مرگ قاضی دیوان عالی آمریکا جمهوریخواهان و دموکراتها را مقابل هم قرار داده است

مرگ قاضی دیوان عالی آمریکا جمهوریخواهان و دموکراتها را مقابل هم قرار داده است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مرگ آنتونین اسکالیا، قاضی دیوان عالی آمریکا به یک تنش سیاسی میان جمهوریخواهان و دموکرات ها در این کشور تبدیل شده است. به دستور باراک اوباما، رئیس

آگهی

مرگ آنتونین اسکالیا، قاضی دیوان عالی آمریکا به یک تنش سیاسی میان جمهوریخواهان و دموکرات ها در این کشور تبدیل شده است.

به دستور باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، تمامی پرچم ها در این کشور به حالت نیمه برافراشته درآمده اما بحث انتخاب جانشین وی که از اختیارات رئیس جمهوری آمریکاست محافل سیاسی و حتی مناظرات نامزدهای انتخاباتی مقدماتی را تحت تاثیر قرار داده است.

قاضی متوفی دیوان عالی آمریکا به جبهۀ محافظه کاران در این کشور تعلق داشت و از مخالفان سرسخت قانونی کردن سقط جنین و حقوق همجنس گراها در این کشور بود. جمهوریخواهان معتقدند که باراک اوباما با توجه به مدت کم باقیمانده از دورۀ ریاست جمهوری حق انتخاب فرد جدیدی به جای وی را ندارد.

بلافاصله پس از مرگ وی، میچ مک کانل، رئیس جمهوریخواه سنای آمریکا با بیان اینکه جانشین وی را باید رئیس جمهوری آیندۀ آمریکا تعیین کند، نشان داده است که در صورت انتخاب قاضی جدید توسط باراک اوباما ممکن است کنگرۀ این کشور که اکثریت آن با جمهوریخواهان است از تایید وی خودداری کند.

تد کروز، نامزد محافظه کار افراطی جمهوریخواه از سنای آمریکا خواسته است از انتخاب جانشین آنتونین اسکالیا تا به قدرت رسیدن رئیس جمهوری بعدی ممانعت کند. دونالد ترامپ نیز مرگ این قاضی محافظه کار دیوان عالی آمریکا را یک شکست بزرگ برای جنبش محافظه کاران این کشور دانسته است.

در مقابل، رئیس دموکرات های سنا نیز خواهان «انتخاب هر چه سریعتر» جانشین قاضی متوفی دیوان عالی آمریکا شده و خالی ماندن صندلی وی را به مدت یکسال تا انتخاب رئیس جمهوری بعدی غیرقابل قبول دانسته است. هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات نیز جمهوریخواهان را متهم به توهین و بی احترامی به دیوان عالی این کشور کرده است.

دیوان عالی آمریکا از ۹ قاضی تشکیل شده که با مرگ آنتونین اسکالیا تعداد قضات محافظه کار و لیبرال آن به تساوی رسیده است. انتخاب یک قاضی از میان هر دو جبهه توسط باراک اوباما می تواند کفۀ این ترازو را به نفع محافظه کاران یا لیبرال ها سنگین کند و از همین رو از اهمیت بسزایی برخوردار است. بویژه آنکه دیوان عالی آمریکا در حال بررسی پرونده های مهمی نظیر طرح قانونی کردن موقت اقامت میلیون ها مهاجر غیرقانونی در این کشور است که یکی از برنامه های رئیس جمهوری این کشور است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان ۴۹ سال فرار در بستر مرگ؛ بمبگذار ژاپنی در آخرین روزهای عمرش به پلیس اعتراف کرد

درباره ماریو زاگالو؛ منجی پله، منفور روماریو

زن خالق «بوسه عاشقانه پاریس» در ۹۳ سالگی و در تنهایی درگذشت