی برای تضعیف سرگئی شویگو»؛ به فرمان پوتین یا نخبگان؟